AnkaraEt YemeğiKöfteNE YİYELİMNEREDE YİYELİMTürkiye

Ankara’da En İyi İnegöl Köfte Nerede Yenir? Bursa İnegöl Köftecisi, Çankaya

İnegöl Köfte… Başlıbaşına bir fenomen ve bizim en sevdiğimiz köfte çeşidi. Her ne kadar son yıllarda yeme-içme merkezi Ankara’da Çayyolu’na kaysa da efsanelerin ölmediği ve Çankaya Cinnah Caddesi’nde anıt gibi yükseldiği de ortada. Bunların biri de İstanbul’dan izini sürdüğümüz ve Ankara’da bir diğer (asıl) ucuna rastladığımız Bursa İnegöl Köftecisi.

İstanbul’da Kadıköy Ekspres İnegöl Köftecisi’nin başlangıç noktası aslında tam olarak da burası, hikayesini de daha önce OdaTV’de şu şekilde yazmıştık.

Ali Çelik, 1920 Bulgaristan doğumlu…
Henüz on yaşındayken ailesi ile Türkiye’ye göç ederek o dönemde birçok göçmene ev sahipliği yapan ilimiz Bursa yakınlarına yerleşiyor. Küçük yaşta anne ve ablasını kaybeden Ali Bey hayatını kazanmak için daha sonra Bursa’ya gidiyor ve Türkiye’de “İnegöl Köftesi” denilince akla ilk gelen ustalardan biri olan “Mehmet Besler”e ait Bursa İnegöl Köftecisi’nde çalışmaya başlıyor. Burada uzun yıllar çalışarak patronu ve ustası olan Mehmet Besler’in güvenini de kazanıp mesleğin bütün inceliklerini öğreniyor. 

Daha sonra kendi mekanını açmak istediğini ustasına söylediğinde ustası Ali Çelik’e icazetini hemen veriyor. O da hem ustasına saygısından, hem de ona o bölgede rakip olmamak için, eşini ve çocuklarını yanına alıp Ankara’ya yerleşiyor. 

Böylece Ali Çelik Bursa İnegöl Köftecisi ismiyle kendi köfte lokantasını açıyor ve Ankara’daki “Bursa İnegöl Köftecisi” serüveni böylece başlamış oluyor. 

O tarihlerde Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan Bursa İnegöl Köftecisi kısa bir süre içinde tanınan bilinen bir mekana dönüşüyor ve dönemin önemli sanatçılarının, politikacılarının rağbet ettiği uğrak bir yer haline geliyor.

Şu anda ikinci nesil yeni Çelik’ler işin başında… Ankara’daki lokantanın başında da Ali Çelik’in kızı Şükran Hanım var. 

İstanbul’da Kadıköy’de Ekspres İnegöl Köftecisi’nin başında Haluk Çelik, Bağdat Caddesi’ndeki Çiftehavuzlar Ekspres İnegöl Köftecisi’nin başında da Şerif Çelik var.

Size İstanbul’dan Ankara’ya Çelik kardeşlerin tüm hikayelerinin izini sürdük derken bunu kastetmiştik işte.

Geçtiğimiz aylarda Ankara’ya Bursa İnegöl Köftecisi için yaptığımız seyahatte bu bilgiler ışığında yol alınca daha büyük keyif aldık tabii. İstanbul’dakiler gibi Ankara’da da menüdeki her şey aynı. Köfteler de aynı, piyazlar da…

İşte bu Türkiye’de sürdürülebilirlik ve standardizasyon anlamında örnek alınası bir durum.

Hep diyorum; ustaların izinden gittiğimiz zaman zaten lezzete, kaliteye ve hizmete ulaşıyoruz. Mühim olan bizim bunların kadir kıymetini bilip destekçileri olmamız, lezzetlerinin farkına varıp, sonraki nesillere aktarmamız.

Ankara’ya giderseniz Bursa İnegöl Köftecisi’ne mutlaka gidin, Şükran hanıma da bizden selam söyleyin.

Bilin ki sadece İnegöl Köfte yemeyecek aynı zamanda bir tarihi de yiyip sindiriyor olacaksınız.

Yazımı tekrar OdaTv’deki sözlerimle bitireyim.

Görünüşlerine bakıp ‘Bunlar alt tarafı basit birer köfte lokantası!’ diyebilirsiniz. Ama bizce her ikisi de birer köfte lokantasından fazlasılar. Bir ekol, bir akademi, bir lezzet hafızası, gastronomik bir başarı hikayesi ve yıllardır yanlarında çalışmakta olan insanlarla birer aileler. 

Onlara bu işte en fazla gurur duyduğunuz şey ne diye soracak olursanız hiç teklemeden size ‘İlk müşterilerimizin torunlarına hizmet vermek!’ diyeceklerdir. 

Şüphesiz bu ve benzeri hikayesi olan köftecilerde hamburger dükkanı açmak isteyen genç girişimciler için ibretlik dersler vardır. 

Elbette düşünen ve ders almak isteyenlere…

Vesselam.

Bursa İnegöl Köftecisi
Adres:
Aziziye, 82/13, Cinnah Cd., 06690 Çankaya/Ankara
Tel: (0312) 442 69 62

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir