Piliç ÇevirmeYalova

Yalova Yolu Üzerinde Piliç Çevirme Nerede Yenir? Basrioğlu Piliç Çevirme, Yalova, İstanbul

Hayatta kuzu çevirmeden daha kolay çevrilebilen bir şey varsa o da “Piliç Çevirme” dir sevgili okurlar. Zira kuzu zahmetli iş ama piliç dediğin ister elektrikli ızgarada, ister fırında, ister özel mekanizma üzerinde kömürde çevrilir de çevrilir. Bugüne kadar yediğimiz en lezzetli piliç çevirme Şehremini Mangal‘da oldu. O günde bu yana da başka piliç çevirme aramadık. Üstüne gül koklamadık.

Pilici kömürde çevirmek ayrı, tavuğun kendi lezzeti bir ayrı bir de bu tavuğun suyunu içerisinde hapsedebilmek ayrı, yanına da iyi bir açık ayran uydurabilmek hepten ayrı bir meziyet. Biz de işte bu düşüncelere dalmış bir halde Topçular’dan Yalova tarafına doğru seyir halinde 120 km/saat ile ilerlerken, Cenab-ı Haktan Yasa’da Susurluk tost ve ayranı dışında başka bir yiyecek bulmayı niyaz ettik. Bir de karşımızda ne görelim? Aaa Piliç Çevirmeci Basrioğlu.

Piliç Çevirmeci Basrioğlu - Yalova

Meğersem 1968 yılında Rahim Şemenoğlu tarafından dört dönüm arazi üstüne kurulan tavuk ürünleri çiftliğinin yola bakan tarafını 1989’da Piliç Çevirmeciye dönüştürmüş ve babasının ismini (Basri) yad etmek için de çiftliğe Basrioğlu ismini vermiş. Rahim bey muhtemelen Türkiye’deki ilk piliç çevirmecilerden… Şimdilerde ise işletmenin başında oğlu Saygın Şemenoğlu var.

Hepsi 1 kilo 200 gram olan piliç çevirmeler (Evet, yanlış duymadınız bütün piliçler 1 kilo 200 gram. ISO 25555 var adamlarda Alooo!) nar gibi kızarana kadar çeviriliyor. Sonra da dinlenmeye alınıyor. Şimdi bu pişme süresi 1 saati aşarsa piliç kuru oluyor ve suyunu kaybediyor. Yok eğer tam 1 saat kalırsa  ideal pilice sahip oluyorsunuz. Bizim de önümüze -tahmin ediyoruz- 1 saat 20 dakikalık bir piliç geldi. Nar gibi kızarmış lakin suyunu biraz kaybetmişti. Yine de kömürde piştiği için olsa gerek -bizi de kömürün önüne koysanız biz de lezzetli oluruz- başarılıydı. Ancak yanında sundukları ayran daha da başarılıydı.

Piliç Çevirme - Basrioğlu

Kızarmış piliç, oldukça lezzetli açık ayran, çoban salatası ve köy ekmeği. Bundan öte mutluluk olabilir mi?

Sevgili yemek severler, siz siz olun pilicinizi sulu sulu yiyin. Yolda hep tost yemeyin biraz da piliç yiyin.

Pilici döndüren (elektrik), pişiren (kömür’e) selam olsun!

Basrioğlu Piliç Çevirme Yalova

Basrioğlu Piliç Çevirme
Yalova-İzmit Karayolu 5.km Çiftlikköy – Siteler / Yalova
Tel: 0226 3526674

Bu da bonus :) Hareketli sevenler için geliyor…

https://vine.co/v/ej7lFwuAqHT


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Yalova Yolu Üzerinde Piliç Çevirme Nerede Yenir? Basrioğlu Piliç Çevirme, Yalova, İstanbul

 • İzmir Bornova’da 7senedir kömürde kızarmış piliç ve soğuk meze işi yapıyorum. 1300gr piliç takıyorum ayrıca kanat ve kalçalı butta pişiriyorum. Bende çok iyiyim diyebilirim. Ziyaretinizi bekliyorum.

  Yanıtla
  • Sego Alfredo

   İlk fırsatta oradayız…Not ettik. İşlerinizde başarılar dileriz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir