Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ u-ü harfi dökümanlar Amerika’da Et Sınıflandırma Sistemi – USDA PRIME

Amerika’da Et Sınıflandırma Sistemi – USDA PRIME

987
0
Paylaş

USDA PRIME: Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı Birinci Kalite Et” anlamına gelmektedir. Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı’nın (USDA) dana etin sınıflandırma hizmeti endüstrisi tarafından finanse edilir ve bu hizmet üreticinin ve ürün işleme ve paketleme tesislerinin talep etmesi durumunda verilir.

Sınıflandırma, etin “yazı” (ete dağılmış mermersi dokulu yağ damarı; yazı miktarı ne kadar yüksekse et de o oranda yumuşak, sulu ve lezzetli olur) miktarı ve yaşı (büyükbaş hayvan etinin en lezzetli ve yumuşak olduğu yaş 18-24 aydır) üzerinden yapılır.

Birinci Kalite (Prime) Etler

En üst derecedir ve sınıflandırılmış etlerin sadece yüzde 2’si bu kalitededir. Süpermarketlerde çok az bulunur; çoğunlukla restoranlarda satılır. Dişte dağılma özelliği iyidir ve yazı oranı yüksektir. (yüzde 8-11). Şuna da dikkat etmek gerekir: Bakanlığın birinci kalite olarak etiketlemediği etler de bazen tedarikçi firmalar ve restoranlar tarafından böyle adlandırılıyor; ancak en yüksek kalite için yalnızca bakanlığı etiketini dikkate almak gerekir.

[wdi_feed id=”1"]

İkinci Kalite (Choice) Etler

Yazı oranı yüzde 4-7 arasındadır. Sınıflandırılmış etlerin yarıdan çoğu bu kalitededir.

Üçüncü Kalite (Select) Etler

Yazı oranı yüzde 3-4’tür. Sınıflandırılmış etlerin 1/3’ü bu kalitededir. Az yağlı olduğu için perakende satışı yüksektir. Oysa restoranların en düşük kalite etidir.

Daha Düşük Kalite Et Kategorileri

Standart, Commercial, Utility, Cutter ve Canner kategorileri etli paylarda, krakerlerde, konservelerde değerlendirilir.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here