Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ Ş harfi dökümanlar Şırdan Nedir?

Şırdan Nedir?

234360
9
Paylaş

Şırdan Nedir?

Görüntüsü ereksiyon halindeki erkeklik organına benzediği için bolca “Iyk!” alan ama yine sırf bu nedenden ötürü afrodizyak etkileri olduğu düşünülen bir çeşit sakatat yemeği. (Aynı zamanda geviş getiren hayvanlarda midenin son kısmına verilen isim)

Sakatat yemeği olmasının nedeni, geviş getiren hayvanlarda sindirilmiş besinlerin bir kez daha mide suyuyla sindirildiği dört bölümlü midenin dördüncü bölümüne verilen isimden gelmesi ve içerisinin çeşitli baharat ve pirinçle doldurularak dolma haline getirilmesi..

Geviş getiren hayvanlarda midenin bölümleri şu sırayla gider; İşkembe, borkenek, kırkbayır ve tabii ki şırdan. İşte şırdan bu son aşamayı temsil eder.

sirdan-nedir

İşkembe Dolması mı, Şırdan mı?

Ancak Şırdan’ın İşkembe’den sonra bu denli meşhur olmasının nedeni elbette bu muzip görüntüsünün yanı sıra lezzeti. Genelde içine İşkembe Dolması ile aynı malzemeler doldurulur; pirinç, kıyma, soğan ve baharat. Sonra da her dolmaya yapıldığı gibi suda haşlanır… Ancak garip görüntüsü nedeniyle iç dolgusu da farklı sanılır. Geniş kısmının altı kalınca bir iple dikilir ve böylece iç dolgusunun dışarı taşması engellenir.

Özellikle Adana’lılar tarafından sahiplenilmiş bu özel sakatat yemeğini İstanbul’da sayılı yerde bulabilirsiniz. Mesela bunlardan biri de İstiklal Caddesi’ndeki Murat Kelle Paça‘dır. Bir diğeri de Ataşehir’de 01 Adanalı Şırdancı Yekta‘dır.

Genelde üzerine bolca kimyon, isteğe göre pul biber dökülüp, limon sıkılarak afiyetle (yemesini bilenler tarafından) yenir. Ayrıca alkol alımı sonrası işkembe çorbası ile aynı şifayı sağlarken, alkolden önce yiyen kişilerin de sarhoş olmasını engeller.

Şırdan’ın lezzeti kokoreçe yakındır. Kokoreç seven biri Şırdan’ı da sevecektir. Hatta ızgarası yapılsa kokoreçle aynı lezzeti verecektir. Yine de bu hali ve görüntüsü ile Şırdan, tam bağımsız ve “Hür General” bir sakatat yemeğidir.

*Sizin de şırdan hakkında (ya da nerelerde yenilebileceği hakkında) söylecekleriniz varsa lütfen bu yazının altına yorum yazmayı unutmayın!

9 YORUMLAR

  1. İyice yıkanıp temizlenmiş Şırdan ile uygun koşullarda sütü mayalayıp doğal peynir yapabilirsiniz. Sonrasında peynir altı suyuna şırdanı koymak suretiyle Doğal Peynir Mayası elde edilebilir.Ama bunlarla uğraşmam diyorsanız piyasada şırdan peynir mayaları bulunmaktadır.

  2. Şırdancı yektaya en büyük rakip ve lezzet konusunda üst seviyede olan bir yer daha keşfetmiş oldum. Antalya tatilim sırasında. Şırdancı cebo tek geçerim..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here