AdanaEn İyilerŞırdan

Adana’nın En İyi 7 Şırdancısı

Adana ve şırdan! İlk bakışta insanda tuhaf hisler uyandıran bu garip yemeğin ana vatanı Adana olduğu için ikisi ayrılmaz ikililer. Tıpkı Tango ve Cash, Thelma ve Louis, Batman ve Robin, Karagözle Hacivat gibi…

Daha önce sizler için “Şırdan Nedir?” yazımızla şırdanı masaya yatırıp detaylı bir şekilde incelemiştik. Akabinde şırdanı ana vatanına gidip inceledik. Ötesinde İstanbul’da bulması çok zor olan şırdanın peşine düştük. Hatta bir Instagram paylaşımımız (Şırdancı Naci Dayı) yüzünden ölüm tehditi bile aldık.

Yani kısacası bir İstanbullu olarak herhalde “Şırdan” konusunda bu kadar ilimlenmiş, hasbihal olmuş, hatta onun için ölümü göze almış başka biri yoktur diye düşünüyoruz.

Eh bunca şırdan macerasından sonra Adana’nın en iyi şırdancılarının listesini yapmanın vakti çoktan geldi de geçiyordu. Bu yüzden tüm alem için aşağıdaki listeyi Adana’nın yeme-içme piri Endermutfakta ile birlikte hazırladık.

Buyrunuz efendim, tarihteki ilk en iyi şırdancılar listesini yapmaktan gurur duyuyoruz.

1. Şırdancı Naci Dayı

Geceyarısı 02:00 sonrası Adananın şırdancılar sokağına aracı ile birlikte kazan kazan şırdanlarla geliyor. Oyun masası kurar gibi şırdan masası kuruyor. 2 saat içerisinde yüzlerce şırdanı satıyor ve tası tarağı toplayıp evine gidiyor. Çok enteresan! Aynı anda bir sürü insan “Naci dayı!” diye ona sesleniyor ve o hepsine yetişmeye çalışıyor. Anlatılmaz yaşanır. Diğer şırdancılardan farkı şırdanlarının küçük ebatta olması, bu da şırdanı daha lezzetli kılıyor. Kendisi inceden Efsane olur..

Adres: Gece yarısı 02:00 da Kocaoğlan caddesine gidince neresi olduğunu anlayacaksınız.

2. Şırdancı Kemal

Hiç şüphesiz Adana’nın en hijyenik görünen şırdancılarından biri de Şırdancı Kemal. Sokağa bakan tarafında hemen tencerelerin önüne bir şırdan barı var ve burada yemek adetten. Ama isteyenlere de aile salonu mevcut. Ender Şire Şırdancı Kemal’i başarılı buluyor ve onun şırdanlarından da seçerken yine özellikle ufak olanlarından tercih ediyor. Şırdan dışında bağırsak (bumbar), ve Kırkkat gibi diğer sakata türevleri de mevcut.

Adres: Kocavezir, Karacaoğlan Cd., 01060 Seyhan/Adana, Türkiye

Adana'da Şırdancı

[wdi_feed id=”1″]

3. Şırdancı Bedo

Büyük oturma kapasitesi ile Şırdancı Bedo bizim için Adana Kocavezir mahallesinin en iyi üçüncü şırdancısı ile listeye giriyor. Şırdan, mumbar, kırkkat her türlü gidebilirsiniz… Geceyarısı 03:00’a kadar açık.

Adres: Kocavezir, Karacaoğlan Cd., 01060 Seyhan/Adana, Türkiye

sirdanci-bedo-adana

4. Şırdancı Kudret

Şırdancı Kudret ustamız Kocavezir mahallesinde değil ama kuzu şırdan seçimi ile Turgut Özal Bulvarında gönüllere taht kurmuş bir başka Adanalı şırdan ustası. Keçi (Kara Şırdan)ve yaşlı koyun şırdanı asla mutfağına sokmaz. Adana’daki şırdancılar arasında hijyenikliği ile de ünlü.

Adres: Güzelyalı, Turgut Özal Blv. 114 A, 01170 Dörtler/Çukurova/Adana, Türkiye
Tel: 0 322 232 30 77

sirdanci-kudret-adana

5. Şırdancı Güven

Daha çok sabah saatlerinin şırdancısı olarak bilinen Şırdancı Güven, adından da mütevelli güvenilir şırdancılar arasına girmeyi başarmış biri. Siz gece gündüz gidin affetmeyin.

Adres: Kocavezir, Karacaoğlan Cd., 01060 Seyhan/Adana, Türkiye

sirdanci-guven-adana

6. Şırdancı Cemil Baba

Şırdan deyince Adana’da ilk akla gelen bir diğer isim de Şırdancı Cemil Baba. Önceki yıllarda ünü biraz daha fazla olsa da yine de bizim için ilk 7’de!

Adres: Mahfesığmaz, 01170 Çukurova/Adana, Türkiye

sirdanci-cemil-baba-adana7. Şırdancı Ahmet

Şırdan, kırkkat, mumbar fantazilerinizi giderebileceğiniz bir diğer mekan. İşte bizim Adana’nın en iyi 7 Şırdancısı listemiz… Gidenler selam etsin; şimdiden afiyet olsun!

Adres: Mahfesığmaz, Kenan Evren Blv., 01170 Çukurova/Adana, Türkiye
Tel: 0 537 221 25 69

sirdanci-ahmet-adana-sirdan-ve-kirkkat

Fotoğraflar: Harbiyiyorum.com ve Foursquare.com

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir