Genel Yemekler

Antrikot Sosis Nedir?

Sosis Var, Antrikot Sosis Var!

Sosis en basit tanımıyla; kıyılmış et mamüllerinin (ki çoğunlukla büyükbaş hayvan etidir bu) tuz, kısmen nişasta ve baharatla harmanlanıp, ince  bağırsak veya benzer yapay bir koruyucu ürüne doldurulup, kapatılmasıyla elde edilen şarküteri ürünüdür. Çoğunlukla büyükbaş hayvan eti dedik ancak piyasada satılan çoğu sosiste et oranının çok düşük olduğunu, içeriğinde etten daha çok baharat, nişasta ve lezzet arttırıcılar! olduğunu görüyoruz.

gurme sosis

İşte tam bu farklı noktada bir de Antrikot Sosis diye bir gerçek var. Ona bir nevi ”gerçek sosis”, ”çocukluğumuzun sosisi”, ”et sosis” diyebiliriz. Antrikot sosis, dananın en lezzetli bölümlerinden biri olan antrikot kısmına, yine tuz, baharat ve tutucu unsur olarak patates nişastası eklenerek hazırlanan bir nevi ”gurme sosis”tir.

Antrikot Sosis Nasıl Pişirilir?

Şüphesiz ki, ”normal” sosislerden farklı pişirilir. Zira içeriği itibariyle yoğun miktarda et içerir. En bilinen ve lezzetli pişirme tekniği suda haşlamadan, sadece su buharına 5 dk. tutup, sonrasında çok kısa süreli (7-8 sn.) önceden ısıtılmış ızgarada pişirmek (mühürlemek) tir.

buharda_antrikot_sosis

Afiyet Olsun!

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir