Genel Yemekler

Amerika’da Et Sınıflandırma Sistemi – USDA PRIME

USDA PRIME: Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı Birinci Kalite Et” anlamına gelmektedir. Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı’nın (USDA) dana etin sınıflandırma hizmeti endüstrisi tarafından finanse edilir ve bu hizmet üreticinin ve ürün işleme ve paketleme tesislerinin talep etmesi durumunda verilir.

Sınıflandırma, etin “yazı” (ete dağılmış mermersi dokulu yağ damarı; yazı miktarı ne kadar yüksekse et de o oranda yumuşak, sulu ve lezzetli olur) miktarı ve yaşı (büyükbaş hayvan etinin en lezzetli ve yumuşak olduğu yaş 18-24 aydır) üzerinden yapılır.

Birinci Kalite (Prime) Etler

En üst derecedir ve sınıflandırılmış etlerin sadece yüzde 2’si bu kalitededir. Süpermarketlerde çok az bulunur; çoğunlukla restoranlarda satılır. Dişte dağılma özelliği iyidir ve yazı oranı yüksektir. (yüzde 8-11). Şuna da dikkat etmek gerekir: Bakanlığın birinci kalite olarak etiketlemediği etler de bazen tedarikçi firmalar ve restoranlar tarafından böyle adlandırılıyor; ancak en yüksek kalite için yalnızca bakanlığı etiketini dikkate almak gerekir.

[wdi_feed id=”1″]

İkinci Kalite (Choice) Etler

Yazı oranı yüzde 4-7 arasındadır. Sınıflandırılmış etlerin yarıdan çoğu bu kalitededir.

Üçüncü Kalite (Select) Etler

Yazı oranı yüzde 3-4’tür. Sınıflandırılmış etlerin 1/3’ü bu kalitededir. Az yağlı olduğu için perakende satışı yüksektir. Oysa restoranların en düşük kalite etidir.

Daha Düşük Kalite Et Kategorileri

Standart, Commercial, Utility, Cutter ve Canner kategorileri etli paylarda, krakerlerde, konservelerde değerlendirilir.
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir