Fatihİşlenmiş EtKapanan Restoranlar

Eminönü’nde Pastrami Nerede Yenirdi? Baldır Sirkeci, Eminönü, İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Evet yanlış duymadınız! Pastrami.

Şimdi efendim dikkatli takipçilerimiz bilir; bendeniz Amerika’ya yaptığım bilmem kaçıncı kutsal ziyaretimde “Pastrami” olarak adlandırılan bir muazzam ile tanıştım. Hayatımı da o günden sonra “Pastrami’den önce” ve “Pastrami’den sonra” diye ikiye ayırdım. Bu belki size tuhaf gelebilir ama Pastrami yemek herhangi bir yeme-içme meraklısı için gastronomik bir mihenk taşıdır. Bu yüzden şimdi anlatacaklarım daha çok bu mihenk taşını tecrübe edenler için olacak.

Hazırsanız başlıyoruz; çünkü İstanbul’da Pastrami bulduk! Artık Pastrami yemek için aş erenlerimiz New York’a gitmek zorunda kalmayacak. (Bilet parasından yırttınız hadi!)

Efendim peki nasıl oldu da bulduk? Şimdi biz genelde yeme-içme ile ilgili ortamlara girdiğimizde arkadaşlarımıza “Yahu şu Pastramiyi Türkiye’de kim yaparsa, tanıtımında şevksiz gümansız destek oluruz! Onu Türkiye’de yapan ne kutlu insandır ki, bizim tam desteğimizi de yanına alır” deriz. Buna da şahit olan arkadaşlarımız var!

Yahu resmen biri yapsın diye dua ediyoruz…

dana-dos-brisket-pastrami-baldir-sirkeci

Birgün yine bir yeme-içme ortamında Baldır’ın ortaklarından Gökhan Erdamar ile konuşurken tesadüfen aynı cümleyi ona da zikrettik. O da bize gözlerini dikti,

– E, biz yapıyoruz zaten! dedi.
– Nasıl yani? Hadi canım! dedik, gözlerimizi kısarak. Zira öyle bir şey olsa her yere bu konuda ciddi mesajlar bırakmış biri olarak önce bizim bilmemiz gerekmez miydi?
– Öyle birşey olsa önce bizim bilmemiz gerekmez mi? dedik.
– Biz ona Baldırami diyoruz ondandır dedi. Bir yılı geçkin bir süredir de yapıyorlarmış.
– Yuh! dedim. Sonra derhal gidiyoruz dedik hep bir ağızdan.

Gittik yedik; bildiğin Pastrami. Adamlar yapmış arkadaş! İncecik ekmeğin arasında zarif bir şekilde kesilmiş yumuşak, sulu ve ultra terbiyeli bir et yığını var ki “Beni de bu sandviç ekmeğinin içine; o dana döş kesimlerinin arasına yatırın!” dememek için kendinizi zor tutuyorsunuz.

İşte sevgili dostlar, bu (Pastrami) her etobur için yeryüzündeki en evla sandviç.

Pastrami dana döşün önce terbiyelenip, sonra fırınlanıp sonra da buharda ben mari (Ben Marie) olarak bekletilmesiyle elde edilen ve New York’da Kat’z  ya da Pastrami Queen‘de başat örneklerini görüp yiyebileceğiniz bir rüya aslında.

Bu rüyayı İstanbul’a ilk kez getirmiş olan Baldır’a en derin teşekkürlerimizi sunuyoruz. Belki bu yazımızdan sonra çokça eleştirililir, New York’daki hamileriyle karşılaştırılır; ya da kimi ekmeğini beğenmez, kimi sosunu beğenmez, kimi de “turşusu çubuk turşusu bunun be ya!” diyebilir ama Baldır Pastraminin etini gayet de güzel başarmış sevgili dostlar. Eh, bizce Pastrami için et olmuşsa gerisi teferruattır!

Gidin tüm Baldır şubelerinde 200 gram ve ötesi Pastramilerinizle kendinize şöyle güzel bir ziyafet çekin! Biz Sirkeci Baldır’da bu tecrübeye nail olduk. Çok nostaljik bir binada çok efsane bir lezzet yedik!

Her etoburun ömrü hayatında mutlaka yemesi gereken “Pastrami” çok yaşa!

Haydi koş koş koş!

baldir-eminonu

Baldır Sirkeci Şubesi
Hobyar Mahallesi, Aşir Efendi Caddesi, İmar Han, No 15/A, Fatih, İstanbul
Tel: 0212 5222537

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Eminönü’nde Pastrami Nerede Yenirdi? Baldır Sirkeci, Eminönü, İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

 • Benim de çok yakın olduğum ve en kısa zamanda gidip ziyaret etmek istediğim bir mekan. Bir türlü zaman olmadı, bakalım.

  Yanıtla
 • Sena Dayı

  Sadece baldırami ya da baldır değil, o içtiğimiz baldır ayran da bir o kadar güzeldi. İçtiğim en güzel ayranlar sıralamasında ilk üçte.. Turşusu bizim alışık olduğumuz keskinlikte değil ama belki sevenler vardır. 200 gramla doyabilirsiniz koşun gidin !

  Yanıtla
 • İsimsiz isimyan

  Şuan 2019 yılının mayıs ayındayız ve baldır, pastramiyi menüsünden kaldırmış. İstanbulda başka yiyebileceğimiz bir yer var mı acaba? Bilen biri varsa cevaplarsa sevinirim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir