Diğer Listeler

Elazığ Coğrafi İşaretli Ürünler Listesi

Elazığ’ın kendine has birçok öne çıkan ürünü var; bunların yine birçoğu saklı kalmış vaziyette ve keşfedilmeyi, anlatılmayı bekliyor. Lakin yine de tescil edilmiş coğrafi işaretli ürünlerini (yiyecek kategorisinde) burada sizler için listelemek istedik. Türk Patent Kurumu’nda hali hazırda 4 tane tescili onaylanmış coğrafi işaretli ürünü olan Elazığ’ın, diğer 3 başvurusu da halen resmi makamlardan onay bekliyor.

İşte size Elazığ’ın Coğrafi İşaretli Ürünler Listesi…

1. Ağın Leblebisi

Elazığ’ın Ağın ilçesinde ortaya çıkmış, yapılış metodu ve kavrulma biçimi ile farklılaşan bir ürün. Daha önce “Ağın Leblebisi Nedir?” yazımızda bu meşhur leblebiden detaylıca bahsettik. (Buyrunuz bu da Ağın Leblebisi’nin tescil belgesi.)

Ağın Leblebisi Yapılışı (Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın)

2. Elazığ Orciği (Orcik)

Orcik, bir çeşit cevizli sucuk türüdür. Cevizli sucuk olarak o kadar içselleştirilmiştir ki Elazığlılar, diğer illere nazaran bu ürüne bir isim bile vermişlerdir. Orcik genelde bağ bozumu sırasında yapılır. Üzümden elde edilen şıranın içine önceden hazırlanıp ipe dizilen cevizlerin birkaç kez batırılmasından sonra kurutularak elde edilir.

Orcik, Elazığ şehriyle özdeşleşmiş bir üründür. Elazığ Orciğinin ayırt edici özellikleri yöreye özgü üzümlerin ve yeni hasat edilmiş cevizlerin
kullanılmasından ortaya çıkmaktadır. Orciğin yeni hasat edilmiş taze cevizden ve Elazığ ilinde yetiştirilen yeni hasat edilmiş taze üzümlerden yapılması gerekmektedir. (Buyrunuz bu da Elazığ Orciğinin tescil belgesi.)

3. Elazığ Boğazkere Üzümü

Yenildiğinde boğazda yanma-ekşime tadı bıraktığından bu isim ile (Boğazkere, “boğazı kermek” olarak) anılmaktadır. Elazığ yöresinde yetişen Boğazkere üzümünde otsu aroma tadı hissedilir. Dengeli bir burukluğa sahiptir. Yenildiğinde ağızda hafif yanık bir lezzet bırakır.

Şıralık ve şaraplık olarak tüketilir. Üzümün kabuklarında bulunan ve şaraba burukluk katan tanen oranı bu üzüm cinsinde çok fazladır. Burukluğun yanı sıra, aromalı tadı, şarap üretiminde Boğazkere üzümünün değerini artırmıştır. (Buyrunuz bu da Elazığ Boğazkere Üzümü’nün tescil belgesi.)

4. Elazığ Öküzgözü Üzümü

Öküzgözü etli, sulu ve iri bir üzümdür. İsmi, büyüklüğünden gelmektedir. Orta kalın kabuklu, bol şıralı şaraba oldukça uygun bir üzümdür. Sofralık, şaraplık ve kurutulmuş olarak tüketilir. Öküzgözü başka yörelerde ve iklimlerde yetiştirilemeyecek bir yapıya sahiptir. Fırat havzasında sadece Elazığ’da üretilir. (Buyrunuz bu da Elazığ Öküzgözü Üzümü’nün coğrafi tescil belgesi.)

Ve sırada başvurusu yapılmış ve tescil bekleyen diğer ürünler… Onların da isimlerini geçirelim; Elazığ Peynirli Ekmeği ve Elazığ Vişne Dondurması. Gelişmeler oldukça yazıyı güncellemeye devam edeceğiz.

Elazığ gerçekten lezzetle dolu ve kendine has karakteri olan bir mutfağı var. Umarız en kısa sürede hak ettiği şöhrete kavuşur.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir