AtinaNE YİYELİMNEREDE YİYELİMTatlıYunanistan

Atina’da En İyi Kişiselleştirilmiş Profiterol Nerede Yenir? CHOUREAL – Choux & Profiterole, Atina, Yunanistan

Atina’nın En İyi Profiterolcusu

Biz ki tatlıcı değiliz, tatlıya düştük. Atina’da Choureal diye bir profiterolcü bulduk. Allah affetsin dışarıya bir çikolata ve pateşu kokusu basıyorlar ki içeri girmemek, ne oluyor bu dükkanın içerisinde dememek imkansız. 

Kapısından dışarı çıkanlar, etrafına dizili masalarda oturanlar aşk ile, tutku ile bu çikolatalı lezzet çukurunun içinde kendilerini kaybediyorlar.

Ey güzel yiyen dost. Profiterolde ne vardır? Böyle içi pastacı kreması ile doldurulmuş pateşular (chou) ve üstünde de akışkan bir çikolata değil mi? İşte Choureal bu klasik profiterol ekollerini inceleyerek dersine öyle iyi çalışmış ki yeni bir profiterol ekolü yaratmış. Biz buna kişiselleştirilmiş profiterol deneyimi diyoruz. Yani pastacı kremalı pateşular üzerine dilediğiniz çikolata çeşidini, akışkanları ve çerezleri ekletebiliyorsunuz. 

Ey Atina! 

Eski tanrılarına yaraşır bir tatlı icad etmişsin. Aferin! 

Mesela sütlü çikolata, mesela bitter çikolata, mesela beyaz çikolata, mesela karamel… Ya da saydıklarımızdan iki tercihinizin de karışımı. Bunların da üstüne dilerseniz çilek, çikolata, yaban mersini, Oreo, lotus bisküvisi kırıntıları ya da kavrulmuş fındık – fıstık ekletebiliyorsunuz. Tekrar dememiz o ki profiterolünüz tamamen tercihinize göre kişiselleştirilebiliyor. 

Bu da zaten Choureal’i tatlı kategorisinde bir ilk yapıyor. Biz bitter ve sütlü çikolatalısından yedik ve üstüne de sadece çilek eklettik. 

Bu yeni nesil tatlı dükkanına girer girmez arka tarafta kalın plastik kaplara pateşu ve pastacı kreması koyan bir hanımefendi var. Bu hanımefendinin önünden içi pastacı kreması ve pateşu dolu kaplar başka hanımefendiler tarafından alınıyor ve sırada bekleyen size sualler yöneltilerek ve üstüne dilediğiniz akışkan çikolatalar eklenerek servis ediliyor.

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip edin.

İşte size bir kap dolusu mutluluk. Atina zekası ve coşkusunun yeni nesil profiterol hali. 

Kendinizi bu kabı ve akışkan çikolatanın altında kalan dışı kıtır içi yumuşak chouyu kaşıklamamak için zor tutuyorsunuz. Zaten çok da fazla direnemiyorsunuz ve tıpkı bir munchies gibi bu kapların içinde kendinizi kaybediyorsunuz. 

Pateşuların üstüne dökülen çikolata da öyle alelade bir çikolata değil hani. Mekan Varlhona marka iyi kalite bir çikolata kullanıyor ve ortaya çıkan ürün gerçekten Zeus’un da seveceği bir tatlıya dönüşüyor.

İşte size Profiterol 3.0. 

Pastacı kreması ve çikolata seviyorsanız Choureal hem konsept, hem lezzet, hem de Atina’yı daha çok sevmeniz için apaçık bir neden. 

Eğer Atina’ya bir sonraki gidişimizde bir tatlı yeme hakkımız olsaydı kesinlikle Choureal’in kişiselleştirilmiş profiterolünü tercih ederdik.

Belki siz de tercih edersiniz diye bu yazıyı kaleme aldık.

Öyleyse hep birlikte dua edelim. 

Her kim bizden ilham ile burada profiterol yer ise Zeus ve ahalisi onu korusun ve kutsasın. Atina’ya bir daha gitmeyi nasip etsin ve dahi tüm sevdikleri ile ilişkilerini burada yediği profiteroller kadar tatlı kılsın. 

Amen!

CHOUREAL – Choux & Profiterole
Ermou 18, Athina 105 63, Yunanistan
Tel: +30 210 3317883

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir