Izgara EtNew York

Williamsburg’da En İyi Et Barbekü (BBQ) Nerede Yenir? Fette Sau, Brooklyn, New York

Yağıyla suyuyla isli etler, dışı marine edilmiş kara, içi suyunu hapsederek pişmiş dana döş (brisket) ve diğer bilimum mangal görmüş et çeşitleri… Salaş bir sunum ve basit bir mönü yaratmışlar. Williamsburg’un ve hatta New York’un en iyi barbekü restoranlarından birindeyiz: Fette Sau.

Bakır bir tepsi, üstüne kahverengi yağlı bir kağıt, seçtiğiniz etlerden yarım pound, çeyrek pound tartarak koyuyor tezgah başındaki hızla et kesen adam. Sipariş verenin bilgisi ve tepsinizin hazırlanma süresince tezgahın önündeki kuyruk dışarıya kadar uzuyor da uzuyor. Şanslıysanız bizim gibi fazla beklemiyor ve beş dakikada tezgaha ulaşıyorsunuz.

Tezgahtaki adama soruyoruz. “Dört kişiyiz? Ne kadar yiyelim?” Hiç tereddüt etmeden “İki pound la başlayın!” diyor. (1 pound = 453 küsur gram) Hemen gözümüze kestirdiklerimizden seçiyoruz.

“Şundan bir pound, şundan yarım pound.” diyerek siparişimizi veriyoruz. Yancı yemeklerden de kağıt bir kapta ağdalı ve şaşırtıcı lezzetli kısık ateşte saatlerde pişmiş acılı Meksika fasülyesi, yine bir diğer kağıt kapta daha önce lezzetine aşina olduğumuz yarı olmuş salatalık turşusu ile iştah açıcı tablo tamamlanıyor.

[wdi_feed id=”1″]

Sıra geldi lezzete. Öncelikle tüm olay bir etobur rüyası. Siz de bizim gibi gece rüyanızda görüp geldiyseniz protein ve kolesterole kendinizi hazırlayın. Brisket en favorimiz, lakin yağlı. Öyle ki ondan bir pound daha sipariş ediyoruz. Ama son kalan ar lokmasına artık kimsenin eli gidemiyor. Ayrıca hafif bir is tadı eti çiğnerken burnununuzdaki nazal boşluklardan size selam ediyor. Zaten BBQ dediğiniz de böyle bir şey.

Onun dışında turşu asiditeyi artırıcı bir unsur olarak ete pek yakışıyor. Fasülye ise acı ve sakız gibi pelmelenmiş. Oh mis!

Mekanın dekoru ise tek kelime ile harika. Geniş tavanlı Fette Sau’da içeri girer girmez ilk dikkat inizi çeken şey karşıdaki bar. Bara doğru yaklaştıkça bira çeşmelerinin sapının bıçak şeklinde olması oldukça orijinal bir fikir ve hafızanızdan kolayca silemeyeceğiniz bir görselliğe sahip. (Mad Max filmleri gibi.) Ayrıca tepeden sarkan bakır gramofon kulağı şeklindeki aydınlatmalar da tek kelimeyle dahice. Oturma alanı ise klasik piknik masaları gibi düşünülmüş.

Yarı tatlı yumuşak brioş ekmekleri de tüm bu yağlı etlere döşek olarak düşünülmüş belli.

Dediğimiz gibi Fette Sau tam bir etobur rüyası. BBQ restoranı nedir, nasıl işler; kiloyla (burada pound oluyor) et nasıl sipariş edilir görmek istiyorsanız Brooklyn Williamsburg’daki Fette Sau’ya mutlaka uğrayın.

Afiyet şeker olsun.

Fette Sau
354 Metropolitan Ave, Brooklyn, NY 11211
Tel: (718) 963-3404
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir