Bunları BilelimGURME NOTLARI

Hindu İnanışında Yiyecekler

Ayuverdik Hint Yemek Çeşitleri

Hindular zihin, beden ve ruhun birbirine bağlı olduğuna inanır ve fiziksel ya da ruhsal gelişimi yavaşlatmayacağına inandıkları yiyecekleri tercih ederler. Hindu inanışında yiyecekler de, tıpkı Hintlilerde olduğu gibi kast sistemi vardır diyebiliriz…

Buna göre de tükettikleri yiyecekleri üç gruba ayırırlar;

  1. Tamasic Yiyecekler
  2. Rajasic Yiyecekler
  3. Sattvic Yiyecekler

Tamasic Yiyecekler

En az tercih edilen yiyeceklerdir. Bunların ne bedene ne de zihne yararı olduğuna; öfke, hırs ve diğer olumsuz duyguları ortaya çıkardığına inanılır. Tamasic yiyecek-içecekler arasında et, soğan, alkol; bozulmuş, mayalanmış, fazla olgunlaşmış veya başka türlü saflığını yitirmiş olan yemekleri sayabiliriz.

Rajasic Yiyecekler

Beden için faydalı, ancak zihinsel huzursuzluk yaratabilecek ya da zihni aşırı uyarabilecek yiyeceklerdir. Çikolata, kahve, çay, yumurta, biber, turşu ve işlenmiş gıdada olduğu gibi çok sıcak, baharatlı, tuzlu, acı ve ekşi yiyecekler bu gruba girer.

Sattvic Yiyecekler

Bedeni dengede tuttuğuna, zihni temizlediğine ve ruhu yatıştırdığına inanılan yiyeceklerdir. En çok tercih edilen bu gruba tahıl, sert kabuklu yemiş, meyve, sebze, süt, sadeyağ ve peynir girer.

Domuz eti ve kutsal olduğuna inanılan ineğin eti yenmez. Sadece süt ve süt ürünlerinin tüketilmesine izin verilir.


Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir