AtinaİçkiKokteyllerNE YİYELİMNEREDE YİYELİMYunanistan

Atina’da Ev Yapımı Ouzo Nerede İçilir? Brettos, Atina, Yunanistan

Atina’nın En Köklü Ouzo, Kokteyl ve Şarap Tadım Barı

Brettos için sadece ouzo içmeye gidin, çünkü kendileri yapıyorlar demek yeterli olmaz. Brettos Atina’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken olağanüstü bir bar ve Atina’nın en eski damıtım evi. Bizce kesinlikle bir bardan daha fazlası. 

İçeriye adım atar atmaz duvardaki rengarenk şişeleri ile tarih kokan bir renk şöleni adeta. Gecelerin her daim uğrak mekanı. Atmosferi ve tüm yaşanmışlığı ile bir şaheser. Atina ziyaretinizde hafızanızdan asla silemeyeceğiniz eşsiz bir başyapıt. Ve kendinizi bir masal kahramanı gibi hissettirecek, sadece buraya gelerek “İyi ki Atina’ya gelmişim.” dedirtecek kadar iddialı bir mekan.

Tabii ki damıtım evi deyince uzolarını kendileri yapıyorlar. Böylece gittiğinizde kendi lokal uzolarınının tadına bakabiliyorsunuz. Bizim sevdiğimiz uzoları menüdeki en pahalı uzoları oldu. Ayrıca yanına bir de zeytin (kalamata) ve peynir tabağı söyledik. İşte Brettos böyle bir yer.

Eski ahşap fıçıları, ecza dolabı benzeri alkol dolapları, tavanlara kadar uzanan arkasından aydınlatmalı rengarenk şişeleri ile Brettos Atina’nın pek bir kıymetlisi. 

Peki Brettos kim, hikayesi nasıl?

1909 yılında İzmir’li bir ailenin çocuğu olan Michael Brettos, Atina’nın plaka bölgesinde aile geleneği olan sakız rakısı ve çeşitli likörleri yaparak satmaya başlıyor. Daha sonra damıttığı içki çeşitlerini geliştirerek brandyler, ouzolar ve likörlerden oluşan geniş bir portföye sahip oluyor. 

Bugün Brettos, Atina’nın Plaka bölgesine mutlaka görülmesi gereken tarihi bir mekan. Sadece uzo, likör ve kokteyl çeşitleri yok. Aynı zamanda her gün Yunan şarap seçkilerinden tadımlar da yaptırılıyor. (Mekana sorup saatleri ve detayları hakkında bilgi alabilirsiniz) 

Yani ister şarap, ister uzo, ister brandy ya da kokteyk için gelin Brettos çok doğru bir adres. Biz her Atina ziyaretimizde Brettos’a gelip de içkilerimizi söylediğimiz anda Atina’ya geldiğimizi anlarız. Sanki Brettos’a gelmek Atina’ya resmi olarak giriş yaptığını beyan etmek gibi. 

Hani bazı barlar vardır ya size “var” olduğunuzu hissettir. İşte Brettos kelimenin tam anlamıyla böyle bir yer. 

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip edin!

Gece eğlenceden çıkanların da son içkilerini yudumlamak için geldikleri Brettos’u her ne kadar dünyanın en iyi kokteyl barları listesine almamış olsalar da (çünkü içkilerini kendileri üretiyorlar) biz onu “Gönüllerin Bir Numaralı Barı” listesine çoktan aldık bile.

Gidenlere şimdiden “Yamas!

Bizim için de bir kadeh için. 

Brettos Bar
Kidathineon 41, Athina 105 58, Yunanistan
Tel: +302103232110

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir