GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Sizin Seçtikleriniz! İstanbul’un En İyi 10 Butik Pizzacısı

Geçtiğimiz hafta yine bir anket yapıp, bildik zincir pizzacılar dışında İstanbul’da en iyi pizza yapan yerleri sordum. İşte verilen yanıtlar ve sizlerin seçimiyle İstanbul’un en iyi butik pizzacıları.

1- Nappo, Etiler Kanyon

İstanbul dışında İzmir’de de şubesi olan Nappo sizlerden gelen mesajlar arasında ismi en çok zikredilen pizzacı. “Dürüst Yemek” sloganına sahip olan Nappo, bu slogan doğrultusunda Gerçek Napoliten Pizza Birliği’nden (Associazione Verace Pizza Napoletana, AVPN) Türkiye’de sertifika alan ilk pizza restoranı.

Bu doğrultuda odun ateşli fırında pişirdikleri pizzalarını İtalya’dan getirdikleri yine sertifikalı un ve gerçek bir Napoliten pizzası içinde olması gereken San Marzano domatesleri ile hazırlıyorlar.

Zaten tüm bu yukarıda bahsettiklerim ile Nappo sadece İstanbul’un değil, dünyanın en iddialı pizzacılarından biri oluyor.

2- Pizano Pizzeria, Ortaköy

Birçok pizza restoranı geldi ve geçti ama Pizano Pizzeria Ortaköy’de aynı kalitede aynı şekilde hizmet vermeye devam eden tek şubeli butik bir pizzacı. 5 masalı küçük bir mekan. Bir aile işletmesi ve gittiğiniz zaman sahipleri ile sohbet etme fırsatınız oluyor.

İnce kenar pizzalar hazırlayan Pizano Pizzeria’nın kokoreçli pizzası, yıllardır uğramadığım halde benim hafızamda hala yer ediniyor.

3- Bronzo Pizza, Feneryolu

Daha önce Bakırköy’de hizmet vermiş ve şimdi Anadolu Yakası’nda Feneryolu’na taşınmış bir butik pizzacı. Sahibi Tuncay Bey bu işin anavatanı İtalya’da uzun yıllarca emek vermiş biri. Kalın kenarlı Napoliten pizzalar yapıyorlar.

Az ama öz pizza çeşidi var; toplam 4 tane. İsimleri: Karışık, Anatolia, Çökertme ve Aspendos. Çökertmeyi her ne kadar bir kebap olarak bilsek de burada pizza olarak uyarlanmış halini buluyoruz.

Çökertme pizzası özellikle çok tavsiye edilmiş. Ben de ilk fırsatta gidip deneyeceğim.

4-Sou Baker – Moda

Kadıköy Moda’da minik bir dükkanda açılan bir aile işletmesi şimdi yine Moda’da yeni yerinde hizmet vermeye başladı. Atalık buğday ile ekşi mayalı hazırlanan tek ebat pizzaların deniz börülceli ve zeytin domatesli olanını mutlaka yemelisiniz.

5- Il Sud – Moda

Kendini bir İtalyan restoranı olarak konumlandıran ve menüsünde pizza dışında başka İtalyan lezzetlerini de bulunduran Il Sud, Stefano Ferrara marka İtalyan pizza fırını ile İstanbul’daki en iddialı pizzacılardan biri.

Ayrıca İtalyan içli köftesi “Arancini” yemeniz için de doğru adres.

6- Pizzaara – Şehremini

Ultra iyi malzeme iddiaları yok ama Şehremini semtinde efsane bir mekan. Çok sevilen bir butik pizzacı. Burası da bir aile işletmesi ve ince kenarlı pizzalar yapıp sunuyorlar.

7- Fornello Pizza, Kadıköy

Fornello Pizza Kadıköy’de açılan ilk butik pizzacılardan biri. Şu anda hem Kadıköy’de hem de Ataşehir’de iki tane şubesi var. Odun ateşinde pişen pizzaları için “Türkleştirilmiş Napoli usulü pizza” diyebiliriz. Lakin burası da ince kenarlı pizzalar yapıyor. Çok çeşitli pizzaları var. Özellikle deniz ürünlü pizzaları ile farklılaşıyor.

Kadıköy’deki mekanları fırınının başındaki bar sandalyeleri ile oturma konseptine sahip. Pizzanızı yerken diğer pizzaların da hazırlanışını izleyebiliyorsunuz.

8- Pizzeria Il Pelicano, Moda

Yine Moda’da küçük bir pizza fırınındayız. Pizza ustamız ise Salvatore. Kendisi Türkiye’de yaşayan bir İtalyalı. İki üç masalı bir pizza lokantası var. Çok söze gerek yok. Odun ateşi, basit ama kaliteli malzemeler, İtalyan pizza şefi… Daha ne olsun?

Not: Il Pelicano’da tıpkı İtalya’da olduğu gibi domuz ürünlü pizza da sipariş edebiliyorsunuz. Ayrıca menüde var mı bilmiyorum ama şefe rica ederseniz size kapalı pizza olan “Calzone” de yapacaktır. Napoli usulü pizza, Sicilya usulü pizza, Parmesanlı pizza… Ne ararsanız var.

Benim yıllardır Moda’daki favori butik pizzacım burası.

9- The Artizan Craft

Biliyorum Moda’dan çıkamıyoruz ama ben de bu derlemeyi yaparken bu kadar iyi butik pizzacının Kadıköy ve civarında toplanmasına şaşırdım açıkçası. Bunlardan biri de hem pide hem de pizza konusunda yeni nesil bir restoran olan The Artizan Craft.

Napoli Klasik pizzaları yanında sebzeli ve somon fümeli hazırladıkları kendi kraft pizzaları da var. Hamurunun dışı hafif çıtır ve yanık içi yumuşak olan pizzalarında kullandıkları füme etleri de kendileri hazırlıyorlar.

10- Miss Pizza, Şişhane

Her ne kadar hizmet kalitesinde son zamanlarda ciddi anlamda olumsuz eleştirilere maruz kalmış olsa da İstanbul’da ayakta kalan en eski butik pizzacılardan bir tanesi de Miss Pizza.

Füme kaburgalı Burrata pizzası ve enginarlı pizzası çok tercih ediliyor.

İşte size bir solukta -yine sizin seçiminizle- İstanbul’daki en iyi 10 butik pizzacı.

Sonraki derlemelerde görüşmek üzere…

Salih Seçkin Sevinç – OdaTV Yazıları

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir