Diğer Listeler

Acı Biber Rehberi

Acıyı çok seven bizler, acı için yaptığımız bu kutsal araştırmada derinlemesine sonuçlar bulacağımızın farkında bile değildik. Zira insanı şaşırtan acı aslında dilde/damakta bir lezzet olarak değil, bizzat yanma duygusu olarak kendini gösterir. Bunun da nedeni biberin içinde barındırdığı “Capsaicin” isimli maddedir. İngilizcede acıya “Hot – Sıcak” derler. Bizde ise acının dilimizdeki kullanımı kavramsal olarak aslında yanlıştır. (Acı kahve, acı çikolata, acı çay olur ama bibere acı demek aslında doğru değildir.) Umarız bu kavram karmaşasını kısa sürede aşarız.

Biberlerin asıl yarattığı etki “Isı artışı- heat” tir. Bunu sağlayan Capsaicin metabolizmayı hızlandırır. Böylece iştağımız açıldığı gibi yemeğe olan arzumuz da körüklenir. Biber deneyimi lezzet arayan biri için bütünleyicidir. Acı biberler çeşitli lezzet ve biçimlerde ve farklı sıcaklık(acılık) dereceleri ile karşımıza çıkarlar. Buyrun size dünya üzerinden 49 farklı acı biber çeşidi. Çoğu biberin menşei elbette Meksika ve hepsinin renkleri harika.

Foto: James Oseland

Ají Amarillo

Picture 1 of 49

Peru kökenli olduğuna inanılan bu biber, meyvemsi aromaya sahip olduğu kadar orta seviyede bir acılık derecesine sahip. İyice olgunlaştığı zaman 3 cm boyunda olan Ají Amarillo Peru ve Bolivya'da oldukça tercih edilen bir biber çeşidi.Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Acı Biber Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir