İşlenmiş EtNew York

Manhattan’da Pastrami Nerede Yenir? Katz’s Delicatessen, New York

Diyelim ki vegan, vejeteryan ya da pesketeryan olmaya karar verdiniz. Hani sigarayı bırakmadan önce içilen bir son sigara vardır ya, hazır hayatınızda önemli bir değişiklik yapacaksınız; hani çok önemli karar ya aldığınız atladınız New York‘a geldiniz. Hah işte o halde Katz’s Deli ye uğramalı ve son et azmanınızı (Çavdar ekmek arası pastrami, corned beef veya dana dil söğüş) düşünceli bir şekilde ufka bakarak burada yemelisiniz.

Manhattan bir Pastrami cenneti. Daha önce Manhattan Uptown ve sonrasında Midtown‘da en iyi pastrami icracılarında yemiş ve bunları yazmış biri olarak en baba Pastramici Katz’s Deli‘yi elbette bilerek en sona bıraktık.

Şu Instagram denen balık hafızalı merette başka mekanlardaki Pastrami paylaşımlarımızı görenler hemen ahkam kesiyorlar efendim! O orada yenmez de Katz’s da yenir falan diye. Yahu arkadaş Katz’s da daha önce yemediğimizi nereden biliyorsunuz? (İstanbul’dan sonra en çok yaşadığımız şehir New York) Yedik elbet ama bakınız -bilenler bilir- biz en çok sevdiğimiz yerleri öyle hemen yazmaz, demlenmeye bırakırız.

View this post on Instagram

Efendim efsanesinden izleyelim 😎😍Corned Beef. Bu sefer pastrami yemedik. Corned Beef Pastramiye göre daha yağlı ama yine yağdan dolayı bize daha lezzetli gelen bir nimet👌🏼 Bir sonraki gelişimizde soğuk sandviçlerden dana dili de deneyeceğiz. Et 🍖 severler için burası adeta bir panayır Merak edenler ve başka yerde neden yiyorsun diyenler için; Carneige Deli, Pastrami Queen ve Katz ile beraber bu 3. pastrami denemem. Manhattan'da son olarak uğrayacağım bir tane daha yer kaldı Herkese keyifli bir hafta sonu dilerim 🇺🇸 The legendry Pastrami maker, where Harry meets Sally Kat'z #harbiyedik #harbiyiyoruz #harbinewyork #delish #gurmenetwork #deliciousfood #pastrami #katzdeli #gourmetfood #cornedbeef

A post shared by © Harbiyiyorum.com 👉🏼 Yemek (@harbiyiyorum) on

Katz’s için de aynen böyle oldu. Bu et mabedini New York mekan keşiflerimizde en sonra bıraktık. Zira burası gerçekten bir et tapınağı. Kapıda karşılayan ayakçıları, ayini yöneten rahipleri, çığırtkanları ve sürekli kalabalık olan cemaati ile bir din olsa “Neden din olmuş ki bu yahu?” demezsiniz.

Yani efendiler; New York’a geliyorsanız ve yeme-içme radarınızdaysa burası mutlaka görmeniz gereken lezzet dolu sahneler içeriyor. Pastrami kültürü ise Yahudi geleneği barındırıyor. Yani burada her şey “Kosher” kurallarına uygun. Tost ekmeği inceliğinde iki dilim çavdar ekmeği arasına dilimlenmiş özel marine/özel pişmiş bir porsiyon dana eti azmanı ile aslında 2 kişi gayet rahat doyarsınız. Ama ben kendim bizzat azmanım diyorsanız buyurun dükkan sizin. Hepsini tek başınıza götürün.

Katz’s da Pastrami işin besmelesi, sonrasında Corned Beef ve Dana Dil denemenizi ısrarla tavsiye ederim. (Bir kerede değil tabii, sonraki gidişlerinizde) Hepsi de çok başarılı. Pastrami tarihinin başlangıcı burası sayıldığı için Katz’s da yemek, lezzet öğeleri dışında nostaljik öğeler de barındırıyor. Mesela When Harry Met Sally‘nin meşhur orgazmik sahnesi tam olarak burada çekilmiş.

Ha, Katz’a kadar gitmişken orada isli balık sevenler için bir lezzet mabedi daha var: Russ&Daughters, hemen yakınında… Ona da uğramadan dönmeyin. Efsanedir.

Vesselam.

Katz’s Delicatessen
Tel: (212) 254-2246
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Manhattan’da Pastrami Nerede Yenir? Katz’s Delicatessen, New York

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir