YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Ağın Leblebisi Nedir?

Ağın Leblebisi, Elazığ’ın Ağın ilçesinde yapılan ve yapım tekniği ile farklılaşan coğrafi işaretli bir üründür.

Ağın’ın badem, dut ve üzümü de meşhurdur ama en öne çıkan ürünü Ağın Leblebisidir. Çünkü çok farklı bir hazırlama yöntemi vardır. Öncelikle nohutlar meşe odunu ateşindeki küllü su içerisine atılıp haşlanırlar. Daha sonra bu haşlanan nohutlar %87’si karbonattan oluşan kızıl/morca renkli ve yine sadece Ağın’dan çıkan bir kumda genişçe bir saç üzerinde kavrulurlar.

Ancak nohutlar girmeden önce bu özel kum yine sacda odun ateşinde ısıtılır. Böylece haşlanan nohutlar olduğu gibi bu ısıtılmış kumun üzerine dökülür ve kumla birlikte karıştırılarak dakikalarca kavrulur. Saca doğrudan temas etmeyen ve karbonatlı kızgın kum içerisinde pişen nohutlar, bu sayede ısıyı eşit şekilde alarak yanmazlar ve çok adil bir kavrulma biçimine ulaşırlar.

Kavurma aşamasından sonra pişen Ağın Leblebileri bir elek yardımıyla içinde piştiği kumdan arındırılır ve kum tekrar kavurma işlemi için geri kazandırılır. 6 kilogram nohutun haşlanması sonucu 3-4 kilogram leblebi elde edilir. Leblebiler daha sonra kabuklarından da arındırılarak servis edilir.

Ağın Leblebisi kavuran Elazığ’lı Kadınlar

Ağın Leblebisi olacak bu nohutlara rayihasını veren de hem bu kavurma biçimi, hem de içlerinde kavruldukları bu incecik karbonatlı kumdur.

Bu bakımdan Ağın Leblebisi eşsizdir. Bu yüdenTürkiye’de Elazığ’dan coğrafi işaret almış ürünlerden biridir. Elazığ sofralarının, davetlerinin, ikramlıklarının vazgeçilmezidir. Üstelik son derece de lezzetlidir.

Ağın Leblebisi ayrıca yüksek protein kaynağı olmakla birlikte, hazımsızlığı giderir ve bağırsağı düzenlemede yardımcı olur.

Aşağıda Ağın Leblebisi’nin yapılışına dair çektiğimiz videoyu Instagram hesabımızdan izleyebilirsiniz. Yeni lezzet keşiflerimiz için Instagram hesabımızı takibe almayı unutmayın.

Afiyet olsun.

İsterseniz leblebinin hazırlanışının uzun versiyonunu da Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Ağın Leblebisi Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir