AzerbaycanGüveç

Bakü’de Şeki Pitisi Nerede Yenir? Firuze Restoran – Bakü / Azerbaycan

Efendim çok şükür gittiğimiz ülkelerde yeme-içmeden (ya da bizim derdimizden anlayan) arkadaşlarımız oluyor ki bu sayede biz de lokal kültüre hızlıca nüfuz etmiş oluyoruz. Bakü seyahatimizde kebap çeşitleri olsun, Düşbere olsun belli başlı yerel yemekleri test ettik ama içlerinden en farklı ve lezzetli olanının “Şeki Pitisi” olduğuna kanaat getirdik.

Hasılı bu yiyeceğin hazırlanışı da sunuşu da bir seremoni aslında. Biri derin (saksı benzeri) diğeri yavan iki tane toprak kap; içlerinde bir takım malzemeler önünüze bir tepsi ile getiriliyor. Peki bu malzemeler ne mi? Azerice sayıyorum: Sümüksüz koyun eti (kemiksiz koyun eti), Nohut, Şabalıd(Kestane), Kuyruk yağı, Kuru gavalı, Zeferan(safran), Soğan, Tuz, Sumak.  Nasıl yapıldığı hakkında malumatı buradan edinebilirsiniz. Çok yaxşı değil mi?

Şeki Pitisi Karıştırılıyor

Sonra bu derin kabın içindekiler (kestane, nohut, et v.s.) bir tahta vasıtası ile ezilerek, kuyruk yağı ile lezzetlendirilmiş suyun içine boca ediliyor ve ziyafet başlıyor. Genelde bu yemek yanında bir baş soğan ve sumak ile birlikte servis ediliyor.

Ancak pek muhterem Harbiyiyorum okuyucuları; bu kuyruk yağı olayı, bu nohut ve şabalat ikilisine bir lezzet veriyor ki akıllara zarar! Yani yemeğin bu enteresan sunumu ile birlikte lezzeti de birleşti mi bir daha asla unutamayacağınız bir ilişkiye doğru yelken açtığınızın farkına varıyorsunuz.

Şimdi burada bir noktaya değinmek gerek. Bu lezzet dengesinin diğer bir tamamlayıcısı da Firuze Restoran’ın tipik bir Azeri restoranı ambiansını taşıması. Yerin altında bir mahzen ve sığınak aslında burası. Ha unutmadan, bir de 7 yıldır orada yaşayan arkadaşımızın (Uğur  Aydın) bize Azeri kültürü hakkında verdiği eşsiz bilgileri de atlamamak gerek. Örneğin bir Gürcü içeceği/limonatası/Coca-Colası olan Zandukeli‘ni de ondan öğrendik. Gerçekten çok güzeldi.

Mekan 12:00 – 24:00 arasında hizmet veriyor.  Fiyatlar uygun. Bir nevi mantı çorbası diyebileceğimiz “Düşbere“yi de mutlaka deneyin!

Bizden de selam edin. Türkiye’den abiler gelmiş fotoğraflarınızı çekmiş deyin, hatırlayacaklardır. Bütün bunların yanında menüdeki her şeyi yediğimiz için de hatırlayacaklardır zaten.

Nuş olsun!

Firuze Restoran Girişi - Bakü

Firuze Restoran
14, Aliyarbeyov Sokağı (Fontanlar Bağı) – Bakü
Tel: 012 4939634

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

10 thoughts on “Bakü’de Şeki Pitisi Nerede Yenir? Firuze Restoran – Bakü / Azerbaycan

 • merhaba..keyifle okudum bu yazıyı..diğerleri gibi..genelde sessizden takip ediyorum..sizinle bir blog çalışması yapmıştık belki hatırlarsınız..bende 1 senedir kişisel blog yazıyorum..azerbaycana düşermi yolum bilinmez ama düşerse söyliyeceğim selamınızı..sevgiler..

  Yanıtla
  • admin

   Bloğunuz çok güzel. Tebrikler. Sevgiler…

   Yanıtla
 • Gamze

  Geçen davet edildiğiniz sosyal medya seminerinde bende vardım . Ben Azerbaycanlıyım. Azerbaycanda bulunmanız dikkatimi çekti bilhassa lezzetlerinin derinliğine inmeniz beni çok mutlu etti bu anlamda çok teşekkür ederim..

  Yanıtla
  • admin

   Ne demek… Benim için bir zevk. Sevgiler…

   Yanıtla
 • Azerbaycanda bulunmanız dikkatimi çekti bilhassa lezzetlerinin derinliğine inmeniz beni çok mutlu etti bu anlamda çok teşekkür ederim..

  Yanıtla
 • Ali Cem

  Henüz tadamadım ama buna çok benzeyen bir yemek İran’da da var. Abguşt diyorlar, yani etsuyu.

  Yanıtla
 • ABDULAH ALTINBAŞ

  Şeki restoranın Piti’si ve diğey yemekleri cok lezetli,mekan çok güzel
  ama akşam sanatcı diye bulundurdukları genç bir arkadaş keyfimizi kaçırdi,müzüige ara verdkleri sırada Çırpınırdın karadeniz parcasını istek yaptım,para göndermeden okumam diyerek garsonu geri gönderdi,bir manat verdim ama yarım yamalak okudu,tatsız bir anısı oldu

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Azerbaycan Bakü’nün En İyi 7 Restoranı - 2019 | Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Bir Bakışta Azerbaycan Mutfağı | Harbi Yiyorum ®

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir