AtinaDeniz ÜrünüNE YİYELİMNEREDE YİYELİMYunanistan

Atina’da En İyi Minik Atıştırmalıklar (Tapas) Nerede Yenir? Ouzeri Karayiannis, Varvakios Central Market, Atina

Bakın burası tarihi bir yer. Harbiyiyorum’un harbi yeme içgüdüleri ile Atina’yı çarşı-pazar gezdiği bir günde gururla keşfettiği bir büfe. Gerçekten böyle cevherleri bulduğumuz zaman çok mutlu oluyoruz. Ouzeri Karayiannis, Varvakios içinde dış cephedeki kasaplar çarşısından balıkçılar bölümüne geçişte kalan otantik bir ayaküstü atıştırmalık büfesi. 

Öyle eski usül bir büfe ki küçükken babaları ile bu mekana giden Atinalılar bugün kendi çocuklarını bu mekana götürüyorlar. Aynı şey Ouzeri Karayiannis çalışanları için de geçerli. Daha önce burayı işleten anne-baba bugün işi kendi çocuklarına devretmiş. Yani gerçekten Atina’da yeme-içme konusunda sembolik değeri olan bir yerden bahsediyoruz size. Pek kıymetli bir cevher, daha önce pek ele alınmamış bir lezzet noktası. Adeta bir zafer! (Burada bir de işkembe çorbası yapan bir esnaf lokantası var ki ilginizi celbettiyse sizi “Atina’da En İyi İşkembe Çorbası Nerede İçilir?” yazımıza bekleriz)

Üstelik yaptıkları şeyler minik atıştırmalıklar… Ve burası muhtemelen öncelikle çarşıda çalışanlar için hizmet etmek için kurulmuş bir işletme. İnsanlar et/balık satarken işleri arasında, iki arada bir derede ayaküstü karınlarını doyurabilsinler diye açılmış bir minik lokanta. 

Kızarmış köfte de var, haşlanmış karides de; ya da soslu hamsi de var, salamura midye de… Köfte ve sosis isterseniz yanına bira, deniz ürünleri yemek isterseniz yanına ouzo ya da tsipouro bile var. 

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip edin.

Halk burada yiyor, çarşıda (Varvakios) çalışanlar burada yiyor. Atina bir şekilde burada yiyor. Dışarıya bakan sandalyelerde de oturabilirsiniz, içeride de… İsterseniz ayakta da durabilirsiniz. Duruma ve tercihinize kalmış. Nerede oturursanız oturun çarşının telaşı, gürültüsü ve akışı ile hemhal olacaksınız. Ve bu inanılmaz keyifli. 

Yola bakan cephede bir soğuk vitrini ve vitrin içerisinden birer kürdan yardımıyla gözünüzün önünde tüm lezzetler hızlıca bir tabağa dolduruluyor. İstediğinizi yiyebilirsiniz. İster bana dört adet köfte ver diyin, ister bana karışık yap diyin, ya da sadece soslu hamsi isteyin. Hepsi mümkün. Hazırlanışını seyretmesi bile keyifli. 

Gelelim bu tarz bir öğünü nasıl adlandırabileceğimize, hangi kategoriye koyabileceğimize. Zira Ouzeri Karayiannis bırakın sadece Atina’da, dünyada bile numunelik bir yer. 

Bu tarz ayaküstü yemeğin en çok geliştirildiği ve sahiplenildiği şehir İspanya’dır. İspanyollar bu ayaküstü atıştırmalıklara, kanepelere “tapas” der, San Sebastian’a giderseniz bu atıştırmalıkların ismi “pinxos” olur. İtalya’da aperativo saatlerinde benzer yorumlar ortaya çıkar. Çağdaş dünyada ismi “bar food” ya da “finger food” olarak yorumlanmıştır. Atina’da bu tarz yemeklerin isimleri meze ya da atıştırmalık olarak geçer.

Dünyada çok sayıda restoran ve bar gezdik. Ama Atina’daki Ouzeri Karayiannis’in çok orjinal bir yer olduğunu düşünüyoruz. 

Halk işi, hayatın içinde ve uygun fiyatlı ayaküstü atıştırmalık yemek tarafı tamam. Ama gönül gözü açıl olanlar için burası bir yeme-içme deneyiminden daha fazlası. 

Atina’yı daha çok sevmek ve yeme-içme kültürünü tek bir tabakta anlamak istiyorsanız bu mütevazi mekanı mutlaka kaydedin ve gidin. 

O halde. 

Yamas!

Ouzeri Karayiannis
Athinas 42, Athina 999-20, Yunanistan

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir