GURME NOTLARI

Bakırköy’de İzmir Midye Dolması Nerede Yenir? Midye Box, Bakırköy, İstanbul

Biliyorsunuz, midye dolmacılık müessesesi ciddi bir iş ve ebatsal bir standartı yok. Nasıl ki her insanın boyu birbirinden farklıysa aynı şekilde balığın da boyu farklı. E tabii deniz kabukluları da öyle. Keza midye dolmalar da… Ebadı büyür eti küçülür, küçük istersin pilavı azdır gibi gibi bir sürü teknik detay var ama Türkiye’deki midye dolmacıların %99’u Mardinlidir. Bugün size bu %1’lik kısıma giren bir midye dolmacıdan bahsedeceğim: Midye Box. Bakırköy’de…

Şimdi hemen zorunlu aidiyet duygusuyla “Mardinli değilse nerelidir bu adam diyeceksiniz?” Efendim, kendisi Sivaslı. İsmi Soner. Zaten tahmin edersiniz ki Soner diye Mardinli ismi olmaz. (Varsa bizimle iletişime geçsin, kendisine nasıl o isim konulmuş hemen röportaj yapalım.) Soner bey midye dolmayı çok seven biri. Vakti zamanında yaptığı çeşitli iş girişimleri ve talihsiz ortaklıklar neticesinde “Madem şu hayatta midye dolmayı çok seviyorum hiç değilse bundan böyle çok sevdiğim işi yapayım!” diyerek Midye Box’u açıyor. 

midye dolma

Böylece İstanbul yeni nesil bir midye dolma dükkanı daha kazanmış oluyor. Üstelik aile işletmesi…

Midye Box’un midyeleri İzmir’den geliyor. Soner bey ve eşi midyeleri paketleyip müşterilere hazırlıyor. Daha çok kapıya teslim sipariş üzerinden çalışıyorlar ama bizim gibi Bakırköy civarındaysanız dükkana gidip de yemenin lezzeti hiçbir şeye değişilmez tabii.

midye dolma

Zira biz de öyle yaptık. Yeni dükkanlarına hayırlı olsuna gittik. İyi de yapmışız. En az 100 tane midye dolma gömmüşüzdür.

Soner bey ve eşi, gittiğimizde yeni mekana henüz taşınmışlardı. Mekan hipti! Temizdi. Önceki yerlerini bilmediğimiz için kıyaslayamıyoruz ama bu yeni dükkan bağlamında Midye Box için modern bir midye dolmacı diyebiliriz. Midyeler temiz ve bizim için İzmir’den gelmesi yeter de artar bile.

Çocukluğumuzda midye dolma ile bir sinema çıkışı seyyar tezgahta tanışan biz faniler, bugüne kadar hep seyyar tezgahtaki midye dolmalar ile hasbihal olmaya devam ettik. Oysa ki günümüze geldiğimizde midye dolmaların ve midye dolmacıların gelişimi, hijyeni, midyeleri sunuş biçimi gerçekten gözlerimizi yaşartıyor. Bu bağlamda Midye Box’un da yeni nesil midye dolmacı olarak şansının ve bahtının açık olmasını diliyoruz.

Ne demişler? En güzel midye dolmalar İzmir’den gelir.

Bir de eklemişler…

Midye dolmanız nasıl olursa olsun, limonunuz ekşi ve hakiki limon olsun.

Midye Box’a selam!

midye box ön cephe

Midye Box
Kartaltepe, Koşuyolu Cd. 47h, 34000 Bakırköy/İstanbul
Tel: 0212559 59 00

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir