AtinaEn İyilerLİSTELERYunanistan

Atina’nın En İyi Souvlaki Restoranları

Souvlakinin Tadına Doya Doya Varacağınız Atina’nın En İyi Restoranları

Souvlaki, Yunanistan’ın her yerinde bulabileceğiniz ve bizdeki şiş kebaplara oldukça benzeyen bir sokak lezzeti. Ancak, souvlaki için sadece bir yemek değil, aynı zamanda Yunan mutfağının binlerce yıllık tarihinin ve zengin mutfak kültürünün bir yansıması demek yanlış olmaz. Domuz, tavuk ve kuzu çeşitleriyle çok popüler bir yemek.

Yumuşacık ekmeği arasına mini mini ve nizami biçimde küp küp kesilmiş etler, üstüne ince kıyım soğan, baharat hatta isteğe göre ekşi krema veya yoğurt. İşte gerçek bir Yunan Souvlakisi... Peki her köşe başında olan bu lezzetin Atina’da en iyisini nerede yiyeceğiz.

İşte o adresler…

1. Souvlaki Kostas

Burada souvlaki yemek, sadece bir yemek molası değil, aynı zamanda Atina’nın sokak lezzetlerine olan bir saygı duruşudur demek lazım. Souvlaki Kostas, 1965’den bu yana aynı lezzeti sunmasıyla ünlü. Onu diğerlerinden ayıran da, reçetesininin ve tedarikçilerinin hiç değişmemesi. Minicik dükkanındaki, uzun kuyruğu aşıp, içeri adım attığınız anda sizi içine çeken o samimi ve geleneksel atmosferiyle karşılıyor. Yumuşacık ”bazlama” ekmeği, tazecik sebze çeşnileri ve o özel sosuyla adeta bir lezzet şöleni. Biz çok beğendik ve hatta meraklısı için uzun uzun anlattık.

Adres: Filellinon 7, Atina 105 57, Yunanistan
Tel: +302103228502

2. Souvlaki Leivadia

Leivadia, Atina’nın orta kesiminde, Attika bölgesinin yakınında bulunan bir kasaba ve yerel ürünleriyle tanınıyor. Souvlaki Leivadia da bu iyi ürünleri hakkıyla işlemesiyle ünlü, hem yerel halkın hem de turistlerin tercih ettiği bir mekan. Burada geleneksel Yunan souvlakisini deneyimlemek isteyenler için doğru adres. Tavuk ve kuzu denedik ve mutlaka bir daha geliriz diyerek mekandan keyifle ayrıldık. Ve tam da bu sebeple “Atina’da En İyi Tabakta Souvlaki Nerede Yenir?” yazımızı da bu sebeple kaleme aldık.

Adres: Kaniggos 2-4, Atina 106 77, Yunanistan
Tel: +302103832413

3. Lefteris O Politis

Lefteris o Politis, Atina’nın Psiri bölgesinde bulunan ünlü bir taverna veya meyhane. Yıllardır değişmeyen menüsüyle hem yerel halka hem de tursitlere hizmet vermeye devam ediyor. Buradaki souvlaki de yıllardır değişmiyor, isteğe göre, kuzu, tavuk veya domuz ile hazırlanıyor. “Lefteris o Politis” gibi meyhanelerde souvlaki genellikle yanında taze ekmek, patates kızartması, çeşitli yerel soslar veya salata gibi garnitürlerle sunuluyor. Çok salaş, çok eski ama çok profesyonel!

Adres: Satovriandou 20, Atina 104 32, Yunanistan
Tel: +302105225676

4. To Prodorpion

Roma’da Romalılar gibiyse, Atina’da da Atinalılar gibi yemek isteyenlere doğru bir adres, To Prodorpion. Geleneksel Yunan souvlakisi için kesinlikle doğru bir adres. Kaliteli malzemeler ve özenli hazırlık süreçleriyle tanınan “Tο Prodorpion”, müşterilerine lezzetli ve doyurucu bir souvlaki deneyimi sunmakta oldukça başarılı.

Adres: Akadimias 52, Atina 106 79, Yunanistan
Tel: +302103630400

Atina’da Nerede Ne Yenir?

5. O Thanasis

O Thanasis, Atina’nın en ünlü souvlaki ve kebap dükkanlarından biridir. Souvlaki sevenler arasında oldukça popüler olan bu mekan, 1964 yılından beri hizmet veriyor. O zamandan beri geleneksel Yunan lezzetlerini, kapısından hiç eksilmeyen kuyruğuyla sunmaya devam ediyor. Mekan oldukça büyük, garsonları yılların tecrübesiyle en hızlı ve güleryüzlü halleriyle souvlakinizi masanıza getiriyor.

Yanında karafta sunulan mini uzolarıyla biz ziyafet için O Thanasis’ mutlaka bir uğramak gerekiyor. O Thanasis deneyimimizi daha detaylı okumak isteyenleri “Atina’da En İyi Yunan Kebabı Nerede Yenir?” yazımıza alalım.

Adres: Mitropoleos 69, Atina 105 55, Yunanistan
Tel: +302103244705

6. Bairaktaris

Syntigma Meydanında yine yıllardır değişmeyen lezzetleriyle, souvlakinin hakkını veren gözde bir restoran Bairaktaris. Tavuklusu en rağbet gören souvlaki. Patates kızartması opsiyonel ve bize göre iyi bir souvlaki için patates olmasa daha iyi. Yüksek sirkülasyondan da sebep, hep en taze şekilde masanıza geliyor. Hakkıyla iyi bir souvlaki yemek isteyen Atina’ya gidenleri memnun edecektir.

Adres: 2 Ermou, Syntagma Square St, Atina 105 57, Yunanistan
Tel: +302103222190

7. To Kati Allo

“To Kati Allo”, Atina’nın Koukaki semtinde bulunan ve popüler bir souvlaki dükkanı. Adı, Yunanca’da “Başka Bir Şey” anlamına geliyor ve farklı ve yaratıcı souvlaki çeşitleri sunmalarıyla tanınıyorlar. Özellikle porsiyonlarını büyüklüğü ve tüm menüde yerel ürünleri kullanmalarıyla rağbet görüyor.

Adres: Chatzichristou 12, Atina 117 42, Yunanistan
Tel: +302109223071

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir