KokoreçManisa

(Eskiden) – Akhisar’da Süt Kuzu Kokoreç Nerede Yenir? Şen Kardeşler Çorba ve Kokoreç Salonu, Akhisar, Manisa

Balkanların en meşhur yiyeceğini görmezden geleni Cenab-ı Hak da görmezden gel(ebil)ir. Bu sebeple sevgili Harbiyiyorum takipçileri, kemerlerinizi sıkı bağlayın! Sizi, süt kuzu kokorecin bir başka lezzetli harikalar diyarına götürüyoruz. İyi okuyun, zira bu yazımızdaki kokorecin hem sunumu, hem de hazırlanışı alışageldiklerimizden oldukça farklı.

Mekanımızın ismi Şen Kardeşler Çorba ve Kokoreç Salonu. Adları Ahmet ve Mehmet olan iki kardeş meslek erbabı tarafından işletiliyor. Daha önce bahsettiğimiz Can Köfte‘nin hemen karşısındaki sokakta, köşe başında. İyi bir yiyiciyseniz, gözünüze çarpmaması mümkün değil.

Peki bu mekanda kokoreci farklı kılan ne?

Ekmek Arası Süt Kuzu Kokoreç ve Dalak

İçerisine gram yağ ve katkı maddesi konulmadan 3 saat boyunca haşlanan süt kuzu kokoreçler daha sonra ızgarada tekrar pişiriliyor. Kokoreç genelde sokak yiyeceğidir ve ekmek arası yenir. Burada da her zaman olduğu gibi kokorecinizi ekmek arası olarak tercih edebileceğiniz gibi, dilerseniz tabakta porsiyon olarak da söyleyebilirsiniz. (Biz genelde kokoreci iri kıyım, porsiyon halde ve tabakta, domates, baharat v.b. katkı malzemesi olmadan yeriz.)

Ancak bir saniye! Bitti mi? Bitmedi! Bu kokoreçlerin yanında size bir de haşlanmış dalak servis ediliyor. Yani kokoreçleri dalak eşliğinde midenize indiriyorsunuz. Fotoğrafta (ekmek arası foto) gördüğünüz pembiş kokoreçlerin yanında daha kara görünen abiler işte bu dalaklar. Dalak, elbette kokoreçlerin lezzetini biraz yavanlaştırıyor ama kan yapar, kan! Her şey lezzet demek değil sayın okurlar. Yiyiverin kan olsun! Oh, yarasın.

Kansızsanız ne yiyecekmişsiniz? Dalak yiyecekmişsiniz. Aferin! Devam edelim.

Haşlanmış Kokoreçler, Şen Kardeşler, Akhisar, Manisa

Evet, Ahmet ve Mehmet kardeşlere soruyoruz. “Bu kokoreçlerin içinde İstanbul’dakilerde olduğu gibi neden yağ yok?” diyoruz. “Bizi Akhisarlılar buradan kovar vallahi” diyorlar. Burada kokoreç dediğin böyle yenirmiş. Haklılar; zira burası Manisa’da lezzetine baktığımız ikinci kokoreççi.  Daha önce yediğimiz yerde de iç yağ kesinlikle kullanılmamıştı. O yüzden buradaki kokoreç sarmaları, İstanbul’da gördüklerimizin aksine inceler.

Hasılı, her zaman bir çubuğa geçirilmiş kokoreçleri filinta gibi görmeye alışmış olan bizler, Şen Kardeşler’de gördüğümüz eğilip bükülmüş kokoreçler ile zihnimizde kokorece dair yeni bir açılıma sahip olmuş olduk. Farklı lezzeti de cabası.

Efendim ne diyelim? Akhisar’a yolunuz düşerse midelerinizle beraber bizim selamımızı da Şen Kardeşler’e götürmeyi unutmayın.

Şen Kardeşler Kokoreç, Akhisar, Manisa

Şen Kardeşler Kokoreç
Merkezpaşa Mah. 19. Sok. No:50 Akhisar – Manisa
Tel: 0236 4138735

Googe Map IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

7 thoughts on “(Eskiden) – Akhisar’da Süt Kuzu Kokoreç Nerede Yenir? Şen Kardeşler Çorba ve Kokoreç Salonu, Akhisar, Manisa

 • Merve Ceylan

  Tek kelimeyle harika. Bu bir sanat.

  Yanıtla
 • menekse

  Tek kelimeyle harika ve cok ta lezzetli akhisardaki en meshur sen kardesler kokorec salonu ortamiyla sunumuyla ve bnm icin en onemlisi temiz ortamiyla sen kardesler kokorec salonu diyorum herkese saygilarimi sunuyorum mutlaka gidin ve gorun

  Yanıtla
 • menekse

  Tek kelimeyle harika ve cok ta lezzetli akhisardaki en meshur sen kardesler kokorec salonu ortamiyla sunumuyla ve bnm icin en onemlisi temiz ortamiyla sen kardesler kokorec salonu diyorum herkese saygilarimi sunuyorum mutlaka gidin ve gorun (Menekse topuz)

  Yanıtla
 • izmirli

  3 yarım 2 kola 1 ayran20 tl Temmuz 2015 coook guzel olsada sımdı bu saatte yesek :)

  Yanıtla
 • Efe

  Şen kardesler kokoreç salonu çok guzel yemeğinde guzel Akhisar gelirseniz yolunuz sen kardeşlere düşsün

  Yanıtla
 • AKHİSAR LI

  Hiç Yağsız Kokoreç olur mu? Yağ olmadığı zaman barsak piştiğinde kayış gibi olur ağızda kopmaz çiğnenmez..

  Yanıtla
  • Emrah

   Mutlaka şen kardeşleri ziyaret etmeli ve ağızda eriyen bu lezzete şahit olmalısınız.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir