AtinaİçecekKahvelerNE YİYELİMNEREDE YİYELİMYunanistan

Atina’da En İyi Yeni Nesil Kahve Nerede İçilir? Cupaki, Atina, Yunanistan

Ah Cupaki! Sen kaldığımız mahalleye yakından ve biz senden ve nitelikli kahvenden bolca istifade ettik. 

Sen pek hissetmedin ama -Platonik bir aşık gibi- biz senden pek keyif aldık. 

Peki neydi nitelikli kahve? Bir de bizden dinleyin bakalım…

Böyle acı kahve değildir öncelikle nitelikli kahve. “Acı bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır” deyişini çürütür. Starbucks kahvesi hiç değildir. Hafif ekşi notalar ile birlikte aromatik bir kahvedir. Size kahvede farklı açılımlar sunar. Ağzınızın içi bardağı bitirdiğinizde zift gibi olmaz. Kahve sabahlara kadar kavrulup kömür olmamıştır hani. Veganlar şimdi kızacak ama orta-az pişmiş iyi bir et yemek gibidir nitelikli kahve içmek. Doğru rayiha ve çiçeksi notaları almaktır kahveden. Atalarımızın yapamadığı ama günümüz post-modern insanının fazlasıyla fevkine vardığı, üstüne sofistike sohbetlere gark olduğu bir açılımdır. 

İşte Atina’nın Cupaki‘si bize bunları düşündürmeyi başardı. Daha ne olsun! Öyle ki Atina’daki iki şubesinde de soluklandık. İkisinde de sunumlarından tutun da “coffeeshop” larının şirinliğine ve butikliğine hayran kaldık. “Bravo” dedik. Hatta ve hatta biz burada kahve içmeyi özleriz bile dedik. 

Cupaki Atina’da nispeten yeni bir zincir kahveci ama kentin düz frappe kültürü ve klasik kahvehanelerinin üzerine bir şeyler söylemeye geldiği çok açık. Atina’lı tanrılara bir başkaldırı, Atina halkına yeni bir söz adeta!

Hasılı,

Biz çok ama çok sevdik. Size de gönü rahatlığı ile tavsiye ederiz.

Eğer kentte Cupaki kahvehanesinden birine rastlarsanız bilin ki orada keyif, huzur ve Tanrıların bile daha önce tadamadığı nitelikte kahve var. 

Ha ayrıca, frappe de var tabii.

Vesselam! 

Cupaki (Atina’da çok şubeli kahve zinciri)
Frinis 9, Athina 116 34, Yunanistan
Tel: +302107568152

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir