BursaNEREDE YİYELİMTürkiye

3 Dakikada Safahat Lokantası – Bursa

Bursa… Osmanlı’ya başkent olmuş kadim kent. Payitahtlık yapmış şehirde kötü bir mutfak olması düşünülemez. Ancak günümüzde Bursa’nın mutfağını, arabayla güneye inerken Yoğurtlu İskender’den ibaret gören bir anlayış var. Bu çok sığ bir anlayış, zira Bursa’nın mis gibi tereyağlı İskender’inin yanında, cantıkçıları, çorbacıları, pideli köftecileri, Mudanya’da balıkçıları, tahanlı pidesi zengin mutfağı var. Bu mutfağı hala yaşatmaya çalışan bir de köklü adresi var: Özdilek ve yeme-içme markaları olan: Kafe Safahat ve Safahat Lokantası.

Özdilek’i biz İstanbullular, Avrupa Yakası’ndaki AVM’den ve kaliteli havlularından tanıyoruz ama burada bir taraftan da ciddi bir yemek hikayesi varmış, Bursa Özdilek AVM’ye gidince öğrendik. Şöyle ki; Bursa’nın hemen girişindeki Özdilek AVM’nin kocaman bir komplex içinde iki yarı lezzet durağı var, biri  Kafe Safahat diğeri ise Safahat Lokantası. Peki buralarda ne yemelisiniz?

Safahat Lokantası – Yoğurtlu İskender

Kafe Safahat’de Dondurmalı İrmik Helvası: Zengin bir portakal- tarçın aroması var. Uzun uzun kavrulan irmikler, süt ve çeşnileriyle buluşuyor. Demlenme sonrası, yine markaya özel üretilen Sütfest’in sade dondurmasıyla servis ediliyor. İsteğe göre üzerine tahin ve tarçın eklenerek afiyetle yeniyor.  Mutfağına girip detaylı bir çekimini de yaptık izlemek isterseniz tıklayın.

Özdilek’in kurucusu Hüseyin Bey’in annesinin reçetesiyle…Dürdane Ana Su Böreği: Bu ise yine başka yazı konusu olabilir.

Bol yumurta ile tek tek açılan hamurların sıcak suda özenle pişirilerek tereyağı ve peynirle buluşması, yanında taze demlenmiş bir bardak çayla çok iyi gidiyor.

Dürdane Ana Su Böreği

Bursa’nın mutfağının zenginliğinde bahsetmişken, Safahat Lokantası’nda pideli köftenin ve kendilerine has reçetesiyle Safahat Köfte’nin de tadına mutlaka bakılmalı. Laboratuvar titizliğindeki mutfaklarını ziyaret etme şansı bulduğumuz bu bursa gezimizde Safahat Köftenin yapımını da çektik. İzlemek için tıklayın.

Bursa – İstanbul arası mesafenin Osmangazi Köprüsü ile daha da kısalmasıyla Bursa zengin mutfağıyla bize artık daha da yakın.

Tadını çıkarın.

Safahat Lokantası / Kafe Safahat
Adres: Soğanlı Mah. İstanbul Cad. No. 343 / 345 – Osmangazi / Bursa
Tel: (0224) 219 60 00

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir