BalıkDeniz ÜrünüGURME NOTLARIHollandaNEREDE YİYELİM

Amsterdam’da Dutch Haring (Ringa Balığı) Nerede Yenir? Frens Haringhandel, Amsterdam, Hollanda

Her memleketin kendine has sevilen yemekleri var. Bu Dutch (Hollandalı) kardeşlerimizin de keza öyle. Şimdi Türk bilirkişiler “Hadi canım Hollandalıların mutfağı mı var ki falan?” diyeceklerdir ama bir araştırdık ki hem de ne yemekleri var piüüüü! (Üzgünüz, bilemediniz bilirkişiler.) Mesela hem basit uygun fiyatlı bir sokak lezzeti, hem de Hollandalıların milli yemeği olan “Dutch Haring – Salamura Ringa Balığı” bunların en önde gelenlerinden.

Amsterdam’da bunun en lezzetlisini yiyebileceğiniz yerlerin başında Frens Haringhandel geliyor. Böyle tam merkezde bir prefabrik kulübenin geliştirilmiş versiyonu gibi duran bu kulübede sıraya girip reyondan çıplak balıklara bakarak ne yemek istediğinizi karşınızdaki hanımefendi/beyefendiye söylüyorsunuz. O da size iki üç dakika içerisinde siparişinizi hazırlayıp güleryüzle uzatıyor. Sipariş verdiniz ya hiç heveslenmeyin oturacak yer yok. Ya ayakta ya da az ilerideki banklarda yer bulursanız oturup yersiniz.

Şimdi olay şöyle; çok gezip çok yorulduysanız sizi salamura ringa balığı sandviç yemeye yönlendirelim, yumuşacık keyifli bir ekmeği var. Daha doyurucu. Yok çok aç değilseniz sek kağıt bir tabak üzerinde servis edilen ringa balığından yiyin! Ya da kombin yapın… Tercih sizin.

Efendim hemen erkenden şüpheleri giderelim. Hayır balık, balık gibi kokmuyor. Böyle ağzınız burnunuz balık yemiş kedi gibi yağlanmıyor da. Nasıl yapmışlarsa bizim Hollandalı kardeşlerimiz balığın kokusunu almışlar… Teknoloji işte! Ne demişler? İlimi neredeyse alacaksın ve geri geleceksin. Hazır konu açılmışken söyleyeyim bu balık bizdeki konserve sardalya, uskumru falan gibi de değil. Böyle cillop kılçıkları alınmış, az tuzlu suda salamura edilmiş hakiki Dutch ringa (herring) balığı işte… Farklı yani. İşte sırf bu yüzden yemelisiniz zaten. Biz üç gün kaldık! Her gün mutlaka bir öğünde bu balıklardan attık.

Peki yanında nevale olarak ne veriyorlar? Böyle mas mas balık mı yiyeceğiz birader!” dediğinizi duyar gibiyiz. Hayır efendim ne münasebet! Bir Türk bunu hakeder mi hiç? Salamura ringa balıklarınızı tatlı, zerdeçallı salatalık turşusu ve küp küp doğranmış soğanlar eşliğinde yiyeceksiniz. Böylece ağzınızdaki sadece Türklere has üstün tat alma zerrecikleri turşu ve soğan ile yükselecek, ringa balığınızı tüm DNA’sına kadar ağzınızda hissedeceksiniz.

Frens Haringhandel’de size bir tavsiyemiz de yine bir Dutch mutfağı klasiği Kibbeling yemeniz. Kibbeling Hollandalıların küp küp doğranıp kızartılmış balığa verdiği isim. Yine burada önemli bir atıştırmalık, yine önemli bir Amsterdam sokak lezzeti, yine bilirkişileri dumur eden bir nefaset. Frens’de ise Kibbeling kızartılmış Morina balığı versiyonuyla karşımıza çıkıyor ki; sosuyla birlikte enfes. Kombin yapmak isterseniz bunu da kombinlerinize katın.

Yazımızın sonuna gelirken “Dutch Haring” ile ilgili çok önemli bir konudan bahsetmek isterim. Nasıl ki her yiğidin bir yoğurt yiyişi varsa, Hollandalıların da bir ringa balık yiyişi var. Bunu da geleneksel bir hale getirmişler. Biz son gün öğrenip de bu şekilde salamura ringa yemediğimiz için kendimizi çok noksan, hatta neredeyse hiç balık yememişiz gibi hissediyoruz. Eğer ben de gerçek bir Dutch gibi ringa balığı yiyeceğim derseniz, fotoğraftaki gibi ringa balığınızı ağzınıza götürebilirsiniz. Muhtemelen tek seferde yemek borunuzdan kayıp gitmesi lazım, aksi halde soluk borunuzdan canınızın gitmesine yol açabilir…

Yemek deneyimi diye biz buna deriz işte.

Şimdi konuşmaya başladık Amsterdam! Merhaba… Tanıştığımıza sevindik.

Frens Haringhandel

Frens Haringhandel
Koningsplein, 1017 BR Amsterdam, Hollanda
Tel: +31 20 362 7923

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Amsterdam’da Dutch Haring (Ringa Balığı) Nerede Yenir? Frens Haringhandel, Amsterdam, Hollanda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir