En İyiler

İstanbul’daki En İyi 7 Kasap

Kasaplık, samimi olmak gerekirse eskilerde hakir görünen bir meslekti. Çocuğumuz, doktor, mühendis, öğretmen olsun ama kasap olsun mu? Hiç akla getirilmezdi. Ama şimdilerde bu kadim mesleğe iade-i itibardan bahseder olduk. Öyle ki, geçtiğimiz günlerde Kaya Çilingiroğlu bile verdiği bir röportajda oğlunun kasap olmak istediğini paylaşmış :) ”İyi Bir Meslek” sahibi olmak önemli, hele ki artık çevremizde bu kadar az iyi esnaf ve zanaatkar kalmışken.

Kasaplık bize Osmanlı’dan da önce miras kalmış ata mesleği aslında. Eti nakış gibi işleyen, vitrindeki kuzularını karanfillerle, kurdelalarla süsleyen ustalar neyse ki hala var. Biz de bu ustaların peşine düştük. Koca şehrimizde bir sefere çıktık ve ”İstanbul’daki En İyi 7 Kasap’‘ listesini meraklısı için derledik. En iyi kuzu pirzolayı çıkaran, rostoluk et isteyince hemencecik hazır eden bu meslek erbablarını listeledik.

1- Kars Kasabı – İlhan Koçulu – Göktürk

Kars Kasabı, İlhan Koçulu ve Kars mera hayvan üreticilerinin ortak projesi. Göktürk’deki yerinde gidip ziyaret ettiğimiz kasaptaki etlerin kalitesi Türkiye’de az rastlanır cinsten. Tamamı merada otlayan Zavot ırkı hayvanların etleri sunuluyor. Pirzola, bonfile, kuşbaşı, kıyma gibi klasik kasap ürünlerinin dışında bir de şarküteri reyonu var. Kars Kasabını detaylı inceleme yazımızı okumak için tıklayın.

Adres: Cumhuriyet Cad. Corner Apt. No: 14 Dükkan: 4  Göktürk – Eyüp/ İstanbul
Tel: (0530) 6803436

Göktürk'te Gurme Kasap, Kars Kasabı

2- Günaydın Kasap & Steakhouse –  Bostancı

Yılların Günaydın’ı… Çırak Cüneyt’i, steakhouselar zinciri patron kasap Cüneyt Asan yapan dükkan. Etin her çeşidini bulabileceğiniz bir işleme merkezi ve aynı zamanda bir restoran. Nusret’in de Günaydın – Bostancı dükkanının rahlesinden geçtiğini hatırlatmakta fayda var. Fiyatlar biraz cep yaksa da, her zaman tercih edilen usta kasapların başında geliyor.

Adres: Altıntepe Mah. Kasaplar Çarşısı No:10 Bostancı –  Kadıköy, İstanbul
Tel: (0216) 417 92 09

bostanci_gunaydin

3- Elmaslar Kasap –  Eminönü

Yıllardır ayakta ve işinin başında. Türkiye’de benzeri az bir işletme burası. 25 metrekarelik bu dükkanı  Elmas kardeşler birlikte işletiyor. Etleri Balıkesir’den getirtiyorlar. Piliç, kuzu şiş, köfte, pirzola gibi et çeşitleri bulunuyor. Ayrıca müşterilerin isteğine göre pidelerin iç malzemelerini hazırlıyorlar. Telefonla da sipariş verilebiliyor.

Adres: Kalçın Sok. No: 9 Eminönü İstanbul Tel: 0212 522 07 83

4- Kasap Halil, Kuzguncuk

İşte bu mesleğe ömrünü adamış bir usta daha. Halil Usta tam 47 yıldır işinin başında. Kuzguncuk gibi ”hala mahalle kalabilmiş” nadir semtlerden birinde işini aşkla yapıyor. Sucuğu ve köftesi çok beğeniliyor.

Adres: Kuzguncuk Mah. İcadiye Cad. No: 15 Üsküdar- İstanbul Tel: 02165539242

5- Yalçındağ Et, Kadıköy

1938 yılında Hacı Bekir YALÇINDAĞ tarafından Beyoğlu’nun tarihi sokaklarında bir aile kasabı olarak kurulan bir işletme burası. Anadolu Yakası’na geçişleri ise Kadıköy balık pazarı ile oluyor. En büyük başarı da Kadıköy’de geliyor. Yıllardır hiç bozulmayan kalitesi, ürün çeşitliliği ile müdavim müşterisi çok.

Adres: Osmanağa Mah. Yağlıkçı İsmail Sokak No:13 Kadıköy / İstanbul Tel: 0216 418 80 40

6- İnci Kasap, Beyoğlu

1960 yılından beri açık. O kadar çok müdavim var ki, İstanbul’un her yanından müşterisi olduğunu öğreniyoruz. Sadece ev tüketimi değil, bir çok ünlü restorana da et temin eden bir işletme.

Adres: Hacımimi Mah. Karabaş Mektebi Sk. No:8, 34425 Beyoğlu-  İstanbul Tel: 0212 244 38 40

7- Öz Ali Paşa Et Pazarı, Silivri

Listenin son temsilcisi İstanbul’un diğer ucundan, Silivri’den. Öz Ali Paşa aslında yarı lokanta, yarı kasap. Burası ismi üzerinde bir et pazarı. Bildiğin kasap. Ancak Kasap’tan Steakhouse değil, Et Pazarı’ndan Kasap. Dışarı bir de mangal atmışlar. Olmuş size on numara salaş ama bir o kadar da lezzetli etlerin yapıldığı halk lokantası… Ayrıntılı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Adres: Alipaşa Mah. Trablusgarp Cad. No: 109/A Silivri – İstanbul Tel: 0212 7165265
Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir