AdanaŞalgam

Adana’da Şalgam Nerede İçilir? Ali Göde Şalgam, Adana

Adana ziyaretimize muzlu süt ile başlayan biz sevgili yemek sever kullarınız; Adana’yı Adana yapan kebap ve şalgam için yola koyulduğumuzda Adanalıların Doğanay’ı hiç sevmediğini çoktan öğrenmiştik bile.

Açıkçası bizde Doğanay için problem yok. Çünkü İstanbul’da pek fazla alternatifi de yok. En nihayetinde fermante bir havuç suyu ve iddia edildiği üzere kan şekerini nasıl artırmadığı da ayrı bir araştırma konusu.

Efendim, Nasıl ki Adana Kebabın yanına pilav konulmaz ise, Adanalılar Şalgam’a da Şalgam Suyu demezler. O başlıbaşına bir üründür ve ismi Şalgam’dır. (Halbuki doğrusu Şalgam Suyu) Yıllardır Adana’da iyi şalgam suyu dendi mi de akla ilk gelen yerlerden biri Meşhur Kuruköprü Şalgamcısı Ali Göde‘dir. Öyledir ki; gidince özel şalgam kazanlarından dondurma çıkarır gibi şalgam çıkarır ve size bir parça kırmızı havuç eşliğinde bardakta sunarlar. İçersiniz ve oh mis dersiniz!

Adana'da Şalgam Suyu Nerede İçilir?

Şalgamı bazı insanlar hiç sevmez ve asla içmem der. Oysa turşu suyundan hallice ekşi, tuzlu, rahatlatan fermante bir içecektir şalgam. Öyle ağzıma koymam denilecek kadar hor görülmemelidir. (Hayatta bu kadar kesin çizgiler çizmemek lazım, zira mazallah bir gün kendinizi tonajlı şalgam suyu kazanında bulursunuz.)

Neyse efendim. İsteyen litrelik, isteyen 5 litrelik, isteyen de 1 ton şalgamı Ali Göde’den pervasızca satın alabilir. Adamların işi bu: Şalgam. Adana’ya gidince bir çok seyyar şalgam satıcısı görebilirsiniz ama 1930’dan beri hizmet veren Ali Göde, şalgam konusunda parmakla gösterilen en doğru müesseselerden biridir. Ayrıca diğerlerinden farklı olarak şalgamını tahta fıçılarda bekletir.

Ha, başka nerede doğru şalgam suyu içerim derseniz; Kazım Büfe yalnızca muzlu süt satmıyor.

Tüm şalgamcılara selam, Adana’yı yemeğe devam!

Adana'da Şalgam Suyu Nerede İçilir? Ali Göde Şalgam

Meşhur Kuruköprü Şalgamcısı Ali Göde Şalgamı
Kurtuluş Cad. No: 3 Kuruköprü Seyhan/Adana
Tel: 0322 4358276

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

12 thoughts on “Adana’da Şalgam Nerede İçilir? Ali Göde Şalgam, Adana

 • ercüment

  Merhaba

  kargo ile İstanbul’a gönderiyormusunuz
  bilgi verebilirmisiniz

  Yanıtla
 • selim

  ac karnina icmeyin, kessinlikle :(( :((

  Yanıtla
 • Gamze

  Ben bugün gördüm bursada içtim vede ac karnına super bi tatmis ellerine. Sağlık

  Yanıtla
 • hasan

  özellikle etli yemeklerin yanında çok süper :)

  Yanıtla
 • Oncum

  LEZZET ODAĞI ŞALGAM”
  Bir adanalı olarak üstüne tanımam hacıı

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Adana'nın En İyi 7 Börekçisi - | Harbi Yiyorum

 • Nihal Bebek

  Merhabalar bende bir iskenderunlu olarak Adana dalgamınım üzerine tanımıyorum ancak uzun süredir izmirde yaşıyorum isim icabı acaba sipariş versem gönderim yapılıyor mu nolur var deyin ☺

  Yanıtla
 • Mira

  Ya ben hiç iyi değilim 4 aylik hamileyim ve aşırı derecede havucunu aseriyorum izmirde yaşıyorum yollamaniz mümkün mü acil donus yaparmisiniz şimdiden tsk allah bol kazanç versin inşallah (amin )

  Yanıtla
 • zafer

  van da bayiniz varmı yada kargoyla yoluyurmusunuz

  Yanıtla
 • Yalman

  Havuç ve şalgam renk ve tat için oradalar. Bu sebeple suyunu sıkmadığın bişeye niye şalgam suyu diyeceksin ki?
  Ve yine aynı sebepten , havucun suyu yok ki içinde niye kan şekerini yükseltsin?

  Yanıtla
 • Ayhan kuz

  Şehirdışı gönderim varmı acaba

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir