GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Amsterdam Lezzet Durakları

Bu hafta sizlere gidecek olursanız zamandan kazanabilesiniz diye, geçtiğimiz ay yaptığım Amsterdam ziyaretinden not aldığım lezzet noktalarını paylaşacağım. 

Bu yazıyı önceki yazılarımda olduğu gibi mekan ekseninde değil ama yemek ekseninde ele alacağım. 

Gidenlere şimdiden iyi seyahatler, afiyetler…

SALAMURA RİNGA BALIĞI

Az tuzlu ringa balığı salamurası (Haring) Amsterdam’ın sembol yemeklerinden biri. Bir öğün olarak da, bir atıştırmalık olarak da tercih edebilirsiniz. Amsterdam’da birçok yerde bulabileceğiniz ringa balığı için size iki yer önereceğim.

Şehrin hemen merkezine yakın ve oldukça meşhur olan Frens Haringhandel. Önünde sıra olan bu mekan hem şehrin ikonik bir büfesi haline gelmiş, hem de büfeyi çevreleyen meydandaki banklarla bir nefes alma yeri olmuş. İster sandviç arasında, ister sek (porsiyon) olarak kağıt tabakta alabileceğiniz ringa balığınızı ayakta ya da oturarak afiyetle yiyebilirsiniz. Yalnız şunu bilin ki Hollandalıların ringa balığını geleneksel bir yeme şekli var. Buna “Haringhappen” diyorlar. İsterseniz siz de öyle deneyebilirsiniz. 

Ringa balığı için bir diğer önereceğim adres özellikle yerli halk tarafından bilinen ve benim sandviç ekmeğini ve sunumunu daha başarılı bulduğum Albert Cuyp Market’in yan sokağında olan Volandammer Vishandel J.C.M. Konning isimli mekan.

Her iki mekanda da ringa balığı salamurası dışında mutlaka “Kızarmış Morina Balığı” toplarından deneyin.

KIZARMIŞ PATATES

Amsterdam’da bir diğer ikonik yemeklerden biri: Kızarmış patates. Zaten standart bir Hollanda evinde patates olmazsa olmazlardan. Üstüne çeşit çeşit soslar ekleyebileceğiniz çifte kavrulmuş bu kızarmış patatesçilere Amsterdam’da her köşebaşında rastlamanız mümkün.

Bizim burada size vereceğimiz mekan ismi ise ödüllü bir patates kızartmacısı: Vlaams Friteshuis Vleminckx. 10-15 dakika sırada bekleyip istediğiniz sosla patatesinizi alıp hemen karşısındaki pubda oturarak istediğiniz içki/içecek eşliğinde kızarmış patateslerinizin tadını çıkarabilirsiniz.

RAMEN

Dünyada yemek trendleri anlamında önlenemez bir yükselişte olan “Ramen”in aslında menşei Japonya.

Çok katmanlı bir yemek/çorba olan bu meşhur yemeğin Amsterdam’da da birçok iyi icracısı var. 

Denemek isterseniz şu iki yeri tavsiye ederim: Umaimon ve Ramen-ya. Ben rameni çok sevdiğim için her iki mekanda da yedim.

İkisi de özellikle kışın Amstedam’a gidenler için inanılmaz iyi gelecek iki restoran.

HOLLANDA ATIŞTIRMALIKLARI

Hollandalıların çoğu yemeği yarı atıştırmalık, yarı ana öğün yemeği tandansında. Yani “Finger Food” diye de bilinen bu tarz yemeklerin baskın olduğu bir ülke. 

Bu bağlamda her klasik bar ve pub menüsünde bu yemeklere rastlamanız mümkün. 

Hem biraz daha turistik kalabalıktan uzak kalmak, hem biranızı yudumlamak, hem de bu Hollanda’ya özel atıştırmalıklardan yemeniz için tavsiyem: Cafe Binnen Buiten.

STROOPWAFFLE VE PORFFERTJES

Stroopwaffle: Birçoğumuzun bildiği karamelli Hollanda usulü ince waffle. Poffertjes ise üzerlerine istediğiniz soslardan dökerek yiyebileceğiniz minik krepler.

Stroopwaffle ve Poffertjes’in en klasik, en taze, en uygun fiyatlı ve gözünüzün önünde hazırlanan versiyonlarını Amsterdam’daki semt pazarlarında bulabilirsiniz. (Örn: Albert Cuyp Market) Lakin bizim lokmacılar gibi Hollanda’da bir de yeni nesil Stroopwaffle’cılar türemiş. Bu mekanlarda daha modifiye ve kişiselleştirilmiş stroopwaffle çeşitlerinden yiyebilirsiniz. 

Yeni nesil stroopwafflecılar için tavsiye edeceğim mekan ismi: Van Wonderen Stroopwafels.

İÇİ BEYAZ ÇİKOLATA DOLGULU KURABİYE

Mekanın ismi: Van Stapele Koekmakarij. Burası Amsterdam’da oldukça popüler bir yer. Bir kurabiye dükkanı. En üst seviye kalitede çikolata kullanarak içi beyaz çikolata dolgulu kurabiyeler yapıyor. Her gün 3000 adet kurabiye yapıyor ve 3000 adet kurabiyeyi sattığı anda dükkanı kapatıyor. Bazen öğleden sonra gidenler kapıda kalabiliyor. (Başımıza geldi.) Genelde önünde upuzun bir sıra var. Biz burada kurabiye yiyeceğiz diye hırs yaptığımız gün, erken gidip önünde yarım saat kuyruk bekledik. 

Ne diyelim? Lezzetli şeylere kavuşmak bazen epey emek istiyor. Darısı bizden sonra gidenlerin başına…

GOUDA

Gouda Peyniri. Şehrin bir diğer “almadan/yemeden dönme” yemeklerinden biri. Farklı lezzetlerle çeşnilenmiş bu peynirler için adresimiz Henri Willig Cheese & More. Tavsiyem trüflü ve isli keçi Gouda.

Amsterdam’da yemek sahnesinde daha çok anlatacak lezzet ve mekan var ama bir çırpıda öncelikle bunlar aklımıza geldi. 

Amsterdam yolcularına tekrar afiyet olsun. Bisikletlilere dikkat!

**Yazının orijinali oda.tv de yayında…

(Lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir