AdanaAdana Kebap

Adana’da En İyi Adana Kebabı Nerede Yenir? İştah Kebap Salonu, Adana

Yıllardır bu yeme-içme işleri ile uğraşmanın ve farklı şehirlerde farklı lezzetleri denemenin en güzel yanı bir lezzetin en iyi yorumunu -kelimenin tam anlamıyla- keşfedebilmeniz. Ancak bu işin laneti ve kötülüğü de yine bu iyi lezzet keşfinin ta kendisi. Yani en iyi lezzetle karşılaşınca eskiden severek yediğiniz vasat versiyonlara elinizin bir daha gitmesi zor oluyor. İşte biz Adana’da İştah Kebap‘ta bir kez adana kebap yiyince bir daha başka yerde kola kolay Adana kebabı yiyemeyeceğimizi daha çatalı o kıymaya vurduğumuz anda anladık.

Keza Kokoreçi İzmir‘de yedikten sonra İstanbul’da kokoreç yemekten imtina etmeye, midye dolmayı yaz aylarında ve yalnızca Silivri’de Midyeci Eşref‘te lüpletmeye çoktan başlamıştık bile. Adana Kebap için de tam olarak böyle oldu. İştah Kebap’ta öyle iyi bir adana kebap yedik ki; beynimiz direk büyük farkla çıtayı belirledi ve tüm önceki Adana kebap deneyimlerimiz “Puff” diye tarih oldu. Zira İştah Kebap Salonu‘ndaki Adana kebap lezzetin dozunu iyice artırmıştı bir kere.

İştah Kebap Adana’da Yağ Camiinin yanında etrafı tekstilcilerle kaplı çarşı içerisinde salaş bir kebapçı. Kuruluş: 1950. %100 koyun eti kullanıyor. Normal şişinin yanında bir de daha kalın bir şişi var ki ismi “Jet” diye geçiyor. İşte ona kıymayı çektirirseniz duble Adana kebap yemiş oluyorsunuz. (Biz gidince öyle yapıyoruz) Yalnız bu kebap gerçekten size daha önce yediğiniz bütün Adana kebapları unutturabilir. Buna da kesinlikle hazırlıklı olun.

(En iyi lezzet keşifleri için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın!)

İştah Kebap Salonu‘nda Adana yedikten sonra arkadaşlarla günlerce “Vay arkadaş! O neydi öyle yahu? Bu kebapsa bizim daha önce yediklerimiz neydi peki?” söylevlerine sahip artçı konuşmaları sürdürdüğümüzü hatırlıyorum.

(Youtube Harbiyiyorum kanalımıza abone olmayı unutmayın!)

Neyse biz kebaba dönelim tekrar. Şimdi olay şöyle gelişiyor; ustam zırh kıymasını şişlere çekiyor, ateşin başındaki Şeyhmus ustamız kebapları pişiriyor ve önce kebabın yağını yumuşacık lavaş/ekmeklere yediriyor, sonra da bu ekmeklerin üzerine kebabı hızlıca bırakıveriyor. Hepsinin tepesine de ızgara domates ve biber kondu mu tamamdır. Adana kebabınız servise hazır hale geldi bile.

Mekanın sahibi Cemil Gerdan. Kendisi emekliye ayrılmış, arada sırada dükkana uğruyor ama oğlu Yavuz Gerdan ocağın yakınlarında “Tak Tak” sesleri ile kebaba en güzel eşlikçi olan ezme salatayı hazırlayan ve işin başında olan kişi. Cemil amcanın “Adana Kebap” isimli bir şiiri bile var. Çıkışta kasanın orada ve masaların başında duvara asılı halde görebilirsiniz. Yaptığı yemeğe şiir yazacak kadar naif biri Cemil amca. Düşünün işte Adana kebabına şiirler yazan bir lokantadasınız. Unutmadan söyleyelim. Ayrıca mekan kendi şalgamlarını üretiyor. Ev yapımı şalgamları Adana’da içebileceğiniz en iyi şalgamlardan.

Şimdi efendim İştah’a giderseniz, Adana kebabınızın yanında gönderilen nevalelerle birlikte gözlerinizi kapatın, on saniye içinde bulunduğunuz ortama ve sahip olduğunuz imkanlara şükredin. Evet, şimdi gözlerinizi açabilirsiniz. Artık önünüzdeki kebaba gönül rahatlığıyla saldırabilirsiniz hatta. Umarız bizim için unutulmaz olan İştah Kebap’ın Adana’sı sizde de aynı etkiyi yaratır.

Adana ve Adana kebabı sevenlere selam olsun!

Vesselam.

İştah Kebap Salonu
Alidede Mahallesi. (Yağ Camii Yanı) Seyhan Adana
Tel: 0322 3593234 – 3512674

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Adana’da En İyi Adana Kebabı Nerede Yenir? İştah Kebap Salonu, Adana

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir