Antakya’da Haytalı Nerede Yenir? Affan Kahvesi, Hatay

Antakya’daysanız Affan Kahvesi gerçeğine kendinizi hazır ederseniz iyi olur. Zira bu kahvede yaşlı amcalar, salaş ve eski görüntü, Türk kahvesi-çay, oralet dışında oldukça frapan Haytalı isimli bir oluşum var ki, ne olduğu ve nasıl bulunduğu tam bir muamma.

Yine de şunu da ayrıca bilmenizde fayda var. Haytalı asla bici bici değildir.

Peki öyleyse nedir? Anlatalım.

Su muhallebisi üzerine, Affan Kahvesi’nin kendi üretimi sütlü dondurmadan iki kaşık eklenir, onun da üzerine litrelik pet şişeden gül suyu olduğu iddia edilen renkli sıvıdan boşaltılır. İşte bu; bir kahvede görmeye alışık olmadığınız renk cümbüşüne Haytalı denir.

Gerçi “Haytalı Nedir?” i detaylı bir yazımızda incelemiştik, bu kez de en meşhur olduğu yerde tanıtalım istedik. Galiba iyi de yaptık.

Evet. Haytalı’ya karşı durabilirsiniz. Böyle tatlı olmaz olsun diyebilirsiniz, ben bunu asla yemem diyebilirsiniz, lakin Haytalı’nın Antakya’nın en renkli şeylerinden biri olduğunu da idrak edin lütfen. Orada gördüğümüz kadarıyla seven çok seviyor, sevmeyen de hiç sevmiyor.

Hani “Yalnızca Pozitif Dalgalar” diye popüler bir akım var, işte Hatay’ın o pozitif dalgalarından en önemlilerinden biri Haytalı. Öyle ki bu dalgalar diğer ülkemizin diğer güzide büyükşehirlerinde bile pozitif ses getiriyor.

Antakya’da birçok yerde haytalı yapan yer bulabilirsiniz, lakin Affan Kahvesi bu soğuk tatlı için alegoriyi dibine kadar yaşayabilececeğiniz en doğru adres.

Afiyet olsun.

Affan Kahvesi
Fevzi Çakmak Mahallesi, Kurtuluş Cad. 42/ A, 31070 Antakya/Hatay
Tel: (0326) 215 12 48
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir