Kabak TatlısıSakarya

Adapazarı’nda Kaymaklı Kabak Tatlısı Nerede Yenir? Köfteci İsmail – Sakarya

Her şey çok hızlı gelişti. Ne oldu, nasıl oldu da bir anda Sakarya‘ya yolumuz düştü bilemedim. Sabah kalktığımda kafamdaki ses, bana bütün bu gelişmelerin Harbiyiyorum.com için bir vesile olduğunu söylüyordu. Adapazarı’na gideceğiz ve mutlaka oradan da heybemizi doldurarak döneceğiz. Zira öyle de oldu. Üstelik bu sefer bir taşla iki kuş vurduk. Yine her zamanki gibi plan da yapmadık üstelik.

Demek ki elbiseyi giymişiz bir kere.

Sakarya’nın merkez ilçesi Adapazarı‘nda ne yenir denince herkesin aklına “Islama Köfte” gelir. Islama köfteyi merkezde her yerde yiyebilirsiniz. Ancak yolda aldığımız bir tüyo ile biz doğruca çarşı içindeki Köfteci İsmail‘e yöneldik. Köfteci İsmail’in merkez şubesi burası. Gerisi bizi ilgilendirmiyor zaten.

Ve evet, Adapazarı için herkes Islama Köfte üzerine methiyeler düzerken, bütün tezahürat tribünlere giderken, bütün kuvvetli sosyal göstergeler tek bir şeyi işaret ederken, daha henüz dükkandan içeri girdiğimde gördüğüm o parıldayan şey ile yemeğin sonunda buluştuğumda bütün bildiklerimi ve bana öğretilenleri tek tek gözden geçirdim. O andan sonra Adapazarı benim için hiç bir zaman aynı olmadı. Olamazdı da zaten. Bundan böyle Adapazarı’nı bambaşka bir şey ile birlikte anacağımı keşfettim: Kabak Tatlısı.

Hasılı, Kabak Tatlısı köfteyi-möfteyi sallamıştı ey iyi yiyenler! Bıraktım Islama Köfte’yi en iyi kim yapıyor, kim yapamıyor tartışmalarını başkalarına…

Kabak Tatlısı - Köfteci İsmail / Adapazarı - Sakarya

Artık yeni bir sevgilim vardı. Kenarları hafif yanmış. Şekeri bir hurmanın şekeri kadar dengeli. O kenarlardaki yanığın yarattığı karamelize gevreklik… Allahım üzerine bir de kaymak oturtmuşlar mı? Cevizi zaten saymıyorum. Yemin ederim, daha duygusal ve yüce bir amaç için oraya gitmemiş olsaydık başlayacaktım ağlamaya ve ağlarken de Rabbime şükretmeye.

Bir de tepsiye dizmemişler mi o sevgiliyi? Şerbetin içerisinde, her biri birer tost ekmeği görüntüsünde belleri kırıldı kırılacak şekilde istiflenmiş şekilde. Bir şeyin yanmış olması da o şeye bu kadar mı yakışır? Hey mübarek!

Ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda?” acaba böyle bir anda mı ortaya çıktı? ikilemine düştüm.

Neyse uzatmadan…Buradan daha önce kimseye beddua etmedik. Bu da bir ilk olsun. Ola ki Adapazarı’na yolunuz düşer ve ola ki Köfteci İsmail‘de oturursunuz. Kabak tatlısı yemeden yola çıkacak olursanız başınıza taş düşsün!

Çok spesifik oldu ama olsun. Ha, bir de lokantada kabak tatlısı kalmadıysa yapacak bir şey yok canım. Canınızı sıkmayın. Bir dahaki sefere. Eğer şanslıysanız tabi.

Not: Kasada Cem Bey var, selamımızı götürün. Ailesi’nin hikayesini sorun.

Köfteci İsmail - Çarşı/Merkez - Adapazarı/Sakarya

Köfteci İsmail
PTT aralığı Cevatbey İş Hanı. No: 109-110 Adapazarı – Sakarya
Tel: 0264 2716237 -2741411

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Adapazarı’nda Kaymaklı Kabak Tatlısı Nerede Yenir? Köfteci İsmail – Sakarya

  • Deniz

    Islama köfte iyi de hesap bayağı tuzlu. 3×1,5 ıslama köfte 3 su hesap: 56,- TL gerisini siz düşünün.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir