Genel Yemekler

Kangal Sucuk Nedir?

Kangal Sucuk Nedir?

Kangal sucuk Türklerin en çok tükettiği ve Türklere ait biçimi olan bir sucuk çeşididir. Bütün Türk tipi sucukların yapılışında bağırsağa giren kıyma ve baharatlar fermente olarak yeni ve enfes bir lezzet olarak karşımıza çıkar. Orta Asya Türkleri bağırsağa doldurulan bu sucuk içlerinin her iki ucunu burarak iple bağlar ve bu haliyle bir yere asarak kurumaya bırakırlardı. Bugün de aynı gelenek sürmektedir. “Kangal Sucuk” Türk hanelerine giren ve en bilinen sucuk tipidir. Avrupalılar ise sucuğu daha çok baton halde tüketirler.

Türkiye’de birçok üreticisi olan kangal sucuğun bugün en önde gelenleri ve en çok bilinen markalarının çoğu Cumhuriyet yıllarında kurulmuştur. Yine aynı şekilde en önde gelen kangal sucuk üreticileri de elbette Afyon’dan ve Kayseri’den çıkmaktadır. Yine de Kayseri pastırması ile Afyon ise sucuğu ile nam salmıştır. Bugün ülkemizde sucuğun kangal, baton, parmak, göden ve varyanta gibi çeşitleri bulunuyor.

Sucuk Nedir? yazımızdan da hatırlarsınız; iyi sucuğun nasıl anlaşılacağını, nasıl pişirileceğini ve nereden temin edebileceğinizden bahsetmiştik.

sucuk_02

Aşağıdaki videoda göreceğiniz gibi evde de son derece pratik bir şekilde, sığır eti kıyması ve çeşitli baharat karışımı ile kendi sucuğunuzu evde yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak isterseniz Evde Sucuk Nasıl Yapılır? yazımızı incelemenizi öneririz.

Eğer Amerika’da yaşıyorsanız ve evde kendi sucuğumu yapamam ama iyi ve güvenilir kangal sucuğa ulaşmak istiyorum derseniz size Harbiyiyorum ailesinin beğenerek tükettiği iki sucuk markasının kangal tipi sucuklarını satın almanızı öneririz. Apikoğlu ve İkbal şu anda Amerika’da satışta ve her eyalete bir tıkla kapınıza kadar gönderiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir