En İyiler

Netflix’de Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 7 Yemek Belgeseli

Sizi bilmiyoruz ama biz Netflix henüz Türkiye’de lansmanını yapmazdan evvel kendisine aboneydik. Netflix’in internet televizyonculuğunda bir devrim olduğuna inanıyor ve klasik yayın yapan televizyon kanallarının zaman içinde (hele yayınlar siyasete göre şekil aldığı müddetçe) tamamen ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Bu yüzden Netflix’i ve izleyicisini dikkatli bir şekilde dinleyerek yaptığı prodüksiyonları da çok beğeniyoruz. Elbette sizin de bildiğiniz gibi birinci ilgi alanımız da yemek ve yeme-içme.

Bu alanda Netflix’de çok kaliteli yapımlar var. Öyle ki, tekrar tekrar izlemekten asla sıkılmıyoruz. Netflix izleyicisinin beklentisine göre de bu yapımları her yıl çoğaltıyor. En sevdiğimiz belgeselleri ve yeme-içmeye meraklı bir Netflix izleyicisinin mutlaka izlemesi gereken en iyi yemek temalı belgeselleri sizler için izledik ve listeledik.

İstifade etmeniz dileğiyle…

1.Cooked

Post modern zamanlarda yeme içmenin piri Etobur /Otobur İkilemi’nin yazarı Michael Pollan’ın anlatımı ve yönetmenliğinde yemeğin en temel dört farklı işleniş biçimini ele almış olağanüstü bir belgesel. Peki yemek insanoğlunun sofrasına gelmeden önce nasıl mı işlem görüyor? Cooked‘daki Ateş, Su, Hava ve Toprak isimli bölümleri izleyince pek de güzel anlıyorsunuz.

2.Chef’s Table

Bir belgesel değil adeta bir sanat eseri. Jiro Dreams of Sushi’nin yönetmeni David Gelb’den harika bir seri. Yeryüzündeki en iyi şefler, hayat hikayeleri, imza yemekleri, felsefeleri ve fazlası üzerine tüm yeme-içme sevdalılarını ekranlarına kitleyecek, ağzınızı açık izleyeceğiniz belgesel serisi. Chef’s Table‘da en az Cooked gibi bir başyapıt.

[wdi_feed id=”1″]

3. The Mind of a Chef

Anthony Bourdain’ın anlatımıyla her sezon Amerika’da tanınan bir şefi takip ederek hem onların yediği içtiği restoranları görebileceğiniz, hem de sevdiği yemekleri yapmalarını izleyebileceğiniz 23’er dakikalık hap gibi bir belgesel serisi. The Mind of a Chef‘in ismi üzerinde bir şefin zihninden neler geçiyor, yemekleri nasıl yapıyor, nereden ilham alıyor, nerelere yiyor bunları izliyoruz.

4. Somm

Özellikle şarap tutkunlarının izlemesi gereken bir belgesel. Bir şarap uzmanı için dünyadaki en zorlu sınav olan “Master Sommelier” için hazırlanan dört farklı kişinin hayatını enine boyuna kayıt altına almış bir çalışma. Somm, Gerçek somelyerler ne yapıyorlar, şarap uzmanlığı nedir, yaşamları nasıl etkiler gibi sorulara harika yanıtlar sunuyor.

5. Fat&Sick and Nearly Dead 1-2

Joe Cross’un oyunculuğu ve yönetmenliğinde obezitenin ve obeziteye dayalı hastalıkların kucağında başlayan hikaye, Joe Cross’un Juicing detoksu yaparak nasıl kilo verdiğini, kan değerlerinin düzelişini ve başkalarının hayatlarını bu öğrendikleri ışığında nasıl değiştirdiğini gösteren son derece samimi ve içten bir yapım. Fat Sick&Nearly Dead iki bölüm halinde kilo, diyet, obezite konularına kafa patlatanlara çok güzel bir çıkış yolu gösteriyor. İzlenmeli!

6. A Cook Abroad

İngiliz yapımı olan A Cook Abroad, İngiltere’nin televizyon şeflerini bir sezon ve altı bölümde bir araya getirmiş. İngiltere’de yaşayan ama etnik kökenleri farklı ülkelere uzanan şefler, memleketlerine giderek, oradaki gelenekleri tekrar hatırlayarak yemekler yapıyor, mutfakları inceliyorlar. İzlemesi oldukça keyifli.

7. The Search for General Tso

Özellikle Çin yemekleri arasında en çok tüketilen ve hemen hemen her restoranda oldukça yaygın olan General Tso Tavuğu’nun hikayesinin peşine düşen bu belgesel, tek bir yemek üzerinden derinlemesine araştırma nasıl yapılırın en başarılı örneklerinden biri. Keşke birileri bizim yemeklerimizin peşine de aynı şekilde düşse.

Sizin de yemek üzerine belgesel önerileriniz olursa yorum kısmına yazmayı unutmayın!

İyi seyirler.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir