LevrekSilivri

Selimpaşa’da Levrek Tandır (Balık) Nerede Yenir? Sofram Balık Restaurant, Selimpaşa, Silivri, İstanbul

Efendim nasıl ki kuzunun tandırı oluyorsa Levreğin de tandırı oluyor! Zaten Sofram Balık Restaurant‘ın sahibi ve ikinci kuşak işletmecisi Hüseyin Kankaya, babası Talat Kankaya’nın ilk olarak 70’li yıllarda bu işe etle başladığını söylüyor. 80’li yıllarda Talat Bey balığa dönüyor ve balıkta başarıyı yakalayan ve bizce (Türkiye’nin önde gelen) nadir balık restoranlarından birine dönüşüyor. Ve işte karşınızda: Sofram Balık!

Silivri merkeze gelmeden deniz kenarında Bizanslılar’dan kalma eski bir balıkçı kasabası olan Selimpaşa‘da ufuk çizgisine tamamen hakim bir tepede konuşlanmış, dekorasyonu incelikle düşünülmüş bir mekan burası. Enfes balık çeşitleri ile birlikte önünüzdeki engin denizin mavi parlaklığına bakarak tüm geçmiş ve geleceğiniz için karnınızı doyuruyorsunuz aslında.

Ahtapot Carpaccio, Selimpaşa, Silivri, İstanbul

Balık işi zor iş. İstanbul’da adam gibi balık restoranı bulmak da oldukça zor. Ben burada iki kriteri göz önünde bulunduruyorum. İlki; balıkların çiftlik balığı olmaması, diğeri ise balık restoranı sahibinin bütün müşterilerini neredeyse ciğerlerine kadar tanıması, onlara her seferinde mihmandarlık yapması. İşte Hüseyin Kankaya, babasından bu eli alarak yoluna devam eden biri ve bu yol göstericilik kendisine gerçekten çok yakışıyor.

Sofram Balık‘ta kesinlikle herhangi bir müşteri değilsiniz. Hüseyin Bey ve deneyimli şef garsonlar sizi nasıl etkileyeceğini, neler sunacağını çok iyi biliyor ve sizi buna göre yönlendiriyorlar. Ayrıca Hüseyin Bey’in babası ile birlikte, işlerini özünde farklı kılacak bir özellikleri daha var: İnovasyon! Menüye yenilikler eklemeyi çok seviyorlar. Yeni sunumlar ve yeni çeşitler deniyorlar.

Bu da Sofram Balık Restaurant’ı hayatımızda gördüğümüz en inovatif restoran kategorisine koymamıza neden oldu.

Midye Dolma, Sofram Balık Restoran, Selimpaşa, Silivri

Peki Hüseyin Bey yemekte bize nasıl mihmandarlık yaptı? Önce tarama üzerine siyah havyarları gönderterek, kızartılmış ekmeklerle midelerimize bir başlangıç cilası çektirdi. Arkasından Kırlangıç çorbalarımızı söyledi. Az sonra Balık Pastırması, Midye Dolma ve Ahtapot Carpaccio‘larımız masamızdaydı. Mezeleri saymıyorum bile. Harika bir mevsim salatası eşliğinde az İskorpit Şiş ve az balık köftelerimizi midemize indirdik. Daha sonra Tereyağlı Karides ve bakır kapta servis edilen Fener Kavurma sonrasında kreşendo, yancısı Eşkina Şiş ile birlikte Levrek Tandır olarak geldi. Çilekli Tatlı olarak sofraya gelen nimete Hüseyin Bey’le çok özel bir isim bulduk: Çilekli Fudge (Strawberry Fudge) Elbette bunca şeyi yedikten sonra bize “Boşan da semerini ye!” diyenleriniz olacaktır. Saygıyla da karşılarız. Ama hepsi enfesti! (Bütün resimleri sitede yayınlayamayacağım -burada bir kısmı var- ama yukarıdaki hikayenin tamamına görsel olarak Foodspotting üzerinden erişebilirsiniz.)

Fener Kavurma, Sofram Balık Restoran, Selimpaşa, Silivri

Fark ettik ki, bunca zamandır bu denli iyi bir balık restoranında bulunmamışız. Hüseyin Bey’e balıkların nereden geldiğini sorduğumuzda bize toplam 3 limandan satın aldıklarını söyledi. Çanakkale, Tekirdağ Kumbağ ve Karadeniz Ereğlisi…

Bir de meşhur “Lokum“ları var ki onu deneyemedik, mevsimi değilmiş. Artık bir sonraki sefere dedik.

Balık işi zor zanaat! Yediklerimizin üzerine haftalarca düşündük dersek yeridir. Düşündük, düşündük! Sonra Sofram Balık Restaurant‘ın Türkiye’nin en önde gelen balık lokantalarından bir tanesi olduğuna karar verdik.

Silivri’den yolunuz geçerse Sofram Balık Restaurant‘a mutlaka uğrayın. Şefin mevsimine göre balık tavsiyelerine mutlaka kulak verin. Balıklarınızı afiyetle yeyin, manzarasına bizim için de doya doya bakın. Bol oksijenli havanın başınızı döndürmesine izin verin. Hüseyin Kankaya’ya da bizden selam edin.

Afiyet olsun!

Sofram Balık Restaurant, Selimpaşa, Silivri

Sofram Balık Restaurant
Kadir Has Caddesi, İskele Meydanı No: 10 Selimpaşa – Silivri, İstanbul
Tel: 0212 7316967

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Not: Rezervasyon önerilir!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

9 thoughts on “Selimpaşa’da Levrek Tandır (Balık) Nerede Yenir? Sofram Balık Restaurant, Selimpaşa, Silivri, İstanbul

 • Çok cezbedici görünüyor, listeme aldım, bir haftasonu beraber gidelim yiyelim dönelim :P

  Yanıtla
  • admin

   Tam da haftasonu gidip dönmelik gerçekten…Gideriz inşallah.

   Yanıtla
   • O haftasonunun tarihi belli oldu!!! 3-5 Mayıs haftasonu Çanakkale turu yapacağız. Cuma iş çıkışı yola çıkıp Marmara Ereğlisinde kalacağız. Kısmetse 3 Mayıs akşamı buradayız!

    Yanıtla
 • Çğlr

  Kesinlikle gidilmeli muhteşem gözüküyor!

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Sizin İçin Harbi Yedik: Sofram Balık Restaurant, Selimpaşa, Silivri, İstanbul - Harbi Yiyorum

 • Maris

  Çoktur takip ediyorum, hiç yazmadım nedense. Önerdiğiniz yerlere gitmişliğim de var halbuki. Herneyse epeydir aklımdaydı haftasonu denk gelince gittik. Çok birşey yemedik hepsini sıralayabilirim. Başta gelen tarama iyiydi. Lakerda da öyle. Midye dolma pek özellikli değildi açıkçası hatta çok ve lapa pirinçliydi. Sarıkanat lokum harikaydı. İki tek ve bir salatayla beraber hepsine 200 civarı para vermek ise çok gereksizdi.

  Yanıtla
 • Sinasi

  bugun buraya gittim. Ortam ve calisanlar ilgili, masaya kizarmis ekmekle birlikte iki kucuk tabak getirdiler damak tadima uygun degildi yiyemedik. Yemegin sonunda hesap istedik ikram icin konulan seylerinde parasini yazmislar . Bu nedir dedigimizde patronlar boyle istiyor siz masaya koyarsiniz ve siparise ilave edersiniz. Yuh nerede gorulmus boyle bir isletmecilik. Bu sadece yolma kurnazligi.musteriyi bilgilendirme yontemi nicin secilmiyor.33 luk bira 15 lira nerede ne iciyorsunda 4 kati ucret aliyorsun bunlarin kontrolu yokmu yoksa isletme sahiplerinin bunlardan haberi yokmu.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Büyükçekmece'de Lavunya (Deniz Ürünü) Nerede Yenir? Balık Osman, İstanbul - | Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Lakerda Nedir? Hüseyin Kankaya ile Lakerda İlmi Üzerine - Video- | Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir