AtinaDeniz ÜrünüKalamar TavaNE YİYELİMNEREDE YİYELİMYunanistan

Atina’da En İyi Kalamar ve Karides Tava Nerede Yenir? Restaurant Scholarhio, Plaka, Atina, Yunanistan

Atina’da Lokallerin Yemek Yediği Geleneksel Bir Aile Restoranı: Restaurant Scholarhio

Diyelim ki Atina’dasınız. Böyle canınız taverna ve sirtaki gürültüsünden uzak, deniz ürünü ağırlıklı lokal ama bir o kadar da elit bir yerde Yunan sefası çekmek istedi. Mesela kalamar tava, mesela kabak kızartma, mesela karides tava yemek istiyorsunuz. Yanına da bir minik şişe uzo açmak istiyorsunuz. İşte size Akropolis tanrılarının hemen yamacında konuşlanmış ama bir o kadar da turistik olmayan yerinde bulunan (Plaka bölgesinde) Restaurant Scholarhio

Tam bir aile işletmesi. Zaten kapısında da “Traditional Family Restaurant” yazıyor. Sevimli Aziz Patrick dekorlu dış cephesine bir göz gezdirip soldaki merdivenlerden yukarı çıkıyorsunuz. İçeride 3-4 masa, balkon alanında da 7-8 masası var. Burası bir Ouzeri. Yani içerisinde uzo servis edilen restoran kategorisine giriyor. 

Atina’ya her gelişimizde, eğer danstı gürültüydü istemiyorsak ve canımız özellikle kalamar tava, kabak kızartma ve dahi karides kızartma yanında “Greek Salad” eşliğinde Plomari marka uzo ile Yunan’ın Ege’sini damardan almak istiyorsak hani, ilk tercihimiz hep burası oluyor. 

Yani ister istemez Restaurant Scholarhio’nun müdavimi olduk diyebiliriz. Çünkü ortamın samimiyeti yanı sıra, lezzetler ve dahi fiyatlar ile burası tam bir fiyat/performans mekanı. Ayrıca Atina’nın gastronomik açıdan keşfi için son derece keyifli bir başlangıç noktası. 

Önce ortaya bir Greek salad, Tzasiki (Cacıki) geliyor. (Söylemezseniz gelmez, ikram değil) 200ml’lik uzolarınız ile birlikte minik servisleriniz açılıyor. (New York’taki birçok mekanın minik tabaklarda servis açmasının temelinin Yunanistan olduğunu düşünüyoruz bu arada. Bu servis kültürün başlangıç noktası Yunanistan)

Daha sonra bir kalamar tava geliyor ki üf! Aklınızı başınızdan alır. Üstüne şiir yazarsınız. Hani birçok yerde yedik ama burayı ömrümüzdeki en iyi üç kalamar tava taamına net yazarız.

Kollu, bacaklı has Ege kalamarını ağzınıza attınız mı? 

Tamam. İşte şimdi oldu! 

Bir de özel soslu, yine derin yağda kızarmış karidesleri var. Çıtır çıtır. Ağzınıza attığınız anda doğrudan Ege denizinin derinliklerini midenize indiriyorsunuz. Hop! Üstüne bir yudum uzo fırtlatabilirsiniz artık. 

Kalimera! Atina’ya hoş geldiniz. İdrak etmeniz ne kadar da uzun sürdü :)

Gelelim kabak kızartmaya. Sunumu, kokusu, dokusu… Aman Allahım! Dilerseniz aynı sunumun bir de patlıcan versiyonlusu var. Onun ismi de Patlıcan kızartma. Ama biz her daim kabak kızartmaya teşneyiz. 

Lakin;

Kalamar ızgara? Yok. Ahtapot ızgara? Yok! Burada ızgara pişen bir yemek yok. Balık bile isteseniz yağda kızartılarak geliyor. Yani giderseniz bu bilgiyi de beraberinizde götürün. Sonra ben ketojenik besleniyorum, ızgara nasıl olmaz gibi söylenmenizi istemeyiz. Bu bilinç ile ve una bulanmış kalamar tava yiyeceğiniz gerçeği ile yüzleşmeye hazır olarak gidin. 

Gerçi ahtapot ızgaraları yok ama güzel bir zeytinyağında kapari ile sundukları ahtapot salataları var. O da nefsinizi bir nebze de olsa kırabilir. 

Yani dememiz o ki burada kalamar tava, karides tava, varsa bir küçük bir çeşit balık tava ve yanında Yunan salatası, tzasiki ve ouzo. 

Natürmort tablomuz budur. 

İşte mutluluk! İşte endorfin. 

*En yeni mekan ve lezzet keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip edin.

Şimdi ola ki gidersiniz; hesap beklediğinizin altında gelince ordaki yakışıklı garsonlara Zeus ve cem-i cümlesi adına ve dahi bizim adımıza tatlı bir bahşiş bırakmayı unutmayın. 

Güzel şeyleri takdir edelim ki güzel şeyler yaşamaya devam etsin. 

Vesselam. 

Not 1: Mekan özellikle Atinalıların da tercih ettiği bir yer. Özellikle hafta sonları geç saatlerde giderseniz (iş çıkış saatleri v.b) mekanda yer bulamayabilirsiniz. O yüzden turist gibi gidin, erken gidin. 

Not 2: Peki Atina’da başka nerede ne mi yenir?

Not 3: Bu yazının İngilizce versiyonunu okumak için – Where to Eat the Best Fried Calamari and Shrimp in Athens? Restaurant Scholarhio

Restaurant Scholarhio
Tripodon 14, Athina 105 58, Yunanistan
+302103247605

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir