AtinaKahvaltıNE YİYELİMNEREDE YİYELİMNEREDEN ALALIMŞarküteriYunanistan

Atina’da En İyi Pastırmalı, Sucuklu Yumurta Nerede Yenir? Karamanlidika, Atina, Yunanistan

Atina’nın En İyi Şarküteri Restoranı

Hayat size her zaman iyi bir şarküteride iyi yemek bulmayı nasip etmez. Atina’daki Karamanlidika işte size bu ikisini birden sağlıyor.

Düşünsenize Türkiye’dekinden daha iyi pastırma bile yiyebiliyorsunuz. Sucuk deseniz alasından var. Hem normal, hem de çok güzel acılısından var. Sahanda yumurta da yapıyorlar. Pastırmalı kuru fasulye de. Şarküteri ile alakalı ne isterseniz, tercihinize göre hepsi mükemmel bir kahvaltı da oluyor bir öğün yemeği de…Biz genelede her Atina ziyaretimizde buraya kahvaltıya geliriz. Adet oldu artık.

Lakin Türkiye’deki benzer lezzetlerin farklı yorumlarını görmek isterken burada usulüne uygun kahvaltıda bira da içebilirsiniz mesela. Ya da yan masanızdaki Yunan amcanızın yaptığı gibi bir kadeh ouzo da sahanda yumurtanıza eşlik edebilir hani.

**Atina’nın en kapsamlı yeme-içme rehberini (İngilizce) satın almak için için aşağıdaki görsele tıklayın.

Kalimera!

Yunanistan’dasınız. 

Karamanlides, Karamanlılar demek. Karaman’da yaşayan Ortodoks Yunanlılara verilen genel bir isim bu. Mekanın ismi olan “Karamanlida” da buradan geliyor Karamanlı demek. İşte bu isimle Karamanlıları Karamandan daha iyi temsil eden bir mekanı Atina’nın göbeğine açmışlar. 

Mübadele zamanında Karaman’dan Atina’ya göç eden bir ailenin Kapadokya, Kayseri, Karaman civarında uyguladığı pastırma yapma tekniğini burada iyice zarifleştirip, geliştirerek farklı etleri de işin içine katıp açtıkları şarküteri bugün haklı bir şöhrete sahip. Zira el yapımı dedikleri ve geleneksel yöntemlerle elde ettikleri tüm şarküteri ürünleri çok başarılı ve çok lezzetli. 

Yani “Kayseri’de ya da Kastamonu’da pastırma dükkanım var!” diyen buraya gelip bir bakmalı. Ufku açılır. Vizyon sahibi olur. Hayata bakışı değişir. Yaptığı işi bir kez daha sorgular.

Öncelikle şarküteri, bildiğiniz şarküteri. Yani salamını, pastırmanı kestir, peynirini al evine dön modeli. Lakin bir de şarküterinin oturmalı yemeli, restoran yönü de var. Mekanın içinde doğrudan şarküteri reyonu etrafına dizilmiş masalar olduğu gibi, tuvalete giden yolda uzun-ince bir avluda da oturma yerlerine sahip alan mevcut. 

Peki burada ne yiyeceksiniz?

Şimdi öncelikle siz masaya oturur oturmaz masadaki kişi sayısına göre dilimlenmiş, etrafı kara biberli bir jambonlar ve küp küp doğranmış peynirler yağlı bir kağıt üzerinde ikram olarak “Tak!” diye bırakılıveriyor. Önce bunu bir kenara yazın.

En Yeni Lezzet ve Mekan Keşiflerimiz için HarbiYiyorum Youtube kanalımıza abone olun!

Sonra efendim ortaya;

  • “Sahanaki Karamanlidiko” yani Karamanlı Sahanı dedikleri pastırmalı, sucuklu, yumurtalı ve domatesli “Constantinople” usulü dedikleri sahanda yumurta.
  • “Karamanlidiko Sudjuk” yani Karaman usulü sucuklu yumurta.
  • Bir de acılı, sucuk sosis benzeri bir şarküteri ürünü ile yaptıkları, yoğurtlu yumurtalı sahanda yumurta var. İsmini hatırlayamadık. (Siz de bir bakın zahmet olmaz ise) 

Ve final.

Başka çeşitler de var mı? Olma mı? Pastırmalı kuru fasulyeleri bile var. Menüde hepsinin İngilizce açıklamaları mevcut. Bizim adet bu üstte saydıklarımızı söylemek olduğu için aynı gelenekten devam ediyoruz. Ayrıca unutmadan bir de ortaya “Şarküteri Tabağı” istiyoruz ki Karamanlidika’nın en sevilen et ve peynir seçkilerinin de tadına bakabilelim. 

Finalde pek mükemmel bir süzme yoğurt üzerine havuç reçeli (evet yanlış duymadınız havuç reçeli) veriyorlar ki mideniz şenleniyor, huzur buluyorsunuz.

İşte bu tatlı bize Yunan Karamanlının ikram.

Basit, üstüne düşünülmüş, mekanın artık imzası olmuş süper tatlısı. Kaşıkladıkça ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Şimdi ey şikemperverler!

Bu yazı iyiye övgüdür. Sezarın hakkını Sezar’a vermektir. Gerçek şu ki zincirlerinden ve yaptırımlarından kurtulmuş, ruhu ve hikayesi olan bir mekanın azıcık da yaptığı işe saygısı ve sevgisi var ise yükselişi önlenemez.

Karamanlides, bugün Asya ve Avrupa’da “Ben Şarküteriyim!” diyen tüm şarkütericilerin kutbudur. O yüzden ziyaret edilmelidir. Feyz alınmalıdır ve dahi üstüne düşünülmelidir. 

Afiyetle…

Vesselam.

*Not 1: Peki Atina’da En İyi Kalamar ve Karides Tava Nerede mi Yenir?

*Not 2: Bu yazının İngilizcesine “Where to Eat the Best Eggs with Pastrami and Soujouk in Athens?” başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Karamanlidika
Evripidou 52, Athina 105 52
Tel: +302103254184

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir