Genel Yemekler

Beyin (Sakatat) Nedir?

Beyin Nedir?

Dana ve kuzu beyni olarak iki yaygın çeşidi bulunur. Kuzu beyni ortalama 100 gram civarındadır. Dana beyni ise 300-350 gram gelir. Yapısı itibariyle çabuk dağılabilen ve formunu kaybedecek bir yapıya sahiptir. Bu yüzden pişirilmeden önce soğuk suda bekletilir. Bu onun hem daha sıkı, hem de bütün kanını suya bırakarak tertemiz bir görüntüye ulaşmasını sağlar. Ancak bekletildiği suyun buz gibi soğuk olması ve  arada bir değiştirilmesi önemlidir.

Geçtiğimiz on yıllar içerisinde “Deli Dana Hastalığı” yüzünden yurtdışındaki ülkelerde satışı ve tüketimi yasaklanmıştır. Yine de Türkiye dışındaki mutfaklarda beyinli tarifler bizimkilere benzeşmektedir. Özellikle de pişirme tekniği açısından…

[wdi_feed id=”1″]

Beyin Nasıl Pişirilir?

Genellikle dünya genelinde kabul görmüş pişirme tekniği haşlamadır. Önce soğuk su altında iyice yıkandıktan sonra 1 saat kadar sirkeli suda bekletilir ve akabinde tekrar soğuk suda yıkanır. Daha sonra aromatik suların içinde haşlanarak pişirilir ve farklı soslarla servis edilir. İstanbul mutfağında ise haşlaması dışında genellikle salatası, tavası ve kızartması da yaygındır.

Eski Osmanlı’da Türk geleneklerine göre en önemli organ olduğu için hatırı sayılır kişilere ikram edilirmiş.  Ayrıca Osmanlı Mutfak Sözlüğü’nde salatası, tavası ve ayrıca da pilavının yapıldığı belirtilmiştir.
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir