En İyilerGenel YemeklerLİSTELER

Avrupa Yakası’nın En İyi 7 Çikolatacısı – 2019

Kokusuyla başınızı döndürürken, tadıyla sizi mest eden mucizevi bir lezzettir. Bazı insanların bir gün bile tüketmeseler çikolata krizine girdikleri rivayet edilir. Eskiden lüks sayılan ve sadece seçkin kesimlerce tüketilen çikolata artık bir çok yerde kolaylıkla ulaşabileceğimiz bir yiyecek oldu. Artık İstanbul’da kaliteli çikolata yapan yerler de çoğalmaya başladı ki bu çok güzel bir şey. Sadece yediğinizde farkı anlayabileceğiniz bu yüksek kaliteli çikolatacıları sizler için araştırdık.

1- Mendel’s Coffee & Chocolatier

Bundan çok uzun yıllar önce, Mardin’li bir şeker tüccarının bademleri şekerle kaplayıp insanlara ikram ettiğinde mutluluklarını görmesiyle başlar hikayeleri. Şimdilerde Çikolatalı bir şeyler üretmek ve çikolatanın büyülü dünyasını kendileri gibi çikolata tutkunlarıyla paylaşmak en büyük arzuları. Tatlıları şahane, mekanın sıcaklığı daha şahane. Bir sizzling brownie yapıyorlar ki bizi en çok çeken o eriyen çikolata, cızırdaması. Çeşit çeşit çikolataları, tatlılarıyla kendinizi şımartabilirsiniz.

Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şair Nedim Cd. 18/A, 34357 Beşiktaş/İstanbul –Telefon: (0212) 258 42 22

Mendel’s Coffee & Chocolatier

2- J’adore Chocolatier

J’adore, Beyoğlu’daki 150 yıllık Panagia Kilisesi’ne ait olan bir çikolata dükkanı olarak açılmış. Birkaç yıl önce pasta servisi de yapılmaya başlanmış. Kilise’nin hemen bitişiğinde yer alan,  çikolata kokan ve içinden Edith Piaf müzikleri yükselen bu küçük dükkanda çikolatayla adeta harikalar yaratılıyor.

Adres: Asmalı Mescit, Emir Nevruz Sk. 22/F, Beyoğlu/İstanbul Telefon: (0212) 249 03 33

J’adore Chocolatier

3- Godiva

En lezzetli çikolataları bulabileceğiniz yerlerden biri de şüphesiz Godiva. Birçok farklı noktada şubesi bulunan Godiva İstanbul’da çikolata kahve keyfi yapabileceğiniz en lezzetli yerlerden biri. Godiva, pralin, trüf ve kare çikolatalarımızı Belçika’dan ithal ediyor.

Adres: Tüm şubeler

Godiva

4- Valonia Chocolate

İçeri girer girmez mekanın büyüsüne kapılıyorsunuz. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerdenseniz sizi buraya alalım.

Adres: Türkali, Ihlamurdere Cd. 40/B, Beşiktaş/İstanbul Telefon: (0212) 259 18 50

Valonia Chocolate

5- Baylan

Cumhuriyet ile yaşıt olan Baylan 1923‘te Lenas biraderler tarafından ilk olarak Beyoğlu’nda açılmış. O günden bugüne çok şey değişse de buranın çikolatalarının tadı asla değişmemiş.  Hâlâ tüm çikolata ve pralinler taze krema ve hakiki tereyağı ile elde üretiliyor. Hiçbir koruyucu madde içermediğinden de 15 gün içinde tüketilmesi öneriliyor.

Adres: Cevdet Paşa Caddesi No: 52-54 Beşiktaş – İstanbul Telefon: 0212 358 07 60–61–62

Baylan

6- Butterfly Chocolate

2003 yılında hayatımıza girmesi ile çikolata sektörüne bambaşka bir boyut kazandırdı Butterfly Chocolate. Özel bir hediye için akla gelecek ilk adreslerden. El yapımı ve katkı maddesiz vişneli, tuzlu karamel, elma tarçın, bitter fıstıklı, limon kabuğu, karabuğdaylı, nefis kırma çikolatalar seçeneklerden bazıları.

Adres: Tüm şubeler

Butterfly Chocolate

7- La Vie Praline

Kapıdan içeri girer girmez bu minik dükkandaki çikolata kokusunu buram buram almaya başlıyorsunuz. Tam karşınızda rengarenk çikolatalarla doldurulmuş vitrini görünce de hepsinin tadına bakmak istiyorsunuz.  Bu minicik mekanda onlarca çeşit el yapımı çikolata bulabiliyorsunuz. Akaretler-Beşiktaş tarafında olduğunuzda yolunuzu düşürüp La Vie Praline’e mutlaka uğrayın, çikolatalarından ya da tatlılarından tadın.

Adres: Türkali, Hattat Tahsin Sk. No:48, Beşiktaş/İstanbul Telefon: (0212) 236 90 96

La Vie Praline

(Lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

One thought on “Avrupa Yakası’nın En İyi 7 Çikolatacısı – 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir