AdanaBörekEn İyiler

Adana’nın En İyi 7 Börekçisi

Adana’nın sadece kebabı ve şalgamının meşhur olmadığını söylemiştik değil mi? Yıllar önce Gaziantep’i de kebap ve lahmacundan ibaret bilirdik.

Oysa Gaziantep‘e yıllar önce gidip gördük ki daha ne gizli lezzetler varmış.

Adana da araştırıp bulan yemek meraklıları için keza aynı şekilde bir gastronomi cenneti. Şalgam ile kebap ise bu geniş gastronomik yelpazede sadece birer renkten ibaret. Önemli olan ise diğer renkleri bulup ortaya çıkarmak ve derlemek. Adana için bu renklerden biri de börek.

Adana börek ve börekçilik konusunda Türkiye’nin birçok ilini geride bırakacak ve imrendirecek börekçilere sahip. Adana’nın En İyi 7 Börekçisini sizler için derledik.

Buyrunuz, istifade ediniz…

1. Levent Börekçilik Müessesesi

Burayı #GurmeNetwork üyelerinin efsaneleştirdiği doğrudur. Adana’ya giden ekip Levent Börekçiliğin öyle bir promosyonunu yaptı ki nefesler tutuldu. Tüm Türkiye bu börekten haberdar oldu. O heyecanla son üç ayda tüm Türkiye’deki börek tüketimi arttı.

Unutmayın burası bir dükkan değil, yiyecek tezgahı. Mutlaka sabah erken saatlerde gitmelisiniz. Yoksa börek saat 10:00’a kadar -hatta belki daha öncesine- bile kalmıyor.

Adres: Yüreğir sanayi sitesi. Küçük Sanayi Girişi (Süleyman vahit cad) – Adana

1-su-boregi-levent-borekcilik-adana

2. Börekçi Rıza

Adana’nın gece börekçisi yine Adana’nın en getto bölgesinde… Akşam o sokağa girdiğinizde kendinizi bir ayine gidiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Doğrudur: Börek Ayini. Tuhaf bir börek pişirme yöntemleri var. Böreğin tepsideki ateş gören yüzü tereyağ ile destekleniyor ve kıtır hale getiriliyor. Börek değil resmen sanat sanat. Saat 19:00’dan sonra gidin. Kıymalı ve peynirli iki çeşit börekleri var.  Yemeyip yanında yatanlar da gördük. (Sabah 04:30’a kadar açık)

Adres: Alidede Mh. Saydam Cd. 29006. Sk 01020 Adana Tel: 0532 425 3597

2-borekci-riza-adana

[wdi_feed id=”1″]

3. Seç Baklava

Ta Gaziantep’ten kalkıp Adana’ya gelmişler. Tatlılarda olduğu kadar Seç Baklava su böreğinde de oldukça iddialı. Eh işini bu kadar titiz yapan kişiler başında olunca başarı da kaçınılmaz oluyor tabii. Baklavalık hamurdan börek yapıyorlar. Sonuç: Mükemmel.

Adres: Merkez – Eski İstasyon Caddesi. No:117 Seyhan / Adana Tel: 0322 4352404

3-sec-baklava-borek-adana

4. Adem Usta

Buyrun size bir muhteşem Adana Börekçisi daha. Burası da tıpkı Levent Börekçilik gibi bir sokak tezgahı. Bildiğiniz tablacı yanii. Gece 02’den sabah 08:00’a kadar açık olan Adem Usta’yı İnönü parkı önünde yakalayabilirsiniz.

4-su-boregi-adem-usta-adana

5. İzol Baklava

İzol’un kendine has baklavası ve dolması dışında böreği de Adana’nın aranan nefasetlerinden birisi. Adana’nın onca lezzetini yedikten sonra yeriniz kalırsa ve börek sevdanız devam ediyorsa İzol’da da börek deneyin mutlaka.

Adres: Turgut ÖZAL Blv Polis Evi Kavşağı 01170 Adana Tel: (0322) 234 0027

5-su-boregi-izol-baklava-adana

6. Bizim Börekçilik

Her daim sıcak börek bulabileceğiniz Bizim Börekçilik Adana’nın sayılı börekçilerinden. -O sebepten bu listede zaten :)-Kıymalı ve patatesli börekleri en çok tüketilen çeşitleri.

Adres: Ziyapaşa Mah, Hastaneler Kavşağı No:163, 01180 Seyhan/Adana Tel: 322 454 75 37

6-bizim-borekcilik-adana

7. Arzu Börek

Arzu Börek peynirli ve kıymalı kol börekleri ile Adanalıların gönlünde her zaman yeri olan önemli börekçilerden biri. Gidenler bizden de selam götürsün.

Adres: Vakıflar Sarayı Yanı. Ali Münif Caddesi.

7-arzu-borek-adana
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Adana’nın En İyi 7 Börekçisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir