BüryanFatih

Fatih’te Büryan Nerede Yenir? Gül Büryan Kebap Salonu – Fatih / İstanbul

Büryan İstanbul’da Fatih’te yenir. Lakin odun ateşinde yer altında tütsülenerek hazırlanan bu kuzuları tüm alegorisi ile yemek için Bitlis‘e ve Siirt‘e gitmek icap eder. İsli olan her şeyi seven ben, “Büryan” için doğru zamanı bekledim ve mühim bir büyüğümüzden aldığım tüyo ve yiyici ekip ile “Gül Büryan“ın yolunu tuttum.

Gül Büryan, Fatih’te eski Kadınlar Pazarı, şimdiki ismi ile İtfaiye Caddesi olarak bilinen yerde bir sürü büryancı arasında ilk hizmet veren lokanta. Kuruluş tarihi: 1977. Yeraltında bir yer. O zamanlar ortada büryanın b’si yok iken burası varmış. Kurucusu Tahsin Eldemir.

Kemikli Büryan - Gül Büryan Salonu

Peki nedir bu  büryan olayı? İç organları alınmış kuzu, dikey bir vaziyette çengellerle önceden kızdırılan kuyulara sarkıtılır ve kuyu kapatılır. Bu rutin her sabah erken saatlerde yapılan bir şeydir. Zira Büryan aslında Bitlis ve Siirt halkı için kahvaltıdır. Kadınlar Pazarı‘na sabah 10:30 -11:00’de giderseniz, en taze Büryan’ı yiyebileceğinizi garanti edebilirim.

Kemikli ve kemiksiz çeşitleri ile servis edilen Büryan’ı biz her iki hali ile de denedik. Kemikli olan biraz daha Erol Taş mantığı ile tüketiliyor ve içimizde var olan göçebe/avcı toplum tarafımızı daha çok ortaya çıkarıyor ki bunun hazzı daha büyük elbet.

Büryan her ne kadar “Küçük Siirt“olarak bilinen ve Fatih’in Siirtliler yerleşkesi içerisinde İstanbul’da kendini var etmiş olsa da, gerçekte Bitlis‘e has bir yemektir. Daha sonra Siirtliler yapmaya başlamıştır. Lakin usül ve tarz her iki yerde de aynı olduğu için bu durum, bahsi geçen yemeğimizi farklılaştırmaz.

Gül Büryan Salonu

Yapımı oldukça zahmetli olan büryanı yemesi ise bir o kadar kolay. Taş fırında ısıtılarak servis yapılan kuşbaşı etler, tırnaklı pideler üzerinde servis ediliyor. Yedikçe daha çok yemek istiyorsunuz. Mümkünse biz, bir gün nasip olursa yarım kuzuyu midemize indirmek için buraya geri gelmeye niyetlendik. Üstelik pidesiz ve sek! Böylece avcı atalarımızı da yad etmiş olacağız.

Olur da Fatih’e yolunuz düşerse Gül Büryan‘a mutlaka uğrayın. Tahsin, Aydın ve Fatih Eldemir’e de bizden selam edin. Yalnız bilginiz olsun, kredi kartı geçmiyor. (Güncelleme: 01.01.2014 – Artık geçiyor!)

Gül Büryan - Tahsin Eldemir

Gül Büryan Kebap Salonu
Hüsambey Mah. İtfaiye Cad. (Kadınlar Pazarı) Fatih – İstanbul
Tel: 0212 5348417

En harbi lezzetler nerede öğrenmek için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

8 thoughts on “Fatih’te Büryan Nerede Yenir? Gül Büryan Kebap Salonu – Fatih / İstanbul

  • admin

   Aynen hocam. Bunu demek istemiştim. İşte seviyeleri var bu Erol Taş usulü yemenin. Seninki en üst seviye olmuş :)

   Yanıtla
 • Orhan

  Bir Bitlis’li olarak büryanı hem memleketimde hem Siirt’te hemde kadınlar pazarının değişik mekanlarında yiyen şanslı bir birey olarak şunu söyleyebilirim. Orjinal bir büryan yemek isterseniz Bitlis’te yemelisiniz. İstanbul’da yapılan büryan ağza bir parmak bal çalmak gibi birşey. Bitlis’in sulak meralarında otlamış semiz ve leziz keçi etinin yerini hiç bir et tutmaz.

  Yanıtla
  • arif

   Maalesef yanılıyorsun üstadım. Büryan Siirt’te yenir.ama saç kavurma bitliste.

   Yanıtla
   • admin

    Siirt’te yenir elbet. Ama biz Fatih’te nerede yenirin en iyi cevabını yazdık ;)

    Yanıtla
 • admine katılıyorum fatih’te en iyi yapan yer burası. güzel tespit edilmiş bi konu, umarım bir gün memleketinde yeriz :)

  Yanıtla
 • kenan

  Siirtte askerlik yaptim buryani orada tattim mukemmel bir sey

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Fatih Kadınlar Pazarı Çevresinde Nerede Ne Yenir? | Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir