AtaşehirŞırdan

Ataşehir’de Şırdan Nerede Yenir? 01 Adanalı Şırdancı Yekta, İstanbul

Dünyanın en gelişmiş sindirim sistemine sahip geviş getiren hayvanların dördüncü kısmı olan şırdan, görüntüsü ile kudretli ve seksi, lezzeti ile başdöndürücü özelliğe sahip bir Adana yemeğidir.

Güneşe ateş eden bir millet olan Adana’lıların Adana kebabı dışında bir de geceyarısı toplaşıp düzinlerce Şırdan yeme ayinleri düzenlemesi, üzerinde yaşamakta olduğumuz bu toprakların yeme-içme zenginliği açısından sosyologlar tarafından mercek altına alınması gereken yegane değerlerinden biri.

İstanbul’da bu lezzeti bulabilmek pek kolay değil. Ya Adana’ya gideceksin ya da biri Anadolu yakasında, diğeri Avrupa yakasında iki lokasyona taam eyleyeceksin. (Arada başka yerler de var ama hijyene pek güvenemiyoruz.) İşte biz Anadolu yakasında nispeten çiçeği burnunda bir şırdancıdan bahsecedeğiz size: Adana’lı Şırdancı Yekta. Ataşehir’de belediyenin hemen oralarda bir yerde yol üstünde prefabrikten bozma dikdörtgen bir yapı. Tıpkı Adana’da olduğu gibi kocaman kazanda bol salçalı suya gömülmüş halde bekleyen şırdanlar tencereden size göz kırpıyor.

Ataşehir'de Şırdan Nerede Yenir?

Adanalı Şırdancı Yekta Ustada şırdan dışında ayrıca mumbar da var. Ayrıca Adana Kebabı da iddialı. Peki Şırdan’ın nasıl bir lezzeti var? Görüntüsünü geçerseniz eğer, şırdanın kokoreç gibi bir tadı var. Sadece burada kokoreçin haşlanmışını yediğinizi düşünün. İçerisinde de baharatlı pilav var. Çoğunlukla bu pilavı da bulgurdan yapıyorlar. Yani Şırdan bir nevi dolma aslında.

Lezzet anlamında şırdanın iyi haşlanmış olması yumuşak olması ve iç pilavının kaliteli malzemeden yapılması makbul olanı. Bu yüzden her ustanın elinde farklı bir lezzete ulaştığı da aşikar. Her ne kadar Şırdan Kültürü yerleşmiş bir toplum olan Adana’daki versiyonları çok daha lezzetli olsa da İstanbul’da yoklukta canı şırdan isteyenler için Şırdancı Yekta’nın bulunmaz bir nimet olduğunu düşünüyoruz (Bildiğimiz bir diğer Şırdancı da Beyoğlu’ndaki Murat Kelle Paça)

Şu bir gerçek ki sevgili dostlar sakatat kültürü gelişmiş olan şehirlerin mutfakları da oldukça zengin oluyor. Bu bağlamda Adana’da gastronomik şehirlerimizden biri.

Şırdancı Yekta Usta’da aynı zamanda Adana Kebabı Adana’daki esasına sadık kalınırak yapılıyor. (Satır kıyma, kuzu eti vs) Yani gittiğiniz zaman şırdan yemekle kalmayın, Adana kebabını da midenize indirin.

adana-kebap-adanali-sirdanci-yekta-usta-atasehir

Fiyatları da oldukça makul.

Ayrıca unutmadan: Şalgamsız asla!

Afiyetle…

01 Adanalı Şırdancı Yekta Usta - Ataşehir

01 Adanalı Şırdancı Yekta Usta
Barbaros Mah. Selanik Cad. No:26/A Ataşehir – İstanbul (Ataşehir Belediyesi Alt Yolu)
Tel: 0507 4310145

Adanalı Şırdancı Yekta Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Ataşehir’de Şırdan Nerede Yenir? 01 Adanalı Şırdancı Yekta, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir