Adana KebapBeyoğlu

Asmalımescit’te Kebap Nerede Yenir? Bilice Kebap, Asmalımescit, Beyoğlu, İstanbul

İstiklal Caddesi’nden dalınca Asmalımescit’in anason kokulu sınırlarına gelmezden evvel sağ tarafta domates, biber ve soğan renk cümbüşüyle büfe görünümlü bir kebapçı dikkatimizi uzun süredir celp ediyordu. Gel zaman git zaman bu mekanın turistik bir yer mi olduğu, yoksa deli abiler tarafından mı işletildiği hususunda kafamızda soru işaretleri oluşmaya başladı. Lakin abilerin kafalarının tepesinde fes ve bıyıklarının kenarlarında da buru vardı. Bir de böyle efe gibi, yiğit gibi ama alegoriyi zorlamadan duruşları… Aman Allahım!

Bilice Kebap işte öncelikle insanda böyle bir etki yaratıyor sevgili okuyucu! Lakin kebabınızı söylediğiniz zaman abilerin işlerinin ehli olduğunu gayet net anlıyorsunuz. Bir kere kebap öyle tırt bir tabakta gelmiyor. O kafalarındaki fesin hakkını veriyor abiler. Bakır kocaman bir tepsi salaş oturaklarınızın önündeki masaya, ortasına aldığı yağlı lavaşa çekilmiş kebabınızın endamınca ve yanındaki bilimum göz doyuran nevale ile birlikte masanıza bırakılıyor.

Yani önünüze estetik bir yer sofrası kuruluyor da diyebiliriz.

Asmalımescit'te Kebap Nerede Yenir? Bilice Kebap Beyoğlu

Peki bu sofrada ne mi var? Ezme, sumaklı maydonozlu soğan, salata, çıkışı üzüntü yaratan turşu biber, közlenmiş domates, közlenmiş soğan, közlenmiş kırmızı biber, üstüne limon sık ye maydanoz.

Ha atlamayalım! Ayran da yine bakır ve çukur kasede geliyor. (Antep’teki İmam Çağdaş hesabı) İşte bunlar hep Antep ve Urfa! Güzel şeyler. Yani abiler izdüşümü yakalamış. Bu durumda bize de kebaba dalmak kalıyor.

İyi de kim bu burulu bıyıklı, kafası fesli abiler? Bu cevval abiler Bingöl Kiğılı‘lı. Zeki Usta, Barış Usta ve Ali Usta. Barış usta kendini bildi bileli kebapçı. Ali Usta ise Urfalı. (Mükemmel kombinasyon) Bilice Kebap daha öncesinde Bilice 12 ismiyle ta 1977’den beri var olan bir yer. Kurucuları ise bu bıçkın abilerin merhum dedeleri Cemal Demir. Ancak o zamanlar Asmalımescit’in girişinde iki katlı başka bir yerde Kürt Böreği satarak geçimini kazanıyormuş Cemal amca. Zamanla börek satışı azalınca Barış Usta ve ekürileri olayı dedelerinden aldıkları ticaret bilgisiyle beraber kebaba çevirmiş. Bizce çok da isabetli bir hareket yapmış! Zira börek de lazım ama bu millete önce bolca kebap gerek.

Asmalımescit te Kebap Nerede Yenir? Bilice Kebapçısı

Hem de böyle iyi sunulanından ve işini hakkıyla yapanından. Şimdi hal böyle olunca aklımıza yine sunumu ile önde gelen bölgedeki nam salmış ciğerciler (anladınız siz onu) geliyor. Bilice Kebap bu anlamda hepsinin de gerçek rakibi oluyor diyebiliriz. Üstelik bu abiler fes ve burulu bıyıkla birlikte gerçek manada turiste de hitap ediyor. Yani turiste almak istedikleri görüntüyü veriyorlar. Bizce pek de iyi yapıyorlar.

Bir Hamdi ya da Beyti değilseniz, kebabı ve nevaleyi beyaz tabakta sunmanın hiçbir anlamı yok!

Keşke her kebapçıda benzer istidat olsa da böyle renkli servsilerde kebap yapıp sunabilse. Lakin işte olmuyor, olamıyor!

İyi kebap yapanlara ve pirana selam olsun!

Biz yeni yemek serüvenlerine yelken açarken siz de yıllardır derlediğimiz diğer kebap yazılarımıza bir göz atın isterseniz.

Bilice Kebap - Asmalımescit Beyoğlu - Harbiyiyorum.com

Bilice Kebap
Asmalımescit Mahallesi. Asmalımescit Caddesi. No:8 Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0212 2444447

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Asmalımescit’te Kebap Nerede Yenir? Bilice Kebap, Asmalımescit, Beyoğlu, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir