En İyilerLİSTELER

Ankara’nın En İyi 7 Şef Burger Restoranı – 2021

Ankara’nın En İyi Şef Burgercileri

Şef burgercilerin konseptleri ile yeni nesil / butik burgerciler arasında benzerlikler olsa da aslında kategorik olarak diğer burgercilerden ayrı değerlendirelecek kadar farklılıklara sahip. Şef burgerciler, genelde üniversitelerin yiyecek içecek bölümlerinden ya da “trendy” şef okullarından mezun, klasik şef profilinden ziyade entellektüel, farklı reçete denemeleri ile özgün tatların peşinde olan kişiler tarafından açılan işletmeler. Bu gruba her yeni giren, kendi standartlarını belirleyerek burger piyasasının oyun kurallarını değiştirmekte  ve standartları yükseltmekteler. Ankara muhabirimiz Ozan Bey bize alfabetik sırayla Ankara’nın En iyi 7 Şef Burgercisini değerlendirdi ve her birinde tek tek yemek yiyerek notlarını iletti.

Sözü fazla dolandırmadan siz Ankara’nın En İyi 7 Şef Burger Restoranı ile baş başa bırakalım.

1- Aygır Burger

Kısa zamanda şubeleşebilen Ankara’nın sayılı markalarından… Çocukluk yaşlarından bu yana aile otel ve diğer işletmelerinde çalışmış, işin mutfağında yetişmiş alaylı şef sahibinin farklı, çeşitli burger denemeleri ve teknikleri var. Merkez şubede tavuk üzerine orjinal, süpriz tatlar muhakkak tadılmalı. Aygır Burger’in merkezi Alacaatlı’da… Bunun dışında üç şubesi daha var.

Adres: Alacaatlı, Atabilge Aka Konutları 3H Blok Sosyal Tesis, 4841. Cadde, 06810 Çankaya/Ankara
Tel: Alacaatlı merkez : 0 850 080 80 347 – Yaşamkent : 0 312 511 72 47 – Yıldız : 0 850 037 102 94

2- Backstreet Burger

Ankara’nın çok yeni açılmış, sürpriz burgercisi. Üç arkadaşın – iyi bir şefin ve Ankara yiyecek yerlerinin tozunu attırmış bir blog yazarının kafa kafaya verip açtıkları bir konsept. En önemli özelliği, Ankara’da belki Türkiye’de bulamayacağınız pişirim şekli. Etinin odun ateşinde pişmesi  ve sonrasında barbekü mantığında ekmekle birlikte islendirilmesi… Siz daha burgeri ısırmadan, burnunuzu kaplayan muhteşem bir isli et kokusu geliyor. Kendi yapımları pofidik ekmekleri ve içinde kalın etin üç farklı kısımdan yoğrulmuş karışımı kuşkusuz ilerki günlerde lezzet müdavimlerini mutlu edecek cinsten.

Adres: İşçi Blokları, 1516. Cadde, 100. Yıl İşçi Blokları No:52/A, 06520 Çankaya/Ankara
Tel: Balgat – 0 312 220 57 59

3- Cosmos Burgers Pizzas Salads

“Başka dünyadan lezzetler” sloganı ile yola yeni çıkmış iki şefin mekanı. Gezegenlerin adlarını verdikleri ürünleri ile sizi farklı boyutlara taşımaya adaylar. Mesela bir örnek verecek olursak trüflü süzme çiçek ballı burger gibi. Turşuları ve sosları kendi yapımları, burger ekmekleri de pastacılıktan mezun bir şefin ellerinden. Ankara’nın merkezinden yarım saat kadar uzakta ve gitmeye kesinlikle değer.

Adres: Kızılıcaşar Mah. Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulv. No: 311/E, 06830 Gölbaşı/Ankara
Tel: İncek – 0 534 276 37 77

4- Kulina Burger

İdealist bir kadın şefin ellerinden farklı burger yorumları… Mekan bir bakıma Ar-Ge merkezi gibi. Ürünler, tatlar devamlı bir gelişim ve devinim halinde. Bir sonraki ziyaretinizde yepyeni bir ürün görme olasılığınız çok yüksek. Butik sevimli, samimi bir aile işletmesi. Burgerlerin yanında eşlik eden, atıştırmalıklar, turşular, soslar, turşu suları, otlu, acılı ayranlar; hepsi şefin spesiyalleri.

Adres: Güvenevler, Kuveyt Cd. No:7, 06690 Çankaya/Ankara
Tel: Çankaya – 0 312 467 94 69

5- Mash Burger Fried Chicken

Ankara’nın tek smash burger yapan mekanı. Çiçeği burnunda bu mekan aynı zamanda Ankara’da yine kendi yapım çıtır cipsini servis eden işletme. Şef özellikle bu üründe çok başarılı. Sulu smash köftelerini kat kat artırarak sipariş verebiliyorsunuz. Bu farklı konseptiyle iddialı bir mekan olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

Adres: Güvenevler, Alaçam Sk. no: 1 D:30, 06690 Çankaya/Ankara
Tel: Çankaya : 0 312 428 68 55 

6- The Juicy Lucy

1950’de Amerika’da bir müşterinin hamburgerine iki etin arasına peynir koydurmasıyla içi peynir dolgulu burger türünün doğmasına ve popüler olmasına, bununda akışkanlığından dolayı adının “Juicy Lucy” olmasına sebep burger türü. The Juicy Lucy sizlere çok detaylı kişiselleştirilmiş burgerinizi sipariş verebilmenize imkan sunuyor. Sipariş formundan etin gramajından, 5 çeşitli pişirme derecesine, ekmek çeşitlerinden, garnitür ve sos seçimlerine yüzlerce kombinasyon oluşturabiliyorsunuz. Üstelik bazı seçenekler ikram olarak veriliyor. Misafirlerine sundukları alternatifler ve titiz hazırlama biçimleri ile zirveye yükselen burgercilerden.

Adres: Yıldızevler, Rabindranath Tagore Cd. No:16, 06550, 06550 Çankaya/Ankara
Tel: Yıldızevler – 0 312 441 40 50

7- Unique Burgers

Alaçatı, Kapadokya ve Avrupa’nın farklı lokasyonlarında faaliyet gösteren ödüllü “fine dining” restoranlarda sofistike yemeklere imza atmış ünlü bir şefin elinden çıkma enfes burgerler. Gerek kullanılan malzemelerde, gerek tekniklerle göstermiş olduğu detaycılık, burgerleri tadından görseline üst düzeye taşımış durumda. Günde dört zamanlı yapılan bol tereyağlı köy yumurtalı ekmeği, etin en lezzetli olduğu gerdan ile kaburga karışımı köftesi, kendi yapımları çeşitli sosları ve turşuları, fark yaratan kuzu burgeri, bir kaç aşamalı pişen taze patatesi ile Ankara’nın şapka çıkarılacak “unique” hamburgercisi.

Adres: Bahçelievler, Prof. Muammer Aksoy Cd 7-A, 06450 Çankaya/Ankara
Tel: Bahçelievler – 0 312 494 00 00

*Yukarıdaki ismi geçen tüm şef burgercilerin konumlarına ve detaylı iletişim bilgilerine Google Haritalardan oluşturduğumuz listeden ulaşabilirsiniz.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Ankara’nın En İyi 7 Şef Burger Restoranı – 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir