İşkembeMaltepe

Maltepe’de İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Hacıbey – Maltepe / İstanbul

2011 bitmeden bir işkembe çorbacısı yazmasaydık bu bize yakışmazdı. Bakınız geçen yıl da en son yazımızı İşkembe Çorbası üzerine yazmışız. Sevin ya da sevmeyin şu bir gerçek; İşkembe çorbası hayatımızda var ve etrafınızda her üç kişiden biri mutlaka ona bayılıyor. Dışarıda çorba içmek denince akla ilk “İşkembe Çorbası” geliyor. Kimileri ise işkembe içmeyi sıradan buluyor. Zannetmeyin ki işkembe sadece bizim ülkemizde var. İtalya’da gittik en krallarını yedik. Bizim sakatatlarımız onların sakatatları yanında soft içecek gibi kalıyor.

Sonuç olarak, şifa veren bu işkembe mübareği için bu sefer Anadolu yakasında iyi bir yer ararken bir vesile ile karşımıza çıktı Hacıbey. Zira burada bir kere denedikten sonra Anadolu yakasında başka bir yere çorba içmeye gidemez olduk.

Ben her zaman işkembe çorbasını renklendiren biri olarak bu sefer elimin altında sirke, sarımsak, toz pul biber v.b. ile birlikte diğer işkembecilerden farklı olarak “Sumak Ekşisi“ni de görünce sokakta para bulmuşcasına sevindim. Bu kerata da çorbaya bambaşka bir lezzet verdi mi? Verdi. Çok da güzel oldu.

Ahmet Oğul, Çorba Kazanlarının Başında

Çorbamızı afiyetle içtik ve öğrendik. Hacıbey’de işkembenin envaiçeşit versiyonunu bulabileceğiniz gibi kelle paça çorbası, kelle söğüş, ciğer şiş gibi diğer sakatatları da buraya has bir lezzetle bulabilir ve bunları afiyetle midenize indirebilirmişsiniz.

Dönelim işkembemize. Minik küp ya da jülyen halde doğranmış işkembe parçalarını, kazanda kaynatılmış işkembe suyu ile gözünüzün önünde ısıtarak önünüze getiren garsonu benim kadar işkembe tutkunu iseniz mutlaka boynuna sarılıp öpmek isteyeceksinizdir. Ben öpmedim o ayrı. Siz benim yerime öpün ama.

Hacıbey, gerçek manada bir “Hacı” olan Ahmet Oğul‘un lokantası. Ahmet Oğul’un mizacı sert. (Fotoğraflardan da anlayacaksınızdır.) Ama bu sertlik “Usta Sertliği“. Yani müşterisini dövmüyor. Bu iş Kahramanmaraş’tan çocukluk mesleği. 1987 yılında Maraş’tan kalkıp İstanbul’a yerleşiyor. 1990 senesinde de kendi ustasından aldığı el ile çorbacısını kuruyor. İyi ki de kuruyor. Yirmi dört saat hizmet veren işletmesinde geceleri işin başında oğlu duruyor.

Özellikle kış aylarında sevenleri için içilmemesi ızdırap haline gelen işkembe ve kelle paça çorbalarını bir de Hacıbey‘de deneyin. Bu zamana kadar içtiğim tüm işkembe ve kelle paça çorbaları arasında kendisini ilk sıraya taşıyorum. Severseniz kelle söğüşü de çorba üzerine cila olarak söylersiniz. Hiç pişman olmayacaksınız.

Bizden de selam edin!

Hacıbey İşkembe, Kelle Paça

Hacıbey Kelle Paça İşkembe
Bağdat Cad. No:335/A Maltepe İstanbul
Tel: 0216 3055430

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

12 thoughts on “Maltepe’de İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Hacıbey – Maltepe / İstanbul

 • İRFAN

  bugün işimiz dolayısıyla arkadaşımla Hacıbey çorbacısına gittik. Herhalde oğluydu bir arkadaş bize dünden kalma bayat ekmekleri sofraya getirdi. Ayrıca ufacık kasede çorbalar geliyor. Ekmeği değiştir dediğimizde başka yok daha gelmedi cevabını aldık, halbuki yan masaya taze ekmek getirdi. Gerçekten böyle bir servis görmedim. Başka bir şey söylemeden kalktık. Zaten gelen hesap iki çorba için anormal, ama adam gibi servis olsaydı emin olun ki bunu kafaya takmazdık.

  Yanıtla
  • müdür

   hakaret etme arkadaşım hak senin yanlışın var hacıbeyde öyle bişey olmaz yandaki masanın senden hiç bi farkı yoktur.sen çok kaçırmışın dır alkolü

   Yanıtla
   • Nurcan Yayla

    Cevap çok kaba. Sadece böylr birşey olmaz deminiz yeterliydi. Fakat müşteriyi şuçlayan tavrınız, sen diye hitap etmeniz, sen alkolü çok kaçırmıssın demeniz bir kurum müdürüne yakışmıyor.

    Yanıtla
 • müdür

  çorbalarınız tek kelimeyle mükemmel sabahları hergün içmezsem karnım doymuyor sanıyorum

  Yanıtla
 • Dr.osman Ünal

  Hacıbey kelle paça salonu bitmiş arkadaş. Sarhoş yuvası olmuş. 5 masanın dördü kadınlı erkekli aile masasıydı . Bir masaya oturmuş 4 30-35 yaşlarında müşteri ana avrat söğerek muhabbet ettiklerini zannediyorlardı. Müesseseden hiç bir tepki gelmedi.Çorbaları bırakıp parasını ödedik çıktık. Bizimle beraber bir masa daha lokantayı terketti. Hesabı öderken söylememize rağmen bir ikazda bulunmadılar. Sakın ailenizle gitmeyin. Yemek yerine küfür yersiniz veya başınıza belayı alırsınız. Adımı soyadımı,adresimi yayınlayabilirsiniz. yazıklar olsun. Kaliteli müşteriyi, sarhoş mezesi yapan Hacıbey Maltepe çorbacısına..

  Yanıtla
 • BİROL

  BEGENMEDİM VEDAT İŞKEMBENİN ELİNE SU DÖKEMEZ BİRDE ORDA DENEYİN FARKI GÖRÜN MEKAN DOYURUYOR TEK BAŞINA

  Yanıtla
  • BİROL

   VEDAT NERDE DERSENİZ KADIKÖY YÖNÜNDE 500 METRE İLERİDE AYNI SIRADA

   Yanıtla
   • admin

    Orada da yedik :) İşkembe’den cok kelle tandırını beğendik biz ;) Sevgiler.

    Yanıtla
 • hasan şahin

  müdür :

  1)Malını kendin översen kimse inanmaz.
  2)Müşteriye sarhoş imalı laf söylenmez.
  3)”Beğenmediğinize üzüldüm.Keşke sizi daha iyi ağarlayabilseydik” demen daha güzel ve asil olurdu.
  4)Toplum olarak biraz asalete ihtiyacımız var ama esnaf olarak senn daha çok ihtiyacın var unutma….
  iyi akşamlar…

  Yanıtla
 • Hacıbey

  Ben işletmenin müdürüyüm müdür rumuzlu arkadaş sen kimsin tanıyamadım nerde müdürsün biz müsterilerimize herseyin en kalitelisini ve en lezzetlisini yedirmekle ünlüyüz herkezi bekleriz yediniz bütün çorbaları unutun hacıbey farkını yaşayın saygılar ….

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Canan Karatay: "Kelle Paça Ye, Botoksa İhtiyacın Kalmaz." - | Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Anadolu Yakasının En İyi 7 Çorbacısı - 2020 | Harbi Yiyorum ®

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir