Fatihİşkembe

Balat’ta İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Fetih İşkembe Salonu, Balat, Fatih, İstanbul

Kimilerine göre işkence kimilerine göre işkembe çorbası… İşkembe sevmek doğuştan mı, değil mi? Bilim insanları şimdilerde bunu tartışıyor. Önemli bir mevzu tabii! Biz doğuştan olduğuna ısrar ediyoruz ve genetik olarak bu anlamda noksan olan arkadaşlarımızın da zamanla işkembe sevmeyi öğreneceğine inanıyoruz.

Fakat bizim lafımız “Nasıl içiyorsunuz bunu, ıyk!” diyen vatandaşlara. Arkadaşım bırakın bu ayakları! Bu mereti Almanı, Arabı, Bulgarı, İranlısı, İtalyanı, Yunanı, Romanı, Sırbı, Hırvatı, Polonyalısı hepsi yiyor, içiyor. Esas “Iyk” sensin!

Neyse efendim bu kadar fırça yeter. Yerimiz tarihi Balat. “Ben İstanbul’da yaşıyorum!” diyenin mutlaka gidip görmesi gereken bir muhitimiz. Mekanımız ise “Fetih İşkembe Salonu“. Tarihi mi? Evet efendim, tarihi. Eski bir mekan mı? Evet efendim, eski bir mekan. Kuruluş tarihi 1973. Çorbası güzel mi? Kokoreci var mı? Evet efendim, çok güzel. Kokoreci de var, kellesi de var. Ağzınıza layık!

Yahu ne tuhaf değil mi? Şöyle bir düşününce bizden evvel de işkembe çorbasının var olması insanın içine tatlı bir ürperti veriyor. Yoksa bu sadece bize mi öyle geliyor!? Deyin bakalım.

İşkembe Çorbası, Fetih İşkembe Salonu, Balat, Fatih, İstanbul

İşkembeye sirke ve sarımsak katılır dostlar. Azıcık da renklendirilir. Fetih İşkembe‘ye gidince siz de aynısını yapmayı unutmayın. Renklendirilmemiş işkembe çorbası, makyajsız geline benzer. Farklı fantezileri yoksa kimse makyajsız gelin istemez, öyle değil mi?

Şimdi size gerçek bir gurmelik denemesi yapıp (tarihte ilk) hiç işkembe çorbası içmemiş birine iyi işkembe içme deneyiminin nasıl bir şey olduğunu tarif etmeye çalışacağım. Hazır mısınız?

“Birinci aşama işkembe salonuna adım attığınızda gerçekleşir. Kesif bir sirke, sarımsak ve bilumum garip ekşi kokular genzinizi daha kapıdan adım attığınız anda yakmaya başlar. Tıpkı bir bilim kurgu filmindeki gibi zaman ve mekan soyutlaması devreye girer. Bu da bilinçsizce yutkunmanıza neden olur. Yutkunursunuz çünkü ağzınız sulanmıştır. Sonra sağ omzunuzun üzerinden gelen bir ürperti ile bu kokuya ekmek bandırmak istersiniz. (Evet, ekmek bandırmak. Tuhaf değil mi?) Çorbanızı sipariş verdiğiniz anda beyniniz, etrafta duyduğunuz bütün kokuların en doğru kombinasyonunu yakalamak için siz farkında olmadan ışık hızı ile çalışır ve bilinçaltınız elinizin altındaki bütün malzemelerle yapacağınız kombinasyonu düşünmeye çoktan başlamıştır bile. (Malzemeleriniz: Pul biber, karabiber, kekik, tuz, sarımsak, sirke, sumak ekşisi ve limon)

Çorbanız dumanı üzerinde masanıza gelir. Ancak o çorba halen tam bir mamul değildir. Asıl işin büyüsü ise burada devreye girer. Siz tıpkı masallardaki cadılar gibi önünüzdeki kazanınıza (kasenize) gerekli muhteviyatı beyninizin anlamlandırdığı kadarı ile koymaya başlarsınız. Salona ilk girdiğiniz anda algıladığınız koku ne ise, benzerini yapmak için elleriniz süratle çalışır ve sonunda çorbanız istediğiniz kıvama geldiğinde içine dalarsınız, hatta onu başınızdan aşağı öylece döküp yalanarak yıkanasınız gelir. O bir çorba değildir artık! O Kudretli ve Güçlü bir İŞKEMBE ÇORBASI‘dır. İşte diğer insanları işkembeciye çağıran sihirli koku da, aslında sizin bu hazırladığınız büyülü muhteviyattan kaynaklanır. Bir diğer deyişle insanları işkembeciden içeri adım attıran aslında sizsiniz, siz! Evet, Ahmet Abi o sensin, Necla Abla o sensin! Niye şaşırdın?

Hasılı işkembecide içine kendinizden bir şeyler katmadığınız çorbalar işkembe çorbası değildir a dostlar. Zamanla bu konuda (işkembe makyajlama) iyice ustalaşırsınız. Böylece işkembe sevdası bir işkembe ustasından diğerine sirayet eder durur. Evladınız sevmez belki ama torununuz işkembe sevdalısı olur.

Fetih işkembeye ve kurucusu Hacı Ahmet Çelik’e bizden selam!
Essalatu Vesselam!

Fetih İşkembe Salonu, Balat, Fatih

Fetih İşkembe Salonu
Leblebiciler Sok. No:14 Balatkarabaş Mah. Fatih – İstanbul
Tel: 0212 5313740

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın! 

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

7 thoughts on “Balat’ta İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Fetih İşkembe Salonu, Balat, Fatih, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir