KöfteManisa

Akhisar’da Köfte Nerede Yenir? Can Köfte, Akhisar, Manisa

Yollarda hep Susurluk ayran/tost ikilisinden sıkıldınız mı? O zaman mola haritanızı değiştirip hayatınızın en lezzetli köfte deneyimine kendinizi hazırlayın. Can Köfte, 12 yıldır Akhisar‘da ve Akhisar’ın en lezzetli köftesini yapıyor. Nasıl? İddialı oldu mu?

Zira yağı ve yumuşaklığı nedeniyle neredeyse üstüne benim uzanmak istediğim pidelerle beraber gelen köftelere çatalı vurduğumda içinden çıkan sulardan “Foş” diye bir sesin geldiğini bile duydum. Bu nedir, Can Köfte?!? Yazık, günahtır bu kadar lezzetli köfte yapılır mı yahu? Gerçekten cancağızım köfteler bunlar.

Gelelim mekanın hikayesine.

Sahibi Ali Osman Bey, babasının bakkal dükkanını kapatmış köfte işine girmiş. Akhisarlıların çoğu gibi göçmen. İş geliştirmeye son derece meraklı biri. Hani neredeyse hastalık derecesinde, titiz, temkinli insanlar vardır ya, Ali Osman Bey de işte böyle biri. Bu da bizce köftelerin lezzetini tescilleten yegane şey aslında.

Kasaptan gelen eti beğenmediği zaman geri gönderdiği için “Bana ‘Kıl’ Ali Osman.” derler diye söylerken kendisi de gülüyor. “Can Köfte ismi nereden geliyor?” diye soruyoruz. “Soyadımız Garipcan, köfte işine girene kadar hep gariptik, garibi attık, can kaldı.” diyor. Ne güzel. Başa düştü! (Azerice; anlaşıldı demek)

Can Köfte, Ali Osman Garipcan, Akhisar, Manisa

Ali Osman Bey, çok içten ve sıcak biri. İşiyle ilgili ne sorsak heyecanla cevap verdi. Köftelerinde hiç ekmek kullanmadığını, içeriğinde kıyma, soğan ve tuzun dışında başka bir şey olmadığını söyledi. Ancak iş bu kadar basit değil elbet. Bizim köftelere olan ilgimizi ve sorularımızı görünce aldı bizi Akhisar Gıda Sanayicileri sitesindeki köfte imalathanesine bile götürdü. Sağolsun.

İmalathaneye gidince insan ister istemez kendini Uğur Dündar gibi hissediyor. Ancak biz imalathaneye bayıldık. Pür-i pak bir imalathane. Hemen sıyrıldık Uğur Dündar kafasından. Süreçleri görünce köftenin neden bu kadar lezzetli olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Özel seçim dana etleri, soğuk hava deposunda dinlendirildikten sonra önce yağdan sinirden elle/bıçakla arındırılıyor. Daha sonra ayıklanan bu parça etler ayrı bir makineden hem çekiliyor, hem de kalan sinirleri bu sayede tekrar ayıklanıyor. Böylece kıyma, gram sinirsiz ve anlamsız yağlardan arındırılmış bir halde soğan ve tuzu eklendikten sonra bir gün daha dinlenmeye alınıyor.

İşte, basitçe içinde soğan ve tuzdan başka bir şey olmayan bu köftenin güzelliği ve tüm lezzeti de buradan geliyor.

Can Köfte, İmalathane, Akhisar Gıda Sanayicileri Sitesi

İşin sırrı etin kendisinde diyor.” Ali Osman Bey, “Etin iyiyse kralsın! Yoksa ağzınla kuş tutsan olmaz.” diyor.

Saygı duyuyoruz. Büyüksün Ali Osman Abimiz! Senden tek dileğimiz var. Diğer Akhisar’lı köfteciler gibi  Balıkesir yoluna çık ama, Türkiye’ye çıkma. Orada kal. Kıymetin artar.

Can Köfte’ye gittiğiniz zaman özel şişesinde servis edilen kendi imalatları ayranını içmeyi ve salatasından denemeyi de sakın unutmayın. Muhtemelen bir porsiyon sizi kesmeyecek ve bir tane daha söyleyeceksiniz.

Köftelerinizi afiyetle yiyin ve bizden de çokça selam söyleyin.

İyi gezmeler, lezzetli yemeler!

Can Köfte, Akhisar, Manisa

Can Köfte
Merkez Paşa Mah. 19-44 Akhisar – Manisa
Tel: 0236 412 7125

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

8 thoughts on “Akhisar’da Köfte Nerede Yenir? Can Köfte, Akhisar, Manisa

 • Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim. Benim gibi bekar bir erkek için oldukça faydalı bir site. Takipçinizim. Saygılar..

  Yanıtla
 • N.GÜLNAR ERKMAN

  Milyonlarca yıldır,her geçişte ,üşenmeden Akhisar merkeze girer,arabayı belediye otoparkına koyar ve doğru 1926 dan beri orada olan Köfteci Ramiz e gideriz…Ramiz bütün Türkiye ye yayıldı,hiç de iyi etmedi,bu küçücük dükkanda pişen köfte bambaşka,herşeyin orijinali güzel…

  Yanıtla
 • akhisar damadı

  göreceksiniz bu can köfte ramisi geçecek gerçekten muazzam bir lezzet…Akhisar damadıyım senede 2 defa akhisara gidiyorum kesinlikle can köfteye uğruyorum…

  Yanıtla
 • ihsan bengier

  Eşim dolıyısıyla kayınpederimi tanıdım ve yoluum senelerce gittiğimiz yoldan geçerken uğradığımız akhisarın meşur köftecisine değilde can köfteye uğradı .damak zevki yüksek olan kayınpederim VEDAT BAŞKAYNAK( allah rahmet eylesin )ın tavsiyesi üzerine tattım bu lezzeti tavsiye ederim herkese gayet mütavazi bir işletme umarım diğeri gibi büyüyüp bizi bu lezzetten mahrum etmezler

  Yanıtla
 • nevin

  Kızım ve eşimle Antalya’dan Erdek’e giderken her seferinde Ramizde köftemizi yerken bu sefer başka bir yer olsun dedik netten Canköft’e’yi buldum iyi ki de bulmuşum çok beğendik kalabalık olmasına rağmen güleryüzlü servis elemanları yardımcı oldu daha sonra Ali Osman Beyle tanıştık memnuniyetimizi ifade ettik dönüşte çok aç olmamamıza rağmen gene Canköfte’de köftemizi yiyip ayranımızı içtik üstüne bir de tatlımızı yedik her şey çok güzeldi bu lezzeti bize sunan Ali Osman beye güleryüzlü servis elemanı Mustafa beye tekrar teşekkürler.Yolu ordan geçenler mutlaka uğramalı

  Yanıtla
 • BURSADA ESKİ BURSA -İSTANBUL YOLUNDA GENÇ OSMAN AYAKKABACILAR SİTESİNİ GEÇİNCE SAĞDA CANSEV KÖFTE ÇINARIN DİBİNDE MÜKEMMEL

  Yanıtla
 • Pınar y

  Şehirler arası seyahat ederken Akhisar’da bir benzinci de çalışan arkadaşa sorduk onun yönlendirmesiyle gittik canköfteye iyi ki de gitmişiz dedirtti yemeye doyamadık bu köfteyse daha önce ki yediğimiz ne diye düşündürdü bizi dönüş yolunda güzergahımız da olmamasına rağmen özellikle uğradık bu lezzet için değer dedik bundan sonra her fırsatta uğrak noktamız Herşey için teşekkür ederiz

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir