GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Onların Michelin’i Varsa Bizim De Ustalarımız Var!

Enver Usta’yı ilk kez 2010 yılında Beyoğlu Tünel’de bulunan yer altındaki lokantasında tanıdım. Kapısında okunaklı bir tabelası dahi yoktu. Belli ki biri sevabına kapının üstüne “Kebapçı Enver Usta” diye bir yazıyı iliştirivermişti işte.

Ortam atmosfer bir anda sizi İstanbul’un keşmekeşinden alır bambaşka bir şehre ve diyara ışınlardı. İçeri girer girmez renkli vitrin, her daim ateşin başında duran Enver Usta ve titrek elli bıyıklı Bitlisli jön garsonu Ahmet abi ilk dikkatinizi çekenler olurdu. 

Enver Usta’nın en önemli yemeği “Kemikli Tavuk” ve “Acılı Yarma Bulgur”du. Özel soslu tavuğunu sulu sulu pişiren Enver Usta’nın bu lezzetini yemek için insanlar ta başka şehirlerden kalkıp gelirlerdi. Bir diğer spesiyali de Tavuk Beyti’ydi. Lokantada kredi kartı geçmezdi.

Enver Usta Gaziantepli’ydi. Dokunduğu her yemeğe Gaziantep lezzeti katardı. Ateşin başında şişleri çevirirken sanki önündeki ateşe değil de başka bir gezegeni seyre dalar gibi bir hali vardı. Ne mutlu ki onun kebapçılığa başlama hikayesini kendi ağzından dinledim. 

Bir keresinde bana “Tabelam yok. Tanıtımım yok. Kapıdaki yazıyı da bir tanıdığım zorla yaptı verdi. Mekan küçük olduğu için burası doldu mu yerimiz olmuyor ama bu insanların sonraki gelişlerini daha fazla tetikliyor” demişti. Saat 16:00 oldu mu yemekleri biterdi. “Daha fazlasında gözüm yok” derdi. 

Sonra o dükkanından çıkmak zorunda kaldı. Biraz aşağıda yine Tünel’de bu kez ilk lokantanın tam tersine merdivenden yukarı tırmandığınız daha büyükçe bir dükkana taşınmıştı. Burada da ocağın başında yıllarca kebaplar pişirip lokantasına gelenleri doyurmaya devam etti Enver Usta. 

25 Kasım 2017’de vefat etti. Benim bildiğim, bir kızı vardı. Yanında kalfası, çırağı da vardı ama şu anda Enver Usta’nın yerinde yeller esiyor. Öyle görünüyor ki, Enver Usta’nın lezzetleri de kendisiyle birlikte yitip gitti. 

Enver Usta’nın ismi Enver Şah’tı. İstanbul’daki kebapçıların şahıydı. Ölene kadar ateşin başındaydı.

MANDABATMAZ-CEMİL USTA

Cemil Filik, üniversite yıllarımda tanıdığım İstiklal Caddesi’nin Olivia Geçidi sokağında yer alan Mandabatmaz’ın biricik ustası…

Mandabatmaz, sadece İstanbul’un değil tüm dünyanın tanıdığı çok özel bir kahveci. Bugüne kadar birçok yabancı belgeselde, programda yer aldı, uluslararası basına konu oldu.

Kapısında bir mandanın kahve fincanına batamadığı bir tabela asılı olan Mandabatmaz’ın alamet-i farikası ise elbette bol ve yoğun köpüklü “Türk Kahvesi”ydi. 

Cemil Usta bu kahveyi gözünüzün önünde yapardı ama içtiğiniz kahve yine de sırlıydı. Kendi evinizde aynı kahvenin yoğunluğunu, tadını bir türlü tutturamazdınız. Kahveyi pişirirken ocağa, cezveden dökerken cezveye başka alemlere bakar gibi bakardı. Ben de her gidişimde işin sırrının bu olduğunu ya da Cemil Usta’nın başka bir alemden kahveyi efsunladığını düşünürdüm.

Kendisi ile konuştuğumda Halis ve Cemal isimli iki abisinin olduğunu ve 1967’de Erzincan’dan kalkıp buraya gelerek işin sırlarını o yıllardaki esas sahiplerinden yani Acemler’den öğrendiklerini söylemişti. Acemler Osmanlı’da İranlılara verilen isim. Çayhane, kahvehane piyasasına Beyoğlu’nda o yıllarda Acemler hakimmiş. Askeri darbeler sonrasında işleri Erzincanlı kardeşlere devredip memleketlerine dönmüşler. Cemal ve Halis yaşlanınca, iş Cemil’e kalmış.

Cemil Usta, 10 Ocak 2019’da hayata gözlerini yumdu. Cemil abi, insana da hazırladığı kahveye bakar gibi “güzel” ve merhamet dolu bakardı. Vefat edene kadar ocağın başındaydı. 

Ölümünden sonra yeğenleri işi devir aldı. Hala Cemil Usta’nın yaptığı gibi yoğun Mandabatmaz kahvesi pişirmeye devam ediyorlar. Dükkanı da büyüttüler ama yeni nesil kahve akımlarına kapılarak -kanımca- hata ediyorlar.

KATMERCİ ZEKERİYA USTA

Gaziantep’in en büyük katmer ustası Katmerci Zekeriya ve katmeri ile Instagram katmer ve katmerci videoları ile dolup taşmazdan önce 2009 yılında bir Gaziantep seyahatimde tanıştım. Katmerci Zekeriya Usta Gaziantep’te diğer katmercilerin de saygı duyduğu, parmakla gösterdiği tek kişiydi. Gaziantepliler’in kahvaltıda sütle katmer yediğini de ilk kez burada öğrendim.

Katmerci Zekeriya Usta, yemek yazıları yazmaya başlamama sebep olan üstün meleke sahibi ustalardan biriydi. Zaten ilk kez 2009 yılında Gaziantep’ten dönünce ilk yazılarımdan birini Katmerci Zekeriya Usta üzerine kaleme aldım.

Ne zaman Gaziantep’e gitsem Zekeriya Usta başında kasketi ile ya fırının ya da kasanın başındaydı. Nedense onda da diğer yukarıda bahsettiğim ustalarda gözlemlediğim tuhaf durumu gözlemledim. O anda bulunduğumuz yerde fiziken vardı ama gözleri ile her daim başka yere bakar gibiydi.

Zekeriya Usta geçtiğimiz hafta 11 Şubat 2020’de vefat etti. Oğlu işin başında. Babasından öğrendikleri ve kendi edinimleri ile tüm dünyaya Zekeriya Usta katmerleri göndermeye devam ediyor. 

***

Türkiye Michelin yıldızı ayarında lokanta ve restoran derecelendirme sistemleri ithal etmekle; mekanları sadece tuvaleti, otoparkı, lezzeti ile Batılılardan ithal ettiği şekilde, kapitalizmin ışığında yüzeysel bir şekilde yargılamaya uğraşadursun; hakiki ustalarımız bir bir göçüp gidiyor. Kimisi arkasında yetiştirdiği birilerini bırakacak kadar şanslı. Kimileri ise şanssız, tüm sırlarını yanında götürerek ebedi istirahatgahlarına çekiliyor. 

Kimse bu göçüp giden ustalarımız gibi şu anda hayatta var olan onlarca ustamızın hakikatlerine, melekelerine, hikayelerine ve dahi öğretilerinden nasıl ders almalıyıza, bu bilgileri nasıl arşivlemeliyiz ki sonraki nesillere sağlıklı bir şekilde aktarabilirize kafa yormuyor. 

Kimse Ahilik nedir bilmiyor!

Kimse bu üç ustanın da ortak özelliğinin dünya ile işleri bittiği anda derin bir tefekkür haline daldıklarını, yaptıkları işlerden çok daha fazlası olduklarını görmüyor! 

Salih Seçkin Sevinç

**Yazının orijinali oda.tv de yayında…

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Onların Michelin’i Varsa Bizim De Ustalarımız Var!

 • Kazım Karabaş

  Salih Bey
  Bu yazınızdan dolayi sizi candan kutlarim.
  Kadir kıymet bilmek deyiminin hakkını veren bir yazı olmus.
  Yemekleri beğenir ,ama onları yapan ustaları ise genellikle goz ardı ederiz ya,bu acıdan yazınız takdiri hakkediyor.
  Tebrikler sevgili kardeşim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir