KokoreçÜsküdar

Üsküdar’da Kokoreç Nerede Yenir? Güneş Kokoreç, Üsküdar, İstanbul

Şimdi size nispeten az bilinen ama bir o kadar mühim olan bir kokoreçciden bahsedeceğiz. Üsküdar’da: Güneş Kokoreç. Eski Kadıköy dolmuşlarının ve minibüslerinin kalktığı şehirler arası otobüs duraklarının yazıhanelerinin arasında izbe bir dükkan. Sıradan bir tabela ile üzerinde en gösterişsizinden Güneş Kokoreç ve altında da Mustafa ve Nihat Usta yazıyor.

Bir de o isimlerin altında 1974’ten beri ibaresi var. 1974 denilince biraz dikkat kesilmek lazım. Çünkü bu tarih, İstanbul’da kokoreci popüler yapan papyonlu Kokoreççiler Kralı Vahap ustadan bile daha eski.

Dükkanın görüntüsüne aldanmayın ve yakınlaşın bakalım…

komurde-kokorec-gunes-kokorec-uskudar-02

Hazır mısınız? Piyasada lezzeti kokoreç diye adlandırdığınız kokoreci toptan veren bir yer burası. Yani işin piri. Yani kokoreci nasıl işleyeceğini bilen esas yer. Yani -isim vermeyeceğim- ama iyi kokoreç yedim dediğiniz her yere kokoreç tekerleği temin eden bir mekan. Yani kokoreç dükkanı ya da tezgahı açacak kişilerin ilk uğraması gereken yerlerden biri.

Dışarıdan hiç belli olmuyor değil mi?

Mekanı işleten Nihat Usta. Yıllarca Güneş Kokoreç’i abisi Mustafa işletmiş. Hatta herkes gibi önce bu bölgede el arabasında yapıp satmaya başlamış.  Ancak vefat edince abisinin yerini Nihat Usta devir almış.

Kapısından bakıp da görünüşüne aldanmazsanız Güneş Kokoreç‘te İstanbul’da yiyebileceğiniz en lezzetli kokoreçi yemiş olursunuz. Peki ama bu lezzetin sırrı ne?

Öncelikle kokoreç kuzu olacak” diyor Nihat bey. “Onunda belirli ayları var.” Kuzu kokoreci Mart ve Nisan aylarında topluyor, işliyor terbiyeliyor ve depolarında yedekliyor.

“Burada onca inşaattan sonra o kadar sirkülasyon da olmuyordur. Nasıl para kazanıyorsunuz?” diye soruyoruz.

Zaten esas parayı toptancılıktan kazandığını söylüyor.

Hasılı olay biraz değişik sevgili okur. Siz siz olun, sakın dış görünüşe aldanmayın. İstanbul’da ne cevherler, ne ustalar, ne piranlar gizli…

Kokoreçi nasıl yediğimizi soranlara söyleyelim. Genelde tercihimiz bellidir: İri kıyım ya da tekerlek. Üzerine de ne kimyon ne pul biber. Bol kekik ve tuz bize yeter.

Afiyetler olsun. Gidenler bizden de selam götürsün.

gunes-kokorec-uskudar-04

Güneş Kokorec
Mimar Sinan Mahallesi, Balaban Caddesi, No 33, Üsküdar, İstanbul
Tel: 0216 5326330


Click to add a blog post for Güneş Kokoreç on Zomato

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Üsküdar’da Kokoreç Nerede Yenir? Güneş Kokoreç, Üsküdar, İstanbul

 • ahmet özcan

  Güneş kokoreç öyle abartılacak bir lezzet vaadetmiyor.Bi kere normal bir kokoreççide yediğinizin iki misli pahalı(çeyrek ekmek 6 tl.).Suratı sirke satan ve size büyük bir iyilik yapmış edasıyla servis açan eleman.Mekan temiz değil.Kokoreci lezzetli ama benim gibi yorumlara aldanıp taa Bakırköyden gidilecek bir yer hiç değil.

  Yanıtla
  • Sego Alfredo

   Bu sıcakta gitmeseydin keşke. Kokoreç yenmez bu sıcakta :)

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir