KadıköyKöfte

3 Dakikada Mekan: Isslama Köfte, Acıbadem

Islama köfte, Adapazarı’ndan Türkiye’ye yayılmış bir lezzet. Şimdilerde Adapazarı menşeili bu lezzetin İstanbul’da çok yeni ve iddialı bir temsilcisi olduğunu duyduk ve yolumuzu Acıbadem’de geçtiğimiz ay açılan Isslama Köfte‘ye düşürdük. Vaktinizi fazla almadan ve uzatmadan size bu yepyeni köfteciyi anlatacağız.

Buyrunuz Isslama Köfte, Acıbadem’deyiz.

Ne Yenir, Ne İçilir?

 • Çorba, piyaz, köfte, üzüm şırası ve kadayıf. Isslama Köfte’de, şimdilerde kaybolan o eski mahalle kültürünü hem menüye hem de bir örnek olmayan tabaklarına başarıyla taşımışlar. Kıymalı Bolu Tarhanası, yumurtalı piyazı, yoğurtlu ıslama köftesi ve sütlü kadayıfı ile gün ortasında bir ziyafet çekebilirsiniz.
 • Kendi üretimleri hafif yanık ve kendine has cam şişe ayranları ayrı zevkle içilir.
 • Menüde fazla var, eksik yok. Mutlaka mücver ve karışık kızartmalarına yer ayırın.

Neleri Beğendik?

 • Menüde ”o da olsun” diye konmuş hiç bir şey olmamasını sevdik.
 • Kullanılan tüm ürünler için (ekmeğinden, mayalayıp yoğurt yapacakları süte kadar) en kaliteli tedarikçileri ve yerel üreticileri bulmalarını takdir ettik.
 • ”Yağ değil, kemik suyu” na batırdıkları ekşi mayalı ekmeklerin, miniş miniş köftelerle buluşmasını lezzetli bulduk.
 • Kendi ayranlarını, yoğurtlarını, kemik suyuyla tarhana çorbası sunmalarını, Coca-cola hariç hiç bir şeyi dışardan almayıp, kendilerinin üretmesini ayrı beğendik. Özlediğimiz hareketler bunlar.

Neler Geliştirilebilir?

 • Geliştirmekten ziyade, bir istek bu bizdeki; kısa süre içinde İstanbul’un bir çok yerinde şubeler açacaklarının bilgisini aldık. Umuyoruz ki, bu şubeleşmeyle kalitede bir düşüş yaşamazlar.

Ne Kadar?

 • Islama köfte porsiyon 17,5 tl, piyaz 7 tl, üzüm şırası ise 4,5 tl.
 • Mücver 5 tl, kaymaklı-cevizli-tahinli kabak tatlısı 8 tl

Giderseniz bizden de selam götürün.

Afiyet olsun!

Adres: Acıbadem cad. No: 188/C7 Üsküdar- İstanbul
Tel
: 0216 340 0 777
Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

2 thoughts on “3 Dakikada Mekan: Isslama Köfte, Acıbadem

 • Mehmet Onrn

  Reklamlar bittiyse izninizle gerçekleri yazmak istiyorum
  Vasat bile değil bu mekan, öyle ki kötü niyetli bile denebilir.
  Köftelerinin lezzeti basit ve sıradan, kaba bir kömür mangal aroması ötesinde bir özelliği yok, hatta biraz fazla kuru bile denebilir. Fakat, asıl sorun mekanın porsiyonlardında. Abartmıyorum hayatımda bir mekanda sunulduğunu gördüğüm en küçük köftelerdi. İki dilim ekmek, bir dilim domates, bir parça yeşil bibier ile beraber 17 liralık bir porsiyonu oluşturan 11 tane köfte 100 gr bile gelmiyorken (12 tanesi 101. gr, üşenmedim tarttım) ve menüye özellikle gramaj değil de köfte adedi yazıldığı düşünülünce mekanın dürüst ve iyi niyetli olduğunu söyleyemeyeceğim, Düpedüz soygun bu.
  Oldukça övülen tatlılarından “sütlaç” adı verilen şeyi malesef denedim, şey diyorum zira asıl sütlaç bir çorba türü değildir. Mekan, sütlacın çiğ süt içinde yüzen pirinç taneleri ve bir miktar şekerin birleşiminden oluştuğunu sansa da atalarımız bize bunun tersini, yani sütlacın ağır ağır pişerek kıvam alması ve lezzetlenmesi gerektiğini söylüyor. Bu mekanın sattığı şeye sütlaç demek kadim yemek kültürümüze hakarettir.
  Ha mekanı hiç kimseye tavsiye etmeyecek ve bir daha asla ziyaret etmeyecek olsam da haklarını yemeyeyim. Mücverleri fena değildi fakat biraz daha az yağ ile daha homojen bir pişirme yapmaları daha iyi olabilir. Komşu çorbası gayet iyi terbiye edilmiş ve lezzetliydi. Kızartmalar ise bildiğimiz ev kızartması işte, ne iyi ne kötü.
  Tüm faktörleri değerlendirince adında köfteci kelimesini kullanan bir mekanın bu kadar aldatıcı bir fiyatlandırma politikası izlemesi çok üzücü. Neyse ki şehirde M. köftecisi gibi hala “Harbi” köfte yapan samimi ve dürüst yerler var.
  Umarım örnek alıp burası da kendine çeki düzen verir, yoksa bu gidişle ayakta kalmaları zor.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir