Genel Yemekler

Bagel Nedir? Tarihi Nereye Dayanır?

Amerika’da bir gerçek var: Bagel gerçeği. Bizdeki simit gibi diyebiliriz ama simitten daha sofistike. Çavdar, tam buğday, normal, cevizli… Uzayıp giden bir çeşitlilik hakim. Bu bagel ekmeğinin/ simidinin arasına konulan dolgu malzemeleriyle de gayet doyurucu, sonrasında da tekrar tekrar arzu edilesi bir güzellik haline geliyor.

Bizim ülkemizde simitler de her geçen gün daha sofistike hale gelmeye başlıyor. Yine de bizdeki simitler arasında zeytin ezmesi, krem peynir, karper ve nutella görebilirken bu bagel dükkanlarında füme somonu, krem peynir çeşitlerini (mesela havyarlı krem peynir) bagellarınızın ortasına sıvatmak mümkün. Sadece basit anlamda ona ”Amerikan simidi” demek haksızlık olur. Zira içine konan en taze malzemelerle başlı başına bir öğün olabilir bagel!

Bagelin tarihi oldukça eskiye dayanıyor aslında. Tarihi belgeler gösteriyor ki 1600’lerde Polonyalı yahudilerin sıkça tükettiği bir yiyecek. 1800’lü yıllarda gerçekleşen Polonyalı – Yahudi göçüyle bagel kültürü Amerika’ya taşınıyor. Artan göç, bagel tüketiminin ve üretiminin artmasıyla 1900’lü yılların başında “Bagel Bakers Local 338” adında bir sendika bile kurulmuş. Bu aynı zamanda, bugün hala çok az değişiklikle ya da hiç değişiklik yapmadan tüketilen “bagel brunch” ı da başlattı: füme balık, krem ​​peynir, kapari, domates ve kırmızı soğan.

Fabrikalaşmanın artmasıyla yeme-içme sektörü oldukça geniş bir değişim geçirirken, bagel ekmeleri/simitleri 1600’lü yıllardaki tarif ne ise hala aynı lezzeti korumayı başarmışlar. 15 Ocak’ı da “National Bagel Day” ilan etmişler. Her yıl 15 Ocak’ta bagel yiyerek günü kutluyorlar.

Bizim ülkemizde de bagel yapan yerler tek tük açılmaya başlamıştı ama pandemideki durum ne oldu bilemiyoruz. Biz yine simit sandviçe devam…

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Brooklyn’deki En İyi 7 Bagel Dükkanı, New York, USA
Lower East Side’da Somonlu Bagel Nerede Yenir? Russ&Daughters, Manhattan, New York
Manhattan’ın En İyi 7 Bagel Dükkanı- 2016 New York, USA
Manhattan’da Pastrami Nerede Yenir? Katz’s Delicatessen, New York

2 thoughts on “Bagel Nedir? Tarihi Nereye Dayanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir