Genel Yemekler

Alıç Nedir?

Alıç, Gülgiller (Rosaceae) ailesinden, kuzey yarımkürenin hemen her yerinde rastlanılan ve genellikle yol kenarlarında ya da ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen bitki. En eski formlarına Orta Anadolu neolitik çağ yerleşimlerinin en önemlilerinden Çatalhöyük’de rastlanmıştır. Bu da yaklaşık 9000 yıldır Anadolu halkları tarafından bilindiğini göstermektedir.

Alıç, genellikle çiçekleri tamamen açılmadan, sonbaharda hasat edilip kurutulduktan sonra tüketilir. Kurutulmuş kabuk, meyve ve çiçeklerinden dövülerek toz haline getirilip kaynatılması yoluyla yararlanıldığı gibi meyvelerinden reçel, marmelat ve macun da yapılır. Mayhoş bir tadı olan alıçın içeriğinde C vitamini, tanen, tri-methylamin ve çeşitli vitaminler vardır.

[wdi_feed id=”1″]

Alıç adı eski Türkçe “aluç” formundan bozularak bugünkü söylenişini kazanmış olsa da eski söyleniş formunun da Farsça’dan geçtiği iddia edilir. Bitki yabani olarak yetiştiği için Yakındoğu’nun kadim dillerinde adına pek rastlanılmamaktadır.

İngilizce ve Almancada bu bitki için kullanılan hawthorn ve hagedorn sözcükleri de zaten bitkinin yabani olduğunu belirtir şekilde “çit dikeni” anlamına gelmektedir.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde sadece üç yerde geçer.
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

One thought on “Alıç Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir